Lentää paikoillaan kuin helikopteri, mutta syöksyy kuin ohjus sen ympärillä pörräävien itikoiden kimppuun. Väriltään kellertävän oranssi? Vaikea sano, kun aina kirkkaassa auringon paisteessa, tuossa mäntyjen, koivujen ja leppien lähettyvillä, mutta alueella, jossa hyvin paljon tilaa syöksähdellä.
Silmiä hivelevää katseltavaa, kun auringonpaiste tekee ne sen saalishyönteisetkin täysin näkyviksi.
Mikä on tämä saalistava lento-ötökkä?
4
387
Vastaukset
- HawkStephensfink
Nämä yleensä huomaa helposti (ja vastaavat parhaiten kuvausta): http://www.sudenkorento.fi/kwiki/Yleistietoa_sudenkorennoista
Oma veikkaus Ruskokonkorento: https://fi.wikipedia.org/wiki/Ruskoukonkorento
Näitä ei aina heti huomaa: https://fi.wikipedia.org/wiki/Petokärpäset- HawkStephensfink
Painovirhe edellä, piti olla Ruskoukonkorento. :)
- Kylmät_kädet___
HawkStephensfink kirjoitti:
Painovirhe edellä, piti olla Ruskoukonkorento. :)
Ehkä se on tuo tai sitten tuo alin. Eka se ei ole. Koko on jotain mehiläisen luokkaa, joten onko kyseessä sudenkorento, sillä nehän ovat tietääkseni melko kookkaita?
Sen liikkeet silmiä hiveleviä. Sitä voisi luulla jopa UFO-havainnoksi, jos ei pystyisi edes suurinpiirtein määrittämään etäisyyttä ja sen perusteella kokoa. Aina, kun Auringon valo kajahtaa sellaisesta kulmasta, että pölyhiukkasetkin tulee täysin näkyviksi, niin tämä sankari ilmestyy tuohon ikkunan eteeni ja sitä on mahtava seurata.
Käsittämätöntä, miten lennosta voi syöksyä tuolla tavoin. Äkkiseltään luulisi, että joutuisi helposti pikkulintujen saaliiksi, mutta todennäköisesti väistää ne aivan leikiten, kunnes lintukin tajuaa, ettei kannata tuhlata kallista energiaansa tuohon otukseen. - HawkStephensfink
Kylmät_kädet___ kirjoitti:
Ehkä se on tuo tai sitten tuo alin. Eka se ei ole. Koko on jotain mehiläisen luokkaa, joten onko kyseessä sudenkorento, sillä nehän ovat tietääkseni melko kookkaita?
Sen liikkeet silmiä hiveleviä. Sitä voisi luulla jopa UFO-havainnoksi, jos ei pystyisi edes suurinpiirtein määrittämään etäisyyttä ja sen perusteella kokoa. Aina, kun Auringon valo kajahtaa sellaisesta kulmasta, että pölyhiukkasetkin tulee täysin näkyviksi, niin tämä sankari ilmestyy tuohon ikkunan eteeni ja sitä on mahtava seurata.
Käsittämätöntä, miten lennosta voi syöksyä tuolla tavoin. Äkkiseltään luulisi, että joutuisi helposti pikkulintujen saaliiksi, mutta todennäköisesti väistää ne aivan leikiten, kunnes lintukin tajuaa, ettei kannata tuhlata kallista energiaansa tuohon otukseen.Mehiläisen koko sulkee luullakseni sudenkorennot pois laskuista, ne kun ovat keskimäärin isompia. Petokärpäsissä löytyy osapuilleen mehiläisen kokoisia. Ilman valokuvaa minä en osaa edes arvata mistä hyönteisestä on kysymys, mutta yliopistojen biologian laitoksilta (Helsinki, Turku, Oulu) saattaisi löytyä hyönteistuntija, joka (mahdollisimman tarkan) kuvauksen perusteella voisi esittää hyvinkin pätevän arvauksen.
Myös radion luontoiltoihin moni soittaa tai lähettää kirjessä tai sähköpostissa kysymyksiä mm. hyönteisistä, mielellään tietenkin ihan näytteen tai valokuvan kera. Asiantuntijallekin kun näköhavainto on usein tarpeen tunnistamista varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 595089
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544592Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224529Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961747- 911422
- 811388
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850