Aktivoidun hiilen syömisen trendi

Minua kiinnostaa, miksi kookos- tai puuhiiltä pidetään nyt muodikkaana ruoka-aineena eri puolilla maailmaa ja jopa terveysvaikutteisena tuotteena. Kun ennenhän on sanottu että vaikkapa mustaksi kärähtäneessä grilliateriassa on karsinogeenejä (syöpää aiheuttavia aineita).

Tuossa muutama artikkeli aiheesta:

http://wellnessmama.com/247/activated-charcoal/
http://wellandgood.com/2014/07/27/why-eating-charcoal-is-now-a-wellness-trend/
http://gabriellemaston.com/charcoal-debunked/
http://www.shape.com/healthy-eating/diet-tips/ask-diet-doctor-truth-behind-activated-charcoal

Hyvin tunnettuja hiiliruokia on mm. hiilijäätelö ja musta hampurilainen, joka on kauttaaltaan värjätty hiilellä (tai myös mustekalan musteella) mustaksi.

Kaikkea meille sitä myydäänkin. Kommentteja ja väittelyä aiheesta, kiitos.

1

263

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimunhommaa

      Kaikkea ne immeiset hinkuvat framille vaikka jokainen puugrillin sytyttänyt voi olla vastaan sillä hiilien syttyminen ilman sytytysnestettä tarkoittaa helevetinmoista savua ja kärvistelyä grillin ääressä - ei vaan kiinnosta moinen.

      Kerran kesässä olen pallogrillin laittanut tulille ja tämän yhden kerran jälkeen en ole toistanut virhettä - helevetin moinen vaiva muutaman ruoan kypsentämiseksi ja heti grillistä ulosottaessa ruoka jäähtyy samantien.

      Ja että aromeita - ne taitaa olla enemmän kokin vaatteissa kuin itse ruoassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe