Lauantaimakkara

kotler

Miksi muut viikonpäivät eivät ole saaneet nimikkomakkaraa?

20

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lex_Luritus

      Tässä on päässyt tapahtumaan ehdottomasti suuri vääryys. Tasa-arvolakiin vedoten pyydän lihajalostamoita korjaamaan laiminlyönnin välittömästi!
      Vielä suurempi ongelma on, että vain Kallella on oma kaviaari (vaikka se ei kaviaaria olekaan). Sukupuolten tasa-arvon nimissä joku mätisotku tulee nimetä vaikka Liisan kaviaariksi.

    • MestariPedersen

      Muut viikonpäivät on varattu muuhun käyttöön. Esim. perjantaipullo.

      • eilen_on_tänään

        Ja maanantaiyksilö vie yhden päivän. torstaihan oli toivoa täynnä.


      • Nunca

        Ei koskaan sunnuntaisi.


      • pikkuperjantai

        Juuri näin. Kun aikoinaan tuli makeispussi nimeltä "Lauantaipussi", totesin sen olevan vain tätä perjantaipulloajattelua tukemaan tarkoitettu tuote: palkitse itsesi viikon raadannan jälkeen.


    • päivästä_päivään

      Kooste:
      Maanantai: maanantaiyksilö
      Tiistai:
      Keskiviikko:
      Torstai: torstai on toivoa täynnä
      Perjantai:
      Lauantai: lauantaimakkara
      Sunnuntai: ei koskaan sunnuntaisin
      Muutama puuttuu vielä.

      • Kooste:
        Maanantai: maanantaiyksilö
        Tiistai: tiistaikeitto
        Keskiviikko: keskellä viikkoa kevyesti
        Torstai: torstai on toivoa täynnä
        Perjantai: perjantaipullo
        Lauantai: lauantaimakkara
        Sunnuntai: ei koskaan sunnuntaisin

        Entäpä tämä vanha loru:
        Maanantaina makkarat tehtiin.
        Tiistaina tikut vuoltiin.
        Keskiviikkona keitto keitettiin.
        Torstaina tupaan kannettiin.
        Perjantaina perheelle annettiin.
        Lauantaina liemi latkittiin.
        Sunnuntaina suu pyyhittiin.


    • Myös sunnuntaimakkara on ollut olemassa. Kysyntä taisi kuitenkin olla liian pieni.

      Lauantaimakkara oli aikoinaan erityisen arvostettua makkaraa etenkin tasa-aineisuutensa takia. Sen nimi johtunee ajatuksesta, että monilla oli viikoittainen palkkapäivä lauantaina – aikana, jolloin lauantai oli työpäivä, joskin ehkä muita lyhyempi –, ja siksi duunarillakin saattoi olla varaa ihan makkaraan.

      Lauantaimakkaran kohtaloksi koitui se, että tuotetta ei kehitetty. Se, mikä oli suurta herkkua 1920-luvulla, ei enää tunnu luksukselta 2010-luvulla, kun markkinoilla on valtava valikoima muita, usein lihaisampia makkaroita.

    • Syömämies

      Minusta on kovasti hupaisaa, että lauantaimakkara ja vastaavat homogeeniseksi mössöksi muussatut teurasjätevalmisteet maistuvat Syöjättärelle ihan vaikeuksitta, mutta kookkaita, näkyviä ihrakokkareita sisältävät (sinänsä lihaisammat) salamit ja meetvurstit eivät niinkään. Tänä aamuna taiten kypsentämäni pekoniviipaleetkaan eivät tahtoneet ”rasvaisuuttaan” oikein kelvata.

      No, muutaman kuukauden päästä saamme pöytäämme valkoista ”joulumakkaraa”, johon silava on piilotettu varsin onnistuneesti!

      Syöjätär muistelee mielellään lapsuuttaan, jolloin häntä hävetti kovasti koulussa, kun toisilla oli eväsleipiensä päällysteenä oikein kaupan makkaraa, kun taas hän joutui tyytymään isänsä ampumaan metsoon tai teereen...

      Olisipa appiukkoni vielä elossa täyttämässä pakastintamme tuollaisella riistalla!

      • Cummelicus

        Homogeenisesta makkarasta löytyy pohdintaa myös Youtubesta hakusanoilla "matti näsä makkara".


      • Soinisti

        Napaharakka-Miat nau ! Ale: Lauantaimakkara hapan !


    • Entäs.kaakaomakkara

      Ei juomiakaan suosita tasapuolisesti. Teemakkara on, mutta eipä ole kahvimakkaraa!

      • Syömämies

        Keräilin juuri pyykinkuivaustelineestä useammankin teepaitani – kahvipaitoja ei sattunut olemaan tässä pesuerässä yhtäkään.

        Eilen ostin kaupasta 2 kg:n pussin ”Sunnuntai-erikoisvehnäjauhoja”. Ilmeisesti saan käyttää niitä tänään lohisopan suurustamiseen, kun sattuu olemaan kyseinen viikonpäivä.


      • tarkka.olla.pitää
        Syömämies kirjoitti:

        Keräilin juuri pyykinkuivaustelineestä useammankin teepaitani – kahvipaitoja ei sattunut olemaan tässä pesuerässä yhtäkään.

        Eilen ostin kaupasta 2 kg:n pussin ”Sunnuntai-erikoisvehnäjauhoja”. Ilmeisesti saan käyttää niitä tänään lohisopan suurustamiseen, kun sattuu olemaan kyseinen viikonpäivä.

        Se ei ole teepaita vaan T-paita. Siinä on se pieni ero...


      • Syömämies

        Tunnetaanhan tupakkatakkikin, vaikka tupakkaakaan ei teen tapaan ihan kestävimpiin tekstiilikuituihin lueta. Entäpä pujoliivi – rikkakasvien hyötykäyttöä jos mikä, ellei kantaja vain satu olemaan pujoallergikko!

        Vanhat vihtahousutkin pitänee tässä kohta kaivaa esiin komeron perältä, kun ilmat alkavat lopultakin viiletä...


    • Lidl myy jotain Lyoninmakkaraa, joka epäilyttävästi näyttää launtaimakkaralta.
      Onkohan niin, että joskusmuinoin tuo Lyon olisi vääntynyt lauantaiksi?

      • Friday_Child

        Wikipedian mukan: "Suomessa lauantaimakkaraa alettiin valmistaa 1920-luvun lopussa. Lauantaimakkara lienee nimetty tuolloin sunnuntaimakkaraksi kutsutun lyoninmakkaran innoittamana."


    • fdghdfh

      Aikoinaan oli sellainen limsa kuin 7up. Samaa ihmettelyä voisi jatkaa miksei ollut 1up, 2up, 3up, 4up, ..., nup. Aina ääretöntä kohti. Ennen kuin sanoo kysymyksen ääneen, kannattaa miettiä onko kysymys järkevä. Yleensä "miksi" tai "miksi ei" alkuiset kysymykset eivät ole, ellei niihin ole liitetty järkeviä perusteluita.

      • diipadaii

      • jaahasvainiink

        Ai sitä on vielä.. Kuvittelin että sen valmistus oli lopetettu kun ei pitkään aikaan ole sattunut silmään kaupoissa. Tosin limsaosastolla tulee melko harvoin käytyä.

        Luulin sen kuuluvan samaan sukupuuttoon kuolleiden sarjaan kuten Raider (nykyinen Twix), Afri Cola, Pina Colada ja Roger Rabbit -jäätelötikku.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1135
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      968
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      83
      708
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      283
      699
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      586
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe