Tulin huomanneeksi marketissa asioidessani, että hyllyssä, missä myydään erilaisia viinin/oluen valmistukseen tarvittavia tuotteita, oli todella erikoisia superhiivavalmisteita, eli ns. turbohiivoja.
Joissakin pakkauksissa luvattiin jopa 21 %:n alkoholipitoisuuksia alle 24:ssä tunnissa. Miten tällainen on mahdollista? Tehokkain hiiva oli 21 %/18 h.
Onko mahdollista käymisteitse saada aikaiseksi yli 17 %:n viini?
Toki selväähän on, että kukaan asiallinen viininvalmistaja ei käytä tällaisia tuotteita viinin tekemiseen, vaan nämä superhiivat on suunnattu ihan toisenlaisille käyttäjille, mutta lähinnä kyselen pitääkö tuollainen "markkinointilupaus" paikkaansa?
Superhiivat ja viinin käyminen
4
133
Vastaukset
- maistuvaa_viiniä
Väkevää viiniä saa kun siihen sekoittaa tislattua viinaa. Ei tämän ymmärtämiseen tarvitse miettiä mitään "superhiivoja".
Oikeastaan superhiivoja ei edes tarvita hyvän viinin valmistukseen, riittää kun käyttää sopivia "jalohiivoja". (tarkoitukseen jalostettuja viinihiivoja)
Kyllä jonkinlaista viiniä ja olutta syntyy tavallisella leivontahiivallakin mutta nythän pitää tavoitella laadukasta maistuvaa viiniä.
Monet laadukkaat viinit ovat oikeastaan viinisekoituksia. Se aromi syntyy eri laatuisista viinien sekoituksista. (eri viinirypälelajikkeita)- mitenlie
Sinä se jaksaat jankata eri aloituksissa siitä viiniin lisättävästä tislatusta viinasta. Alkuperäinen kysyjä ei ollutkaan tekemässä mitään laatuviiniä vaan tiedusteli sitä että pääseekö sillä hiivalla käyttämällä 21%:iin.
Mutta itse en ihmettelisi vaikka se pitäisikin paikkaansa. Tosin aika hankalaa se tarkka alkoholipitoisuus on todeta kotikonstein tai jollain kauppojen käsittääkseni hyvin likimääräisillä alkoholimittareilla.
- maku_tuntuu_suussa
Pakkohan se on jankata tislatusta viinasta koska monien taito mitata tarkasti viinin alkoholipitoisuus on aika heikkoa. Jos taito ei riitä, niin helpompi tie on juuri tuo tislatun viinan lisäys - tällä varmasti prosentit nousee viinissäkin.
Ei se viini tunnista sitä onko se korkea etanoliprosentti käymällä vai tislaamalla syntynyttä.
Herkkä viinin maistaja kyllä voi aromin maun tunnistaa.- tislattuatislattuajoojoo
Kerropa mistä sitä tislattua viinaa sitten tavallinen kotiviinin tekijä saa? Kotipoltto kun on laissa kiellettyä..
Mutta mitä tuohon tislattu viina -fiksaatioon tulee niin alkaa jo muistuttaa tapausta jossa pikkulapsi kuulee uuden sanan ja innoissaan hokee sitä joka tilanteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1958798
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k265098- 524542
- 754115
- 543459
- 513306
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.573116Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262806Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv422605- 432561