Superhiivat ja viinin käyminen

kysymys-

Tulin huomanneeksi marketissa asioidessani, että hyllyssä, missä myydään erilaisia viinin/oluen valmistukseen tarvittavia tuotteita, oli todella erikoisia superhiivavalmisteita, eli ns. turbohiivoja.

Joissakin pakkauksissa luvattiin jopa 21 %:n alkoholipitoisuuksia alle 24:ssä tunnissa. Miten tällainen on mahdollista? Tehokkain hiiva oli 21 %/18 h.

Onko mahdollista käymisteitse saada aikaiseksi yli 17 %:n viini?

Toki selväähän on, että kukaan asiallinen viininvalmistaja ei käytä tällaisia tuotteita viinin tekemiseen, vaan nämä superhiivat on suunnattu ihan toisenlaisille käyttäjille, mutta lähinnä kyselen pitääkö tuollainen "markkinointilupaus" paikkaansa?

4

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maistuvaa_viiniä

      Väkevää viiniä saa kun siihen sekoittaa tislattua viinaa. Ei tämän ymmärtämiseen tarvitse miettiä mitään "superhiivoja".
      Oikeastaan superhiivoja ei edes tarvita hyvän viinin valmistukseen, riittää kun käyttää sopivia "jalohiivoja". (tarkoitukseen jalostettuja viinihiivoja)

      Kyllä jonkinlaista viiniä ja olutta syntyy tavallisella leivontahiivallakin mutta nythän pitää tavoitella laadukasta maistuvaa viiniä.
      Monet laadukkaat viinit ovat oikeastaan viinisekoituksia. Se aromi syntyy eri laatuisista viinien sekoituksista. (eri viinirypälelajikkeita)

      • mitenlie

        Sinä se jaksaat jankata eri aloituksissa siitä viiniin lisättävästä tislatusta viinasta. Alkuperäinen kysyjä ei ollutkaan tekemässä mitään laatuviiniä vaan tiedusteli sitä että pääseekö sillä hiivalla käyttämällä 21%:iin.

        Mutta itse en ihmettelisi vaikka se pitäisikin paikkaansa. Tosin aika hankalaa se tarkka alkoholipitoisuus on todeta kotikonstein tai jollain kauppojen käsittääkseni hyvin likimääräisillä alkoholimittareilla.


    • maku_tuntuu_suussa

      Pakkohan se on jankata tislatusta viinasta koska monien taito mitata tarkasti viinin alkoholipitoisuus on aika heikkoa. Jos taito ei riitä, niin helpompi tie on juuri tuo tislatun viinan lisäys - tällä varmasti prosentit nousee viinissäkin.
      Ei se viini tunnista sitä onko se korkea etanoliprosentti käymällä vai tislaamalla syntynyttä.
      Herkkä viinin maistaja kyllä voi aromin maun tunnistaa.

      • tislattuatislattuajoojoo

        Kerropa mistä sitä tislattua viinaa sitten tavallinen kotiviinin tekijä saa? Kotipoltto kun on laissa kiellettyä..

        Mutta mitä tuohon tislattu viina -fiksaatioon tulee niin alkaa jo muistuttaa tapausta jossa pikkulapsi kuulee uuden sanan ja innoissaan hokee sitä joka tilanteessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      360
      3768
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      246
      3066
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2513
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      179
      1559
    5. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      3
      1547
    6. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      24
      1514
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1470
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1065
    9. 61
      1022
    10. 94
      978
    Aihe