.. tuella ja avustuksella kreationismia tukevan tiedesivun - puhtaasti teiteen kannalta?
Saisinko palstalla viihtyvien kreationistien ..
TahtooOppia
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Esimerkiksi Litteä Maapallo -porukalta ja agravitationisteilta kannattaisi pyytää neuvoa.
Evoluutio-uskovaiset uskovat litteään maapalloon ja tekevät litteitä maailmakarttoja.
No etpä saanut kovin hyviä neuvoja heiltäkään nyt itsesi julkisesti häpäistessä.
On kristittyjen uskomus, että korkealta vuorelta voisi nähdä kaikki valtakunnat.
voi yksinkertaista raukkaa!
sininko varassa on tieteen tekeminen, kerro?
Kukahan mahtaa olla se yksinkertainen raukka?
Raamatun mukaan maalla on myös neljä kulmaa.
Kreationistit ottavat osan Raamatusta kirjaimellisesti kuten luomiskertomuksen, mutta tulkitsevat niitä kohtia, jotka ovat mikäli mahdollista vielä epäuskottavampia. Kyllä Raamatussa annetaan kuva siitä, että maa on litteä. Se kuva on aivan yhtä "tieteellinen" kuin luomiskertomuskin tai kertomus koko maapallon peittäneestä tulvasta.
Tutkimusten mukaan maapallolla on neljä kulmaa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vuodenaika
Evokit uskovat että maapallolla on neljä kulmaa.
Tämän nimenomaisen multinikkimulkeron tajunnantaso alkaa olla jo eeppistä seurattavaa. Raamatunlehtiäkö lie poltellut?
Ilm. 7 "Senjälkeen minä näin neljä enkeliä seisovan maan neljällä kulmalla ..."
Raamattu puhuu siitä, että maalla on neljä kulmaa. Wiki puhuu tieteestä. Miksi sinä kressu Wikiä lainaat?
Onhan sekin jo hyvin vastattu ettei postaa mitä Jerobeam sanoi enkeli Mikaelille.
"Kukahan mahtaa olla se yksinkertainen raukka?
Raamatun mukaan maalla on myös neljä kulmaa. "
Evoluutioon uskovilla on erittäin huono luetun ymmärtämisen taito. He eivät ymmärrä kieltä lainkaan.
Mitähän kaikkia merkityksiä sanalla "kulma" voi olla? Liika tuijottaminen geometriaan ja sanakirjaan vääristää luetun ja puhutun kielen ymmärrystä.
Evoluutioon uskova ei siis voi ymmärttä lausetta: siellä Sörkän KULMILLA se Emppukin päivänsä kuluttaa.
(Sörkkä on suomen kielen eräs ilmaisu Helsingin kaupungin Sörnäisten kaupungin osasta)
Eihän tyhmyydelle mitään voi. Evoluutioon uskovat voisivat yrittää harjoitella kielen ymmärrystä ennen kuin alkavat kirjoitella palstoille "puuta heinää". (lööperiä, palturia, siansaksaa)
Ei mitään tajua kielitieteestä eikä kielihistoriasta.
Miksi se evoluutio ei ole tuottanut heille kielen ymmärryksen taitoa? Vai valitsiko se teorian mukainen "luonnon valinta" evoluutiouskoviksi kaikkein tyhmimmät?
Raamattu puhuu maan neljästä kulmasta, ei siitä , että enkelit seisoskelisivat maan kulmilla. Sama Raamattu puhuu myös siitä, kuinka Saatana johdatti Jeesuksen korkealle vuorelle ja näyttii sieltä kaikkien valtakuntien loiston. Selvästikin kirjoittaja uskoi litteään maahan.
Kressut sekoilevat selityksissään kerran toisensa jälkeen. Myös mainitsemasi geometrian suhteen Raamatussa on väite, että pii olisi tasan kolme.
Niitä kohtia, joita teini-ikäienä luin ei ehkä käsitelty geometriaa, ainakaan sillä nimellä.
Kuitenkin Jumala oli ihmisten kaltainen, puhui heille. Jumalalla kuvitellaan olevan vieläkin mieli, josta voi niin mielensä pahoittaa.
- Mitä ilmeisintä proosaa.
"Sama Raamattu puhuu myös siitä, kuinka Saatana johdatti Jeesuksen korkealle vuorelle ja näyttii sieltä kaikkien valtakuntien loiston. Selvästikin kirjoittaja uskoi litteään maahan. "
Taas tätä ateistien, evokkien ja raamatunkriitikkojen luetun ymmärryksen puutteita. Kun ei luettua tekstiä ymmärrä niin mielikuvitus lähtee laukkaan.
Vuorella voi todellakin näyttää sen "saat tämän kaiken valtaasi mitä näet ja enemmäkin kun seuraat minua Saatanaa".
Eli Raamatun teksti ko. kohdassa on kuvailevaa tekstiä. Ei siinä anneta mitään "litteän maan" selittelyä vaan se kertoo tarjotusta vallasta maailmaan.
Ateistit, evokit ja muut raamatunkriitikot eivät vaan ymmärrä lukemaansa.
Vuorella Jeesus Kristus ei ryhtynyt Saatanan vasalliksi.
Lyhyesti: kysymys oli hallinnon vallasta EI "litteästä maasta". Maapallon fyysinen olemus, pallomaisuus, ei kuulunut ko. kohtaan lainkaan.
Tyhmät eivät vaan ymmärrä lukemaansa.
"Vuorella voi todellakin näyttää sen "saat tämän kaiken valtaasi mitä näet ja enemmäkin kun seuraat minua Saatanaa". "
Vaan kun Raamattussa ei sanota noin., vaan : "Vielä Paholainen vei Jeesuksen hyvin korkealle vuorelle, näytti hänelle maailman kaikki valtakunnat ja niiden loiston 9 ja sanoi: "
Kirjoittajan käsitys litteästä maasta on aivan ilmeinen. On merkillistä, että jotkin Raamatunkohdat, jotka eivät mahdu typerimmänkään ihmisen järkeen, ovat "kuvailevaa tekstiä". Kun maailman luomisesta kirjoitetaan aivan yhtä höpöä (vihreät kasvit ennen auringon luomsta), ne vajakit ottavat kirjaimellisesti. Raamattu ei kestä luonnontieteellistä tarkastelua muuten kuin ankarasti vesitettynä. Korkea vuori, maailman neljä kulmaa, auringon pysähtyminen, luomiskertomus kokonaisuudessaan, maapallon laajuinen tulva, puhuvat eläimet yms. ovat kaikki kuvailevaa tekstiä, jota kukaan täysipäinen ei ota kirjaimellisesti.
Mutta kreationistit ottavat kaikki, joissa usko voi syrjäyttää viimeisenkin järjen äänen.
Se johtuu siitä että kretut eivät halua myöntää raamatun virheellisyyttä ja siksi näyttelevät tyhmää.
Johtuu se siitäkin että uskovat viimeiseen tuomioon. Sisäänheittäjä kysyy kuulemma merkittävän kyssärin; uskotko evoluutioon.
Ellet kiellä riittävän painokkaasti, portsari osoittaa vasenta aulaa. Taustalla näkyy iso kyltti > KADOTUKSEEN <
Näin se on. Lisäksi jokaisella lahkolla kohdat, jotka ovat kirjaimellisesti totta ja jotka ovat kuvainnollisia eroavat toisistaan. Ilmankos jo pelkkä lestadiolaisuus on hajonnut yli kolmeenkymmeneen haaran, joista kaikki omaavat ainoan oikean uskon. Kristillisä lahkoja taitaa olla jo yli 3000 jos kaikki lasketaan. Ja sitten yksi jauholakki julistaa Raamatun Oikeaa Tulkintaa.
Suomessa ehkä 3000 uskonsuuntaa. Maapallon mitassa ainakin seitsenlukuinen summa.
Se on Sörkka ei Sörkkä. Onnistuit sössimään senkin.
Rekisteröityjä uskonnollisia yhteisöjä on Suomessa n. 300.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Suomen_rekisteröidyistä_uskonnollisista_yhdyskunnista
Mutta eiköhän siinäkin ole ihan riittämiin. Voisi miltei vuoden jokaisena päivänä kuulua eri lahkoon.
Ateistit tekevät litteitä maailmankarttoja ilmiselvästi sen takia kun uskovat että maapallo on litteä.
Tuollaisen typeryyden edessä ei voi kuin tuntea syvää sääliä. Onneksi seurakuntaanne hyväksytään kaikki. Tyhmä voi olla kuin saapas, sillä kaikille on tilaa, kunhan osaa huutaa hallelujaa ja aamen oikeissa paikoissa. Siinäkin riittää, että huutaa vaikka vähän jonkun viisaamman jäljessä. Tärkeintä on olla uskomatta evoluutioon. Kreationismi pelastaa, hallelujaa ja aamen.
Saapaskin on viisas sinuun verrattuna.
osidofou
veikkaan että vain viidesläinen kouho voi olla noin typerä kuin sinä ole, sokeaa paarmaa typerämpi