Kauppa näyttää olevan melkolailla piitamaton hedelmien laadusta ja pitää asiakkaat edellen niin tyhmänä, että voi myydää mitä tahansa, ihan Speden rautakaupan tyylin.
Hedelmälajikeiden merkintä hintalapuun on aivan sattumanvaraista. Jos esim asiakaskunta on tottunut pitämään omena Jona Gold hyvänä, myydään melkein mitä vain samannäköistä sillä nimellä. Jos unkarilaisia luumuja tule alkusyksyllä Stanley-nimisenä, on jatkossakin kaikki sen nimistä - kunnes nimitys vaihtuu Presidentiksi. Ihan sama minkä näköisiä on laatikossa, pyörä, soikea, punaisia tai sinisiä.
Siten toinen juttu: k.o. hedelmän sesonkin alussa myydään näöltään ja ennenkaikki maualtaan tosihyviä. Siten kun aika kuluu ja uusia lähtetyksiä tule kauppaan, maku aina vain huononee. Niin useiden hedelmälajikkeiden kohdalla. Eli tämä on systeemaatista toiminta, jolla kate parannetaan.
Siten näistä laatuluokista. Kaikki on laatuluokka 1, vaikka osa hedelmistä olisi epämuodustuneita, osin mädäntyneitä ja mitä useammin maualtaan heikkolaatuisia. Ei haittaa, laatuluokka 1 ja kova hinta päälle.
Tämä on jatkunut nyt niin kauan kuin muistan, eli joitakin vuosikymmeniä.
Milloin aletaan kantaa tuollaista roskatavara takaisin kaupaan? Minä ulkomaalaisena haluan, että Suomessa myydään tavarat oikealla nimella ja samanlaatuisena kuin muualla.
tuontihedelmistä
3
152
Vastaukset
- Suomi-nainen
Ja höpö höpö
No, juuri olen Espanjassa ja täällä myydään niitä samoja mauttomia kivettömiä rypälöitä kuin Suomessakin, juuri samoissa pakkauksissa, miten ollakaan, mutta hinta on eri.
Viereisessä laatikoissa ovat Ideal-lajikkeen rypälät, hintaan puolitoista euroa ja ovat aivan ihania, makeita ja aromikkaita. Mutta niitä ei tuodaan Suomeen, koska suomalaisten halutaan tottuvan näihin ala-arvoisen makuisiin hedelmiin, koska niillä maahantuontiketju tienaa paremmin.
Tomaatitkin on geenimanipuloitu siten, että ne ovat raakanakin punaisia, mutta aroomi on hävinnyt. Jos kunnollsia halua, pitää ostaa paikallisviljelijöiltä. Kaupan "rapea" salaatti maistuu kaalilta, kun siihen on lisätty kaalin geniä, että saa rapeamman ja hyvin kuljetuksia kestävä. Härskeästi meitä manipuloidaan. Meillä ostettaan LUOMU ja vain sitä, piittamatta hinnoista.
- herbaanassuun
Totta turiset - kaupat myyvät usein kakkoslaatua ykkösenä vaikka jokainen näkee laadun olevan jotain muuta.
Pahin huijaus on s-ryhmän vihanneksissa ja hedelmissä, joista väitetään niiden olevan Marokosta vaikka tosiasiassa ovat espanjalaisia - toki laittomat marokkolaiset ovat voineet viljellä niitä Espanjassa, mutta silti se ei tee niistä marokkolaisia.
Mitä taas tulee luumujen, persikoiden, ananasten jne... kypsyyteen niin yleensä myynnissä olevat ovat raakoja ja niiden kypsyttäminen kotioloissa vie useamman päivän aikaa ennenkuin ovat syötäviä.
Noin yleensä ulkomaiset hedelmät ja vihannekset ovat usein raakoja - ilmeisesti kestävät paremmin kuljetusta vaikka maku onkin kateissa. Itse valitsen raaka-aineet ulkonäön/hajun enkä niinkään hinnan perusteella - esim. ananaksen tulee haista makealta ja jos se ei siltä haise niin tuote jää hyllyyn.
Valitettavasti varsinkin vihannekset ja hedelmät ovat suurille ketjuille ilmeisesti tois-sijaista toimintaa - itsekasvattamani tomaatit ovat maussa todella ylivertaisia kaupan domskuihin verrattuna - ikävä kyllä niitäkään ei voi kasvattaa läpi vuoden.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287736Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t186532Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195445Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190