Super-hyper-hurrikaanit loistaa poissaolollaan vaikka niitä piti olla ilmastonmuutos pullollaan.
Missä hurrikaanit
taas-pieleen-alluilla
1284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ehkäpä 'vanhempi neuvonantaja' ja Suomen johtaviin ilmastoasiantuntijoihin lukeutuva Oras -äärisäät-yleistyvät-Tynkkynen tietää vastauksen. Tai sitten palstan agw-hihhulit, jotka julistavat "kaikenlaiset ääri-ilmiöt yleistyy".
Me kriittisesti ajattelevat tietenkin kysymme: Meneekö ihan ennusteiden mukaan?
El Nino. Hurrikaanit vähenevät aina El Ninon aikana.
Näinhän se menee.
Näinköhän?
Tuon mukaan 2013 olisi pitänyt olla poikkeuksellisen voimakas El Nino. Oliko?
Etkö usko luonnolliseen ja satunnaiseen vaihteluun?
Pitää kysyä tämänhetken suomen johtavimmalta ilmastosukupuuttotukjalta ovatko hurrikaanit sukupuuttoon kuolemassa koska Korkeasaaren apinahäkistä löytyykin hygeenikko joka ei osaa itse edes siivota pesäänsä, joka on kaikkien tieteenalojen erikoisaiantuntija, johon hänet on pätevöittänyt vihreä Helsingin kaupunginhallitus ja valtuusto hänen jäsenyytensä johdosta.
Mutta pian tulee Hohheli-hurrikaani ja kertoo kuinka hurrikaanit ovat kiihtyvällä vauhdilla lisääntyneet ja voimistuneet, vaikka niitä ei näykkään!?!
Ettei vaan tulisi kylmä talvi.
Kesän suhteellinen normaalius (ei mitenkään poikkeuskylmää) Suomessakin taisi olla kylmähihhulalle karmaiseva takaisku kun aihe on ketterästi siirtynyt kaiken maailman sateisiin ja hurrikaaneihin.
Hah! Näin sanoo Eelis, joka keskellä Suomen heinäkuun kylmyyttä hihhuloi NORJAN sateista ja kaikenlaisten ääri-ilmiöiden "lisääntymisestä".
Ja kyllähän tuo eteläisen Suomen kolmen kuukauden (touko-kesä-heinäkuu) keskimääräistä kylmempi putki oli märkä rätti päin agw-hihhulin kasvoja ja tästä "mittaushistorian ennätyslämpimimpänä" kesänä tapahtuneesta tosiasiasta eivät he vieläkään näytä toipuneen.
Kas, Pierreltä taas kerran lapsellista nettiraivoa ja oman pahan olonsa oksentamista, josta oli paljon puhetta eilen mediassa. Mutta eipä se muuta millään tavalla näitä Suomen ilmaston lämpeneviä faktoja, joista Pierreä pitää näköjään taas kerran muistuttaa:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/muutos-havaittavissa-160-vuotta-mittauksia.html
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_suomen_keskilampotila_nousee_muuta_maailmaa_nopeammin/7703063
http://yle.fi/uutiset/pitkan_ajan_lampotilatilastot_kertovat_vuoden_jokainen_kuukausi_lampenee__paitsi_yksi_viilenee/7038749
No Kap Verdellä esimerkiksi yksi hurrikaani, tosi harvinainen siellä:
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/historiallinen-saailmio-kap-verden-paratiisisaarilla-suomalaisnainen-keskella-pahinta-tuhoa/5290524
Ja tämän vuoden hurrikaanikausi on vasta alkamassa, joten eipäs nuolaista vielä...