Millä ratkaistaan

Terve

Millä nämä voidaan ratkaista?

A: Tutki, millä niistä suorakulmaisista kolmioista, joilla on sama hypotenuusa, on pisin piiri.

B: Tutki, millä niistä suorakulmaisista kolmioista, joilla on sama piiri, on suurin ala.

Kiitos vinkeistä!!!
4602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

A.
-Merkitse sivujen pituudeksi k1 k2 ja h
- Mieti, jos muutat k1:stä, mutta h pysyy samana, miten k2 muuttuu (piirrä - helpottaa) ja miten ala muuttuu.
- Tee alan yhtälö, jossa tämä kytkentä näkyy
- etsi derivaatan nollakohta.

B. jotakuinkin samalla lailla.

Äänestä

"A: Tutki, millä niistä suorakulmaisista kolmioista, joilla on sama hypotenuusa, on pisin piiri."

Onko "niitä" suorakulmaisia kolmioita siis jokin tietty joukko, vai pitäisikö tutkia yleistä tapausta, missä sivut ovat esim. a, b ja c?

Jos c = hypotenuusa = vakio, niin a^2 b^2 on myös vakio. Piiri on luonnollisesti pisin, kun kateettien yhteispituus on mahdollisimman suuri, joten tehtävä on a b = max! s.e. a^2 b^2 = c^2.

Jos muodostat funktion, joka antaa kateettien yhteispituuden suhteen hypotenuusaan ja merkitset a^2 = c^2 - b^2, niin eikös siitä tule tavallinen yhden muuttujan funktion maksimikohdan etsimistehtävä.

"B: Tutki, millä niistä suorakulmaisista kolmioista, joilla on sama piiri, on suurin ala."

Yleisessä tapauksessa siis p = a b c = vakio. Kun tiedetään, että
A = (a b)/2
c^2 = a^2 b^2
c = -a - b
sin x = a/c
niin voidaan ilmeisesti muodostaa vaikkapa funktio, joka antaa alan ja piirin suhteen, kun parametrina on kulma x. Etsitään funktion maksimi välillä [0, pi] (tai [0, pi/2] taitaa riittää).

Äänestä
  • Strawman jaksaa vaan auttaa... Olet aiheuttanut varmasti monelle paljon mielihyvää. Kuinka pitkällä itse opiskelet vai oletko jo töissä?

    Äänestä

  • nyyyyh kirjoitti:

    Strawman jaksaa vaan auttaa... Olet aiheuttanut varmasti monelle paljon mielihyvää. Kuinka pitkällä itse opiskelet vai oletko jo töissä?

    "Kuinka pitkällä itse opiskelet vai oletko jo töissä?"

    TKK:lla on menossa 3. vuosikurssi.

    Edellä olevassa viestissäni on muuten (ainakin) yksi kaavavirhe; jätetään kotitehtäväksi huomata, mikä se on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Derivaatallako kirjoitti:

Terve

Millä nämä voidaan ratkaista?

A: Tutki, millä niistä suorakulmaisista kolmioista, joilla on sama hypotenuusa, on pisin piiri.

B: Tutki, millä niistä suorakulmaisista kolmioista, joilla on sama piiri, on suurin ala.

Kiitos vinkeistä!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu