Lentää paikoillaan kuin helikopteri, mutta syöksyy kuin ohjus sen ympärillä pörräävien itikoiden kimppuun. Väriltään kellertävän oranssi? Vaikea sano, kun aina kirkkaassa auringon paisteessa, tuossa mäntyjen, koivujen ja leppien lähettyvillä, mutta alueella, jossa hyvin paljon tilaa syöksähdellä.
Silmiä hivelevää katseltavaa, kun auringonpaiste tekee ne sen saalishyönteisetkin täysin näkyviksi.
Mikä on tämä saalistava lento-ötökkä?
4
423
Vastaukset
- HawkStephensfink
Nämä yleensä huomaa helposti (ja vastaavat parhaiten kuvausta): http://www.sudenkorento.fi/kwiki/Yleistietoa_sudenkorennoista
Oma veikkaus Ruskokonkorento: https://fi.wikipedia.org/wiki/Ruskoukonkorento
Näitä ei aina heti huomaa: https://fi.wikipedia.org/wiki/Petokärpäset- HawkStephensfink
Painovirhe edellä, piti olla Ruskoukonkorento. :)
- Kylmät_kädet___
HawkStephensfink kirjoitti:
Painovirhe edellä, piti olla Ruskoukonkorento. :)
Ehkä se on tuo tai sitten tuo alin. Eka se ei ole. Koko on jotain mehiläisen luokkaa, joten onko kyseessä sudenkorento, sillä nehän ovat tietääkseni melko kookkaita?
Sen liikkeet silmiä hiveleviä. Sitä voisi luulla jopa UFO-havainnoksi, jos ei pystyisi edes suurinpiirtein määrittämään etäisyyttä ja sen perusteella kokoa. Aina, kun Auringon valo kajahtaa sellaisesta kulmasta, että pölyhiukkasetkin tulee täysin näkyviksi, niin tämä sankari ilmestyy tuohon ikkunan eteeni ja sitä on mahtava seurata.
Käsittämätöntä, miten lennosta voi syöksyä tuolla tavoin. Äkkiseltään luulisi, että joutuisi helposti pikkulintujen saaliiksi, mutta todennäköisesti väistää ne aivan leikiten, kunnes lintukin tajuaa, ettei kannata tuhlata kallista energiaansa tuohon otukseen. - HawkStephensfink
Kylmät_kädet___ kirjoitti:
Ehkä se on tuo tai sitten tuo alin. Eka se ei ole. Koko on jotain mehiläisen luokkaa, joten onko kyseessä sudenkorento, sillä nehän ovat tietääkseni melko kookkaita?
Sen liikkeet silmiä hiveleviä. Sitä voisi luulla jopa UFO-havainnoksi, jos ei pystyisi edes suurinpiirtein määrittämään etäisyyttä ja sen perusteella kokoa. Aina, kun Auringon valo kajahtaa sellaisesta kulmasta, että pölyhiukkasetkin tulee täysin näkyviksi, niin tämä sankari ilmestyy tuohon ikkunan eteeni ja sitä on mahtava seurata.
Käsittämätöntä, miten lennosta voi syöksyä tuolla tavoin. Äkkiseltään luulisi, että joutuisi helposti pikkulintujen saaliiksi, mutta todennäköisesti väistää ne aivan leikiten, kunnes lintukin tajuaa, ettei kannata tuhlata kallista energiaansa tuohon otukseen.Mehiläisen koko sulkee luullakseni sudenkorennot pois laskuista, ne kun ovat keskimäärin isompia. Petokärpäsissä löytyy osapuilleen mehiläisen kokoisia. Ilman valokuvaa minä en osaa edes arvata mistä hyönteisestä on kysymys, mutta yliopistojen biologian laitoksilta (Helsinki, Turku, Oulu) saattaisi löytyä hyönteistuntija, joka (mahdollisimman tarkan) kuvauksen perusteella voisi esittää hyvinkin pätevän arvauksen.
Myös radion luontoiltoihin moni soittaa tai lähettää kirjessä tai sähköpostissa kysymyksiä mm. hyönteisistä, mielellään tietenkin ihan näytteen tai valokuvan kera. Asiantuntijallekin kun näköhavainto on usein tarpeen tunnistamista varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2613175Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741234- 661173
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180978Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47866- 60819
- 47809
- 45732
- 40721
- 39688