Banskuhyppiäisiikö?

Mitä noon ne pienet lentiäiset, jotka näkyy aurinkoa vasten ja menee ylös alas parikyt senttii. Noon usein parvissakin. Kun yks menee ylös, toinen tulee alas. Ihan kun tanssis. Miks ne muuten hyppii? Kun niitä tulee akkunaan, näyttävät ihan banskukärpäsiltä. Oks ne niitä?

5

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tanhukärpäsiä?

      • Kiitos! No, niitähän ne tietysti oli, kun osas netistä oikeella nimellä ettii. Niillon vähän vanhanaikanen nimi ajalta, kun tanssi oli vielä syntiä, mut tanhu juur ja juur menetteli. Vanhassa pipliassakin oli tanssi käännetty tanhuamiseks, ettei vain yllytetty ketään rumiin juttuihin. Eiköhän se jo nykykäännöksessä ole tanssi.

        On se vaan kumma miten muuttumaton jumalansanakin muuttuu. Snadina ollessa 50-luvulla suurin synti oli muotojumalisuus, kun oli olevinaan kristitty päältäpäin, vaan ei ollu sisältä. Nyt taas kehutaan, vaikka ajattelis mitä, kunhan maksaa jäsenmaksun.


      • al-jabr kirjoitti:

        Kiitos! No, niitähän ne tietysti oli, kun osas netistä oikeella nimellä ettii. Niillon vähän vanhanaikanen nimi ajalta, kun tanssi oli vielä syntiä, mut tanhu juur ja juur menetteli. Vanhassa pipliassakin oli tanssi käännetty tanhuamiseks, ettei vain yllytetty ketään rumiin juttuihin. Eiköhän se jo nykykäännöksessä ole tanssi.

        On se vaan kumma miten muuttumaton jumalansanakin muuttuu. Snadina ollessa 50-luvulla suurin synti oli muotojumalisuus, kun oli olevinaan kristitty päältäpäin, vaan ei ollu sisältä. Nyt taas kehutaan, vaikka ajattelis mitä, kunhan maksaa jäsenmaksun.

        Ei se ollukaan tanhuamista vaan karkeloimista, jolla ne vältti vanhassa pipliassa tanssi-sanan käytön, ettei kukaan vaan olis loukkautunu tai joutunu synnin pauloihin. Sorry vaan, mut muuten sama juttu.


    • Tanhuaminen niillä on yhtä syntistä/hurskasta kuin ihmisilläkin, eli tanhutessa on niillä lisääntyminen mielessä.

    • Hybotidae -suvun ölliäisiä:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Hybotidae

      Ainakin englannin kielellä sotkettiin ennen mukaan Empididae -suvun ötököitä, mutta eivät enää nykyään kelpaa mukaan "tanssikärpäsiksi".

      ISIS:hän kuulemma mm. pakottaa vankejaan tangon pyörteisiin. Mahtanevatko tietääkään, että juuri tango oli sata vuotta sitten Suomeenkin tullessaan ihan mahottoman syntistä touhua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      15
      11356
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      45
      3920
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3090
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      130
      2431
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      86
      2106
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1781
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      304
      1039
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      830
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      775
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe