Arktiksen jäät katoavat ilmaston kiihtyvästi lämmetessä. Kaikki käyrät osoittavat kiihtyvästi ylös päin kuten tämäkin mikälie hassu käppyrä?
http://ocean.dmi.dk/arctic/old_icecover.uk.php
http://ocean.dmi.dk/arctic/old_icecover.uk.php
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hörhöt ovat pitäneet kovasti meteliä Arktiksen jäistä, mutta nyt ovat ihan hiljaa, kun olisi puhetta asiasta???
Vai ovatko niin onnesta sekaisin, kun Arktiksen jäät eivät sulakaan kiihtyvästi???
Niin, maailman jäätiköt todellakin sulavat kiihtyvällä vauhdilla ilmaston lämmetessä. Tuossa muutama viimeaikainen uutinen aiheesta:
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_maailman_jaatikot_sulavat_ennatystahtia/8200597
Jäätiköiden sulaminen kiihtyy
http://www.katsomo.fi/?progId=508250
"HS vierali Exitin jäätiköllä: Alaska sulaa silmissä"
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1441422204653
"Jos vielä kiistää ilmastonmuutoksen, täytyy olla joko sokea tai päättänyt kieltää kaiken."
Onpas Hörhö-leirissä hiljaista, vaikka kyse on niiden lempilapsesta eli Arktiksen jäistä???
EIkö se miellytäkään, kun jäät ovat kovassa kasvussa toisin kuin on ennustettu niiden KIIHTYVÄSTI sulavan???
Nyt, kun jääala kasvaa ja samalla auringon lämmöstä suurempi osa heijastuu takaisin jään pinnalta, niin alkaako ne jäät kiihtyvästi kasvamaan???
Et tainnut huomata tätä viestiä, joten laitetaan se uudestaan:
Niin, maailman jäätiköt todellakin sulavat kiihtyvällä vauhdilla ilmaston lämmetessä. Tuossa muutama viimeaikainen uutinen aiheesta:
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_maailman_jaatikot_sulavat_ennatystahtia/8200597
Jäätiköiden sulaminen kiihtyy
http://www.katsomo.fi/?progId=508250
"HS vierali Exitin jäätiköllä: Alaska sulaa silmissä"
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1441422204653
"Jos vielä kiistää ilmastonmuutoksen, täytyy olla joko sokea tai päättänyt kieltää kaiken."
No katsoppa kuvat, supistuu vai laajenee ?
http://wermenh.com/wuwt/cryo_compare.jpg
Tuossa kuvassa näkyy erinomaisesti, kuin 2007 on lämmin virtaus käynyt Tyyneltä valtamereltä.
Se on selvää, koska aurinko lämmitti ko. merta sata vuotta poikkeuksellisen aktiivisena.
Nyt alkaa olla tuo meren lämpöarvo laskemaan päin, joten sen puolen sulaminenkin pienenee.
Taidetaan nähdä Arktisen jääalueessa keskiarvon ylitystä ja sitten alkaa kiukuttelu massasta ja jääennätyksen alle jäämisestä.
Näin se muuttuu ilmastouskovaisen totuus.
Eipä ole vieläkään tullut Hörhöiltä kommentteja Arktiksen jäistä, vaikka se oli takavuosina niiden ykkös-aihe???
Ainoastaan Hohheli on oksentanut linkkilitanioitaan, mutta eipä mitään keskustelua aiheesta.
Kyllähän Arktis tursuu kun lumia satelee enempi, kaiten jostain johtuen.
Mutta suuri pohjoinen luonnonsuojelija on rakentanut suuren sotilastukikohdan pohjoisnavan lähelle. Varautuu puolustamaan napa-alueen luonnonrikkauksia (Jääkarhuja ja arktisen luontomatkailun miljöötä). Mahdollinen ilmaston lämpeneminen saattaa paljastaa luonnonrikkaudet hyötykäyttöön. Eikä hyöty kuulu ulkopuolisille.
http://yle.fi/uutiset/venaja_rakentanut_suuren_sotilastukikohdan_pohjoisnavan_lahelle/8396356
Toivottavasti on kalluvaa mallia tuo tukikohta, kun eikös tuo paikkakunta ole alarmistien mukaan lähes jäätön?
Kaikilla aurinkokuntamme planeetoilla tapahtuu sama lämpeneminen johtuen auringon lisääntyneestä aktiviteetista. Toki ihmisen toimintakin on pisara meressä täällä Maassa siinä mukana, mutta ei sen todellinen syy.
Miksi valehtelet? Eipä ole havaittu mitään lämpenemistä millään muulla aurinkokuntamme planeetalla kuin vain tällä maapallollamme, ja tunnetusti ihmiskunnan tupruttelujen takia.