Olen havainnut soijamaidon hinnoissa huomattavankin suuria eroja, eli noin 0,9e:sta jopa yli kahden euron per litra, mutta melko usein 1,40-1,80e paikkeilla.
Muuan vitamiinein ja kalsiumilla vahvistettu tuote jota olen kokeillut maksaa noin 0,90e / L, mutta siinä ei ole mitään mainintaa onko se geenimanipuloitu tuote vai ei, eli epäilen että kyllä.
Sitten samassa hyllykössä on BIO-tuote joka puolestaan maksaa melkein 2 euroa, eli ovat melkoisen hintavia tuotteita.
Soija-maito: hyvät ja huonot tuotteet?
4
320
Vastaukset
- Sedä
Jos nyt näistä pykälistä mitään ymmärrän, niin jos tuotteen jostain raaka-aineesta yli 0,9% GMO:ta, se pitää ilmoittaa erikseen. Eli jos pakkauksessa ei ole erikseen ilmoitettu, tuote on ainakin lähes täysin GMO vapaa. Ainakin Alpro lupaa että ei käytä GMO:ta tuotteissaan, muista firmoista en muista ulkoa. Luomuhan on varmasti ei-gmo, mutta niihin ei saa lisätä kaikkia samoja vitamiineja (muistaakseni esim. d-vitamiini).
- SoyaMilk
"Jos nyt näistä pykälistä mitään ymmärrän, niin jos tuotteen jostain raaka-aineesta yli 0,9% GMO:ta, se pitää ilmoittaa erikseen."
Tuosta tulikin mileen jossakin taannoin kulemani maininta, taisi olla TV-uutisissa, että jokin EU-direktiivi sallii GMO:n, mutta jos ylittää tietyn prosentin (raaka-aineesta?), niin se tulee ilmoittaa pakkauksessa, muutoin ei merkintää ei vaadita.
Nuo Alpron tuotteet vaikuttavat olevan laitanaan kallita, myös täällä toisessa EU-maassa katsellessa.
Tussa avauksessa oli kyse Carrefourin leimallaan olevasta (alihankintaisesta?) tuottesta, 0,90e paikkeilla / L.
Ravintoa per 100ml:
- energiaa 191 kj / 46 kcal
- rasvaa 1,8 g
- sokeria 3,7 g
- kuituja 0,5 g
- proteiinia 3,2 g
- suolaa 0,1 g
- E-vitammiinia 1,8 mg - 15% vrk tarve
- B2 Riboflavine 0,21 mg - 15% vrk-t
- B12 0,38 µg - 15% vrk-t
- kalsiumia 120 mg - 15% vrk-t
Maultaan tuote on ainakin itselleni aivan liian makea, sillä olen tottunut mm. neutraaleihin ja maustamatomiin jugurtteihin jne.- SoyaMilk
Kuka tässä ketjussa on kertonut juovansa soijamaitoa? Olen nyt jonkin aikaa kokeeksi käyttänyt sitä rasvattoman maidon sijaan aamulla luonnollisten myslien ja jyväsekoituksen kanssa.
Ainakain tuon ko. tuotteen maku on liki ällöttävän makea. Muita en ole kokeillut niiden aivan kohtuuttomana pitämäni hinnan vuoksi.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2282978Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell111669Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51347- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1261183- 751117
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531032Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135932