Banskuhyppiäisiikö?

Mitä noon ne pienet lentiäiset, jotka näkyy aurinkoa vasten ja menee ylös alas parikyt senttii. Noon usein parvissakin. Kun yks menee ylös, toinen tulee alas. Ihan kun tanssis. Miks ne muuten hyppii? Kun niitä tulee akkunaan, näyttävät ihan banskukärpäsiltä. Oks ne niitä?

5

297

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tanhukärpäsiä?

      • Kiitos! No, niitähän ne tietysti oli, kun osas netistä oikeella nimellä ettii. Niillon vähän vanhanaikanen nimi ajalta, kun tanssi oli vielä syntiä, mut tanhu juur ja juur menetteli. Vanhassa pipliassakin oli tanssi käännetty tanhuamiseks, ettei vain yllytetty ketään rumiin juttuihin. Eiköhän se jo nykykäännöksessä ole tanssi.

        On se vaan kumma miten muuttumaton jumalansanakin muuttuu. Snadina ollessa 50-luvulla suurin synti oli muotojumalisuus, kun oli olevinaan kristitty päältäpäin, vaan ei ollu sisältä. Nyt taas kehutaan, vaikka ajattelis mitä, kunhan maksaa jäsenmaksun.


      • al-jabr kirjoitti:

        Kiitos! No, niitähän ne tietysti oli, kun osas netistä oikeella nimellä ettii. Niillon vähän vanhanaikanen nimi ajalta, kun tanssi oli vielä syntiä, mut tanhu juur ja juur menetteli. Vanhassa pipliassakin oli tanssi käännetty tanhuamiseks, ettei vain yllytetty ketään rumiin juttuihin. Eiköhän se jo nykykäännöksessä ole tanssi.

        On se vaan kumma miten muuttumaton jumalansanakin muuttuu. Snadina ollessa 50-luvulla suurin synti oli muotojumalisuus, kun oli olevinaan kristitty päältäpäin, vaan ei ollu sisältä. Nyt taas kehutaan, vaikka ajattelis mitä, kunhan maksaa jäsenmaksun.

        Ei se ollukaan tanhuamista vaan karkeloimista, jolla ne vältti vanhassa pipliassa tanssi-sanan käytön, ettei kukaan vaan olis loukkautunu tai joutunu synnin pauloihin. Sorry vaan, mut muuten sama juttu.


    • Tanhuaminen niillä on yhtä syntistä/hurskasta kuin ihmisilläkin, eli tanhutessa on niillä lisääntyminen mielessä.

    • Hybotidae -suvun ölliäisiä:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Hybotidae

      Ainakin englannin kielellä sotkettiin ennen mukaan Empididae -suvun ötököitä, mutta eivät enää nykyään kelpaa mukaan "tanssikärpäsiksi".

      ISIS:hän kuulemma mm. pakottaa vankejaan tangon pyörteisiin. Mahtanevatko tietääkään, että juuri tango oli sata vuotta sitten Suomeenkin tullessaan ihan mahottoman syntistä touhua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1086
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      64
      884
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      673
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      78
      623
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      585
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe