Ihmisrotujen läheisyys

Ihmisrotujen on kerrottu eroavan geneettisesti hyvin vähän toisistaan. Onko tulos saatu vain koodaavalla vai myös tilke-DNA:lla? Tietääkö joku?

7

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun sanotaan että ihmisrodut ovat geneettisesti hyvin lähellä toisiaan, tällä tarkoitetaan luultavasti sitäkin, että moniin eläinlajeihin VERRATTUNA ihmislajin geneettinen muuntelu on vähäistä.

      • Mikä taas viittaa vahvasti joskus esiintyneeseen pullonkaulaan.


      • al-jabr kirjoitti:

        Mikä taas viittaa vahvasti joskus esiintyneeseen pullonkaulaan.

        Siitähän on tiedeohjelmissa useastikin puhuttu.


    • Tämä sinänsä on merkityksetöntä, koska emme tunne sitä, miten DNA todella vaikuttaa. Emme pysty DNA:sta päättelemään ominaisuuksia kuin hyvin harvassa tilanteessa.

      Koira ja susikin eroavat varsin vähän DNA:ltaan. Silti ero käytöksessä on varsin suurta. Alligaattorit ja krokotiilit erosivat toisistaan sata miljoonaa vuotta sitten. Kuka huomaa eron noiden välillä? Pieni ero DNA:ssa voi vaikuttaa merkittävästi ja toisaalta suuri ei ei välttämättä vaikuta niin paljoa kuin luulisi.

      • Ei meidän tarvitse tietää, onko tärket geenit vai vähemmän tärkeät mutatoituneet. Mutaatiofrekvenssi on aika vakio, joten siitä voidaan suunnilleen laskea eliöiden etäisyys toisistaan, käyttäytyivät nämä miten tahansa tai olivat sitten eri- tai samannäköisiä.

        Jos geenien samanlaisuus on poikkeavan runsasta, syynä on pullonkaula, jonka jälkeen eriytyminen on taas alkanut. Siitä voidaan osapuilleen laskea, milloin pullonkaula on ollut, ja toisaalta voimme selvittää, onko silloin ollut luonnonkatasrofi.


    • HawkStephensfink

      Krokotiilien hampaat näkyvät kidan ollessa kiinni ja alligaattoreiden ei... Oikein mielenkiintoinen tuo kollimaattorin mainitsema Toban purkaus. Raamatullista kaliiperia, mutta siitä ei näillä nurkilla paljoa puhuta. Kiitokset myös aloittajalle ja muille kirjoittaneille. Kiva nähdä asiaakin välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3899
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1114
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe