Ilman Jumalaa ei ole mitään tiedettä

Maalliset tiedepiirit eivät tunnusta Jumalan olemassaoloa, vaikka kaikki heidän tutkimuksensa ja teoriansa edellyttävät sitä, että on täytynyt olla persoonallinen Jumala, joka on luonut maailmankaikkeuden ja luonnonlait yliluonnollisesti tyhjästä ja olemattomuudesta.

Ei ole olemassa ainuttakaan ns. tieteellistä selitystä tälle tapahtumalle ilman Jumalan luomistyötä. Jokainen tieteenala on täysin ja 100%:sti riippuvainen tästä lähtökohdasta. Jumala myös ylläpitää kaikkia luonnonlakeja. Voimme kuvitella, mitä tapahtuisi, jos Jumala äkkiä lakkaisi olemasta tai huolehtimasta maailmankaikkeudesta. Siitä seuraisi seuraavaa: Ihmisten ja eläinten sydän pysähtyisi välittömästi ja samoin muut elintoiminnat. Maapallo lakkaisi pyörimästä akselinsa ympäri ja kiertämästä aurinkoa. Auringon ja tähtien kemialliset ja fysikaaliset reaktiot pysähtyisivät, eivätkä enää säteilisi valoa ja lämpöä. Painovoima lakkaisi olemasta. Siitä syntyisi katastrofi koko universumissa. Luonnonlakien kumoutuessa, atomien elektronit lakkaisivat kiertämästä protonia. Mitä se vaikuttaisikaan aineen olemukseen, joka koostuu atomeista?
Edellä olevasta näemme, kuinka ratkaiseva rooli Jumalalla on tieteessä. Ilman Häntä ei olisi maailmankaikkeutta, luonnonlakeja, tiedettä eikä yhtään mitään. Mutta monen ihmiset eivät halua alistua kaikkivaltiaan Jumalan auktoriteetin alle, eikä olla Hänelle vastuussa elämästään ja tekemisistään. Siksi he yrittävät paeta Jumalaa kieltämällä Hänen olemassaolonsa ja sulkemalla Hänet tieteen ulkopuolelle. Kutsun sitä Jumalfobiaksi. Jonain päivänä he kuitenkin ovat pakotetut seisomaan Jumalan tuomioistuimen edessä ja tunnustamaan Hänen herrautensa, mutta ei siitä tässä sen enempää.
"Iankaikkisesti pysyy Sinun sanasi Herra, vahvana taivaissa. Sinun uskollisuutesi kestää polvesta polveen, Sinä perustit maan, ja se pysyy. Sinun järjestyksesi mukaan ne pysyvät vielä tänä päivänä, sillä ne kaikki ovat Sinun palvelijoitasi." (Psalmi 119:89-91)

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surtsurtsurtsurtt
      • Muuten, oliko nimimerkkisi ihan sattuma? Islantilaisessa tarinaperinteessä oli Surtur, ilman nominatiivin päätettä Surt. Hän oli merestä nouseva jättiläinen. Antoi nimensä uudelle vulkaaniselle saarelle, Surtsey = Surturin saari.


    • putkajermu

      - helpompi on löytää muilta taivaankappaleilta vettä ku jumalaa,j ota ei edes tiede ole pystynyt todistamaan ,paitsi ,että tuo ossi vetää lujasti turpaan tuolla poliisilaitoksen suojissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      780
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      71
      571
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      568
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      556
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe