Forever kuntosali Järvenpää jäsenyys ja sopimus

olkaa_tarkkana

Terve,

Forever kuntosaliyritys kampanjoi 12 kk määräaikaisesta sopimuksesta. Sopimusta ei anneta luettavaksi, on vain myyntipuhe asiakkaalla käytössä.

Kuitenkin sopimuksen mukaan, määräaikaisuus tulee jatkumaan toistaiseksi voimassa olevana. Toistaiseksi voimassa olevalle sopimukselle on lisäksi määritelty erittäin tiukat ja poikkeukselliset ehdot koskien sen irtisanomista. Käytännössä toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen irtisanominen voi olla ylivoimainen tehtävä ellei ole tarkkana. Myös kuntosalilla on oikeus yksipuolisesti muuttaa hintoja.

Lisäksi kampanjoivat ilmaisesta jäsenyydestä. Tosi asiassa sopimuksessa lukee siitäkin, että se on kalenterivuoden eli lasku tulee tammikuussa. Samalla sopimuksessa tulee helposti sitoutuneeksi automaattiseen e-laskutukseen.

Vaatikaa sopimus luettavaksi kotianne ja lukekaa sopimus rauhassa asiantuntijan kanssa.

Sopimus on sitova, ei myyntipuheella ole mitään merkitystä siinä jos nimenne paperiin pistätte.

9

1061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu_niin_se_on

      Hyvä... että olette viimein ymmärtäneet.
      Se e-lasku on sopimusehto, joten jos maksat liikuntaseteleillä tms. niin vie niitä ajoissa.
      Toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen voi irtisanoa irtisanomisehdon mukaisesti eli 1 kk ennen ja käytännössä maksukausi loppuun. Helpommin hoituu, kun menee suosiolla kuuntelemaan myyntipuheet lopuksi.
      Toistaiseksi voimassaolevan sopimuksen hinnat eivät ole kiinteät, pitäisi olla selvä juttu.
      Itse sain tingattua sopimusehdoista kopion aikanaan, mutta hinnat piti kirjata itse muistiin myyntipuheesta.

      • oi-wa

        Sopimusehtojen mukaisesti toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen irtisanomiseksi on määritelty tarkat ehdot. Ja määräaikainen jatkuu kuten sopimuksessa on määritelty. Kuten pitää ollaa tietyt paperit täytettynä ja kaikki romppeet palautettu, aika varattu yms. Myyntipuheilla ei tod. mitää merkitystä jos tuollaiseen paperiin pistää nimen. Muutenki sopimus eriskummallinen yksipuolisine ehtoineen. Samaa mieltä: Ehottomasti sopimus pitää vaatia kotia luettavaksi ajan kanssa ennen kuin sellaiseen sopimukseen sitoutuu. Jos sopimusta ei saa luettavaksi, se jo haiskahtaa..


      • Silmättihrussa
        oi-wa kirjoitti:

        Sopimusehtojen mukaisesti toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen irtisanomiseksi on määritelty tarkat ehdot. Ja määräaikainen jatkuu kuten sopimuksessa on määritelty. Kuten pitää ollaa tietyt paperit täytettynä ja kaikki romppeet palautettu, aika varattu yms. Myyntipuheilla ei tod. mitää merkitystä jos tuollaiseen paperiin pistää nimen. Muutenki sopimus eriskummallinen yksipuolisine ehtoineen. Samaa mieltä: Ehottomasti sopimus pitää vaatia kotia luettavaksi ajan kanssa ennen kuin sellaiseen sopimukseen sitoutuu. Jos sopimusta ei saa luettavaksi, se jo haiskahtaa..

        Kun tein diilin, en saanut mitään romppeita, mitä minä mainosmateriaallilla tekisinkään. Ja kuten sanoin helpommalla pääsee kun käy kuuntelemassa lopuksi sen myyntipuheen ja täyttelemässä paperit jos niillä on aikaa siihenkin puuhaan.
        http://www.taloussanomat.fi/markkinointi/2015/09/01/rajansa-pikkuprantillakin-jos-saa-silmat-tihrussa-katsoa-se-on-selva-peli/201511198/135


      • Rompetoriko

        Ja jos oikein muistan, ne romppeet pitää maksaa vain, jos ei ole sitä määräaikaista loppuun asti tai sitä minimiaikaa.


    • lahdenforeversama

      Kiertäkää tämmöinen firma kaukaa. Ne laskuttaa kaiken mahdollisen mitä sopimuksen pieninkin präntti antaa myöten. Meitä eronneita on valtava joukko, kaikki kokee tulleensa raskaasti kusetetuksi.

      • Aikuisten.oikeesti

        Itse olet sopimuksen tehnyt, pitäisi ymmärtää mihin laitat nimesi.
        Ja aina on saanut kopion niistä sopimushedoista etukäteen, kun on pyytänyt.
        Hinnat on sen sijaan joutunut kirjaamaan itse ylös, jotta voi harkita/laskea mikä on kokonaisedullisin itselle.
        Kysymällä kertovat senkin selkokielellä mitä maksaa, jos katkaiset sopimuksen kesken määräaikaisuuden.


    • WaldemarHagert

      Eikös tuo nimi forever jo kerro että kun laitat nimen paperiin olet ikuisesti jäsen ja maksumies - eihän siinä mitään pahaa ole jos sali hyvä ja treeni maistuu : ikuisesti !

      • MikäIkuinen

        Jos kirjoittaja ei ymmärrä mitä tarkoittaa toistaiseksi voimassa oleva ja määräaikainen sopimus, mikä jatkuu toistaiseksi voimassa olevana, ellei irtisano ja irtisanomisaika on 1 kk.
        Eli jos ei pysty sitoutumaan määräajaksi sopimukseen, niin eihän sitä silloin pidä tehdä, vaikka sen saakin toistaiseksi voimassa olevaa halvemmalla.
        Määräaikaisenkin voi irtisanoa kesken kauden, mutta silloin lasketaan kokonaishinta toistaiseksi voimassaolevan hinnaston mukaan alusta saakka.
        Onko nämä ehdot liian vaikeita ymmärtää? Miten te olette saaneet ajokortin ja töitä, arpajaisistako?


    • 24fitness7

      Fitness 247, kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6444
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3863
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3240
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      374
      1761
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1003
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe