ihminen on eläin

skinnybob

lisääntyy kuin eläin toiminnoiltaan apinan kaltainen

4

152

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ero_löytyy

      Ihmisellä ja apinalla on selvä ero. Apinat eivät tuota pornografiaa bisnesmielessä.
      Tältä osin käyttäytyminen on aivan erilaista.
      Apinat eivät ole perverssejä vaan niiden seksuaalisuus on täysin luonnonmukaista.
      Vain ihminen voi olla perverssi.

    • Väite, että ihminen on eläin, on seurausta biologian opetuksen johdonmukaisesta aivopesusta ja valheesta. Sen taustalla on halu kieltää Jumalan olemassaolo ja Raamatun luomiskertomus, jossa Jumala tekee selvän eron ihmisen ja eläinten välille.
      Määrätyt piirit eivät halua tunnustaa Jumalan olemassaoloa, koska he tietävät, että heti kun he tunnustavat Jumalan olemassaolon, he myös joutuvat vastuuseen Hänen edessään elämästään ja tekemisistään.
      He kuvittelevat voivansa paeta Jumalaa kieltämällä Hänen olemassaolonsa. Tässä he kuitenkin erehtyvät. Jonain päivänä he joka tapauksessa kuolevat ja joutuvan sen jälkeen vastaamaan elämästään kaikkivaltiaan Jumalan valtaistuimen edessä.
      Siksi on ensiarvoisen tärkeää laittaa asiat kuntoon Jumalan kanssa jo tässä elämässä. Ihmisen tulee siksi uskoa evankeliumi Jeesuksesta Kristuksesta ja ottaa Hänet vastaan omaksi Vapahtajakseen ja Herrakseen. Jeesus on sovittanut jokaisen ihmisen synnit omalla uhrikuolemallaan. Ihmisen ylivoimaisesti tärkein asia elämässään onkin oppia tuntemaan Jeesus ja saada syntien anteeksiantamus ja iankaikkinen elämä.

      • lukee_bilsaa

        Käsittele mark5 noita harhauskojasi jollakin muulla kuin biologiapalstalla.
        Dinosaurusten aikoina ihmisen esi-isät olivat rotankokoisia ja nelijalkaisia nisäkkäitä.
        Kehitys apinaksi kesti vielä miljoonia vuosia. Apinoilla ja ihmisillä on yhteinen kantaisä.


    • biotooppi

      Aloittaja on melko oikeassa. Ihminen on eläin, jolla on tiettyjä ominaisuuksia mitä muilla ei ole. Elainkunnasta kädelliset ovat lähinnä ihmistä, joten jos on määritettävä eläin, jonka kaltainen ihminen on, se on apina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1239
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      75
      1073
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      89
      873
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      773
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      678
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      673
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      626
    9. 28
      625
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      609
    Aihe