juustokakku erilaolla

namuruoka

Baileys-juustokakku
Pohja:
puolikas paketti Digestive-keksejä
2-3 rkl voisulaa

Täyte:
2 prk eli 400 g maustamatonta tuorejuustoa (esim Philadelphia tai Viola)
1 prk eli 2 dl vispikermaa
3/4 kuppia eli n. 1,7 dl sokeria
1/4 kuppia eli n. 0,6 dl vehnäjauhoja
2 kananmunaa
1,5 tl vanilliinisokeria
1-1,5 dl Baileys-likööriä (voi jättää pois)

Kuorrutus:
2 prk eli 300 g ranskankermaa /hapukoor
1 rkl sokeria
1/2 tl vanilliinisokeria
(1/2 limen mehu)

Pohja:
Murskaa keksit muruiksi, sulata voi ja sekoita se murujen sekaan.
Painele taikina voidellun (tai leivinpaperilla vuoratun, jos olet yhtä mukavuudenhaluinen kuin minä) irtovuoan (myös korkeareunainen piirakkavuoka käy) pohjalle tiiviisti. Laita vuoka jääkaappiin ainakin 20 minuutiksi.

Täyte:
Vaahdota tuorejuusto ja vatkaa sekaan toisessa kulhossa vaahdotettu kerma, sen jälkeen sokeri, jauhot, vanilliinisokeri ja lopuksi kananmunat sekä maun mukaan 1-1,5 dl Baileysiä.
Kaada täyte vuokaan ja paista 160 asteessa n. 45 minuuttia tai kunnes täyte on kiinteää keskeltä eli kun kakun keskiosa ei enää liiku vuokaa heilutettaessa.

Kuorrutus:
Sekoita kuorrutuksen aineet ja kaada seos kuuman kakun päälle. Olen alkuperäisen reseptin kuorrutukseen lisännyt myös vähän limen mehua. Laita vuoka uuniin vielä 5-10 minuutiksi.

Jäähdytä kakku ja anna sen viilentyä kunnolla jääkaapissa. Tarjoillaan kylmänä esim. vadelmasorbetin tai tuoreiden marjojen kera.
II versio
http://www.vaaleanpunainennonparelli.com/2013/02/baileys-juustokakku.html

0

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Saisinpa halata sinua joka päivä

        ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
        Ikävä
        62
        6703
      2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

        Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
        Ikävä
        213
        5380
      3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

        SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
        Maailman menoa
        62
        4498
      4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

        Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
        Maailman menoa
        103
        3764
      5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

        Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
        Maailman menoa
        73
        2931
      6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

        anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
        Ikävä
        66
        2837
      7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

        Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
        Maailman menoa
        115
        2594
      8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

        Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
        Maailman menoa
        21
        2024
      9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

        Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
        Maailman menoa
        62
        1917
      10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

        Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
        Maailman menoa
        255
        1811
      Aihe