Ihmisrotujen läheisyys

Ihmisrotujen on kerrottu eroavan geneettisesti hyvin vähän toisistaan. Onko tulos saatu vain koodaavalla vai myös tilke-DNA:lla? Tietääkö joku?

7

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun sanotaan että ihmisrodut ovat geneettisesti hyvin lähellä toisiaan, tällä tarkoitetaan luultavasti sitäkin, että moniin eläinlajeihin VERRATTUNA ihmislajin geneettinen muuntelu on vähäistä.

      • Mikä taas viittaa vahvasti joskus esiintyneeseen pullonkaulaan.


      • al-jabr kirjoitti:

        Mikä taas viittaa vahvasti joskus esiintyneeseen pullonkaulaan.

        Siitähän on tiedeohjelmissa useastikin puhuttu.


    • Tämä sinänsä on merkityksetöntä, koska emme tunne sitä, miten DNA todella vaikuttaa. Emme pysty DNA:sta päättelemään ominaisuuksia kuin hyvin harvassa tilanteessa.

      Koira ja susikin eroavat varsin vähän DNA:ltaan. Silti ero käytöksessä on varsin suurta. Alligaattorit ja krokotiilit erosivat toisistaan sata miljoonaa vuotta sitten. Kuka huomaa eron noiden välillä? Pieni ero DNA:ssa voi vaikuttaa merkittävästi ja toisaalta suuri ei ei välttämättä vaikuta niin paljoa kuin luulisi.

      • Ei meidän tarvitse tietää, onko tärket geenit vai vähemmän tärkeät mutatoituneet. Mutaatiofrekvenssi on aika vakio, joten siitä voidaan suunnilleen laskea eliöiden etäisyys toisistaan, käyttäytyivät nämä miten tahansa tai olivat sitten eri- tai samannäköisiä.

        Jos geenien samanlaisuus on poikkeavan runsasta, syynä on pullonkaula, jonka jälkeen eriytyminen on taas alkanut. Siitä voidaan osapuilleen laskea, milloin pullonkaula on ollut, ja toisaalta voimme selvittää, onko silloin ollut luonnonkatasrofi.


    • HawkStephensfink

      Krokotiilien hampaat näkyvät kidan ollessa kiinni ja alligaattoreiden ei... Oikein mielenkiintoinen tuo kollimaattorin mainitsema Toban purkaus. Raamatullista kaliiperia, mutta siitä ei näillä nurkilla paljoa puhuta. Kiitokset myös aloittajalle ja muille kirjoittaneille. Kiva nähdä asiaakin välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      77
      3646
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      33
      2989
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      78
      2721
    4. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2654
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2455
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2292
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      57
      1927
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      15
      1792
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1776
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1673
    Aihe