Banskuhyppiäisiikö?

Mitä noon ne pienet lentiäiset, jotka näkyy aurinkoa vasten ja menee ylös alas parikyt senttii. Noon usein parvissakin. Kun yks menee ylös, toinen tulee alas. Ihan kun tanssis. Miks ne muuten hyppii? Kun niitä tulee akkunaan, näyttävät ihan banskukärpäsiltä. Oks ne niitä?

5

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tanhukärpäsiä?

      • Kiitos! No, niitähän ne tietysti oli, kun osas netistä oikeella nimellä ettii. Niillon vähän vanhanaikanen nimi ajalta, kun tanssi oli vielä syntiä, mut tanhu juur ja juur menetteli. Vanhassa pipliassakin oli tanssi käännetty tanhuamiseks, ettei vain yllytetty ketään rumiin juttuihin. Eiköhän se jo nykykäännöksessä ole tanssi.

        On se vaan kumma miten muuttumaton jumalansanakin muuttuu. Snadina ollessa 50-luvulla suurin synti oli muotojumalisuus, kun oli olevinaan kristitty päältäpäin, vaan ei ollu sisältä. Nyt taas kehutaan, vaikka ajattelis mitä, kunhan maksaa jäsenmaksun.


      • al-jabr kirjoitti:

        Kiitos! No, niitähän ne tietysti oli, kun osas netistä oikeella nimellä ettii. Niillon vähän vanhanaikanen nimi ajalta, kun tanssi oli vielä syntiä, mut tanhu juur ja juur menetteli. Vanhassa pipliassakin oli tanssi käännetty tanhuamiseks, ettei vain yllytetty ketään rumiin juttuihin. Eiköhän se jo nykykäännöksessä ole tanssi.

        On se vaan kumma miten muuttumaton jumalansanakin muuttuu. Snadina ollessa 50-luvulla suurin synti oli muotojumalisuus, kun oli olevinaan kristitty päältäpäin, vaan ei ollu sisältä. Nyt taas kehutaan, vaikka ajattelis mitä, kunhan maksaa jäsenmaksun.

        Ei se ollukaan tanhuamista vaan karkeloimista, jolla ne vältti vanhassa pipliassa tanssi-sanan käytön, ettei kukaan vaan olis loukkautunu tai joutunu synnin pauloihin. Sorry vaan, mut muuten sama juttu.


    • Tanhuaminen niillä on yhtä syntistä/hurskasta kuin ihmisilläkin, eli tanhutessa on niillä lisääntyminen mielessä.

    • Hybotidae -suvun ölliäisiä:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Hybotidae

      Ainakin englannin kielellä sotkettiin ennen mukaan Empididae -suvun ötököitä, mutta eivät enää nykyään kelpaa mukaan "tanssikärpäsiksi".

      ISIS:hän kuulemma mm. pakottaa vankejaan tangon pyörteisiin. Mahtanevatko tietääkään, että juuri tango oli sata vuotta sitten Suomeenkin tullessaan ihan mahottoman syntistä touhua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5469
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1856
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1501
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1353
    Aihe