http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/puolustusvoimat-antaa-poliisille-virka-apua-torniossa-varusmiehia-paikalle-jo-tanaan/707542/
"Tällä hetkellä ei ole tiedossa, että Puolustusvoimien apua tarvittaisiin myös muualle Suomeen, mutta tilanteen kehitystä seurataan ja toimitaan sen mukaan.
Virka-apujoukkoon kuuluu myös muutamia ammattisotilaita. Vuori korostaa, että kyseessä on kuitenkin poliisijohtoinen operaatio ja virka-apujoukot toimivat poliisin johdon ja valvonnan alla. Poliisin tehtävänä on turvata yleinen järjestys alueella ja turvapaikanhakijoiden turvallinen maahantulo.
Turvapaikanhakijat viedään tiistaista alkaen rajalta järjestelykeskukseen, eivätkä he voi jatkaa matkaa Torniosta muualle Suomeen ennen rekisteröitymistä turvapaikanhakijaksi."
Niinpäs se lässähti tuokin Orpo Petterin homma! Minä kun luulin jotta Suomen puolustus voimat tuovat rautaa rajalle, ja stoppaavat koko kamelintaluttajien Suomeen tulon! Näyttääkin kuitenkin nyt siltä, jotta soltut alkavat kuskaamaan poliisin apuna kamelin kusettajia ympäri Suomen niemeä!
Late Lapista.
MENIKÖ TÄMÄKIN LÄLLÄRÖINNIKSI !
4
<50
Vastaukset 4
- asdgasgdf
Sinä oletkin seniili idiootti, jonka luulot eivät ole todellisuutta vuosikymmeniin nähneetkään.
- icnui
Saapii suomisotilaskin halata rintamakarkuria.
- Tiedän
Oikeat veteraanit häpeäisivät jos näitä teidän kommentteja lukisivat.
- asdfasdfgsg
Tiedän kirjoitti:
Oikeat veteraanit häpeäisivät jos näitä teidän kommentteja lukisivat.
Totta. Ne sentään ajoivat natsit pois maasta, eivätkä siksi että ne seitsemänkymmenen vuoden kuluttua meuhkaisivat joka puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466