Tämä yksinkertainen kaava on minusta paras lisuke spagetille niiden iänikuisten tomaattisoseiden asemesta:
Sulatin mikrossa Olympia-sulatejuuston (400g) ja Koskenlaskijan (250 g) yhdeksi velliksi ja sen kanssa 400 g. kypsennettyä jauhelihaa - hyvä soosi, jos ei rasva pelota..
Ketsuppia on aina helppo lisätä lautaselle.
Spagettikastike sulatejuustosta
4
141
Vastaukset
- kalpeaaa
Niin ne maut vaihtelevat... Minä en ole koskaan oikein tykännyt vaaleista kastikkeista vaalean pastan kanssa. Ulkonäkö ei vain herätä ruokahalua.
- Pouk
Joo, se on selvä ,että monet taas eivät tykkää tästä (ja onhan tää rasvaista) mutta minusta maku on tärkeämpi kuin väri.
Se tummanpunainen tomaattisoosi on toki kauniin näköinen makaronin päällä..
Enkä ole tätä itsekään missään nähnyt tehtävän sulatejuustolla; tämä on 70-luvun yhteiskoulun kotitaloustunneilta jäänyt kestosuosikiksi :)
Niin ja puoli desiä laitan kevytmaitoa juuston sekaan, ettei paksuunnu takaisin jäähtyessään. - noinseonnaa
Muutamalla yrtillä saa väriä annokseen - esim. timjamia tai basilikaa hienonnettuina päälle - saa vähän väriä muuten niin valjun näköiseen annokseen - samalla voi myös viipaloida mietoa punaista chiliä annoksen pintaan ja näin saammekin Italian lipun värit eli punaista, vihreää ja valkoista.
Yrttejä ja esim. chiliä voi myös käyttää kastikkeen valmistamisessa tuoden lisää makua kastikkeeseen.
- kissii
Paras kastike pastalle on oikeastaan hyvin simppeli eikä tarvitse domskua.
Eli pastan kypsyessä paistinpannun pohja peittoon hyvällä öljyllä, siihen kuumaan öljyyn yksi keltasipuli hienonnettuna, valkosipulia maun mukaan, vähän rouhittua mustaa pippuria, suolaa ja antaa muhia miedolla lämmöllä ettei sipulit pala. Kun pasta on kypsää niin valuttaa sen ja lisää öljyisen kastikkeen sekaan sekoittaen, kaada lautaselle, päälle ehkä vähän parmesaania,romanoa, peccorinoa tai mustaleimaista raastettuna (ei mikään pakko) ja oheen muutama hyvä domsku slaissattuna ja se on siinä.
Simppeleimmän näin Bourdainin Rooma-jaksossa, jossa keitetyn pastan lisäksi oli vain oliiviöljyä, mustaa pippuria reilusti ja vähän peccoriinia raastettuna - maistui Tonylle, joten eiköhän se maistu myös muille.
Simppeli on usein se paras, joten älä kikkaile vaan pysy perusmauissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude16714008Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t10510132Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1019209Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218439Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy437143Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk486837Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1516226Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1085190Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri244365En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4071372