Rullalautailu rullaluistelun edelle Tokioon!!!

Lokaa_rullis_sieluun

Jostain syystä Tokion kaupunki on valinnut rullalautailun lajiksi rullaluistelun sijaan Tokion olympialaisiin 2020. Lyhytlistalla olevista lajeista oli ehdolla "rullailulajit" eli roller sports. Nyt rullailulajit on Tokion ehdotuksessa kaventunut rullalautailuun ja rullaluistelun osallistumismahdollisuudet katosivat ihmeellisellä taikatempulla. Mikähän oli FIRS:n osuus asiaan?

Tuo jokin syy rullalautailun valitsemiseen taitaa olla sen luultavasti ylivoimaisesti suositumpi asema maailman nuorison keskuudessa. 80 kilpailijaa kuulemma otettaisiin kahteen katukilpailuun ja kahteen skeittipuistokilpailuun. Olympiakomitean jokin elin vielä vahvistaa lajit ensi elokuussa.

Siinä taisi mennä jälleen kerran rullaluistelijoiden mahdollisuudet kilpailla tai seurata lajiaan olympialaisissa :(

3

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rulla_minä

      Tuo kattojärjestö firs näköjään himoitsi hormonit hyrräten hyvänsä olympiakelpoiseksi ja kusi rulliksen läpimäräksi.

      Aikaisemmin se on ajanut rullaluistelua ykköslajina sinne. Rullalauta ei edes kuulunut koko järjestöön. Ajat muuttuu... ja me sen mukana... paitsi minä.

    • kruiseri

      Skeittaaminen valittiin Tokion olympialaisiin koska se on ollut pitkään erittäin suosittua Japanissa ja näin yritetään tehdä olympialaisista kiinnostavempia paikalliselle yleisölle. Valinta vaikuttaa ainoastaan 2020 olympialaisiin, toivon mukaan rullaluistelukin nähdään tulevaisuudessa. Henk koht näen molemmat erittäin teknisinä urheilulajeina joten varmasti molemmille olisi tilaa.

    • Rullaluistelija-guru

      PikaRullaluistelu tuli valituksi Nuorten Olympialaisiin 2018.
      Erittäin positiivista ! Ainut negatiivinen on kilpailijoiden todella
      Pieneksi rajattu määrä ! Laji, joka huutaa suurta osallistujamäärää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      87
      1483
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      111
      832
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe