Tuli vaihtelun vuoksi ostettua Heinz Original sinappia. Purkissa lukee isolla, että Uutuus.
Jo väriltään tuote on outo, kirkkaankeltainen. Sitä osasin kyllä odottaa jo pullon värin perusteella eikä se haittaa. Mutta se maku... hyi, yök, tämäkö muka syötäväksi tarkoitettua? En edes maista siinä sinappia, oikeastaan vain veden, suolan ja etikan.
En juuri koskaan heitä ruokaa pois, vaikka olisi vähän huonompaa omaan makuun, mutta nyt täytyy kai tehdä poikkeus. Vai olisiko tuossa erässä joku vika? Hyvin epätodennäköistä kai, mutta ei mahdotonta? Onko joku maistanut Heinz Original sinappia, että voisi vertailla mielipiteitä? Ravistin kyllä kunnolla, ettei ole siitä kiinni. Säilytetty jääkaapissa.
Monia sinappeja maistettuani on Kotisinappi edelleen suosikkini.
Heinz sinappi tosi pahaa, vika vai ominaisuus?
5
1161
Vastaukset
- sinappiapintaan
Itse käytän vain Maillen Honey Dijon-sinappia, koska se sopii mun makuun.
- TuomasAH
Se on tyypiltään "american" keltaistasinappia. Eli suomalaiseen makuun p..kaa. Se on verrannollinen french's sinappiin. Kotisinapin voittanut on Hangö senap se sininen tuubi.
- Tardex
Erehdyin kokeilemaan samaa Heinzin sinappia. Onneksi ennen joulua, että ehtii vielä hakemaan toista sinappia pöytään. Sinappi on ihan karmean makuista, kirpeää kakanväristä etikkalientä. Täytyy oikein ihmetellä, että tällaista pskaa valmistetaan.
- sinapintosirakastaja
Keltainen sinappi on parasta. Suomen pöperö sopii parhaiten suomalaiseen makkaraan. Mutta leiville ja hampurilaisiin keltainen on parasta, joko heinz tai ranskalainen keltainen. Samoin kastikkeisiin, majoneesiin ym. Kuinkas ollakaan, heinzin sinappia ei enää löydä supermarketeista, lieneekö kaltaistenne mauttomien hlöiden takia, thanx alot!
Mä olen sinappien rakastaja, mulla on aina min. 10 purkkia erilaisia sinappeja. Suomalainen sinappi yltää vain niin kauas, kuin yltää, ei sillä kuuhun mennä LOL Vaan ei hätä, colmanin jauheesta saa itse tehtyä juuri sitä keltsua, jota te niin inhoatte. Tämä mamma tekee itse naminsa. - Anonyymi
sinapintosirakastaja kirjoitti:
Keltainen sinappi on parasta. Suomen pöperö sopii parhaiten suomalaiseen makkaraan. Mutta leiville ja hampurilaisiin keltainen on parasta, joko heinz tai ranskalainen keltainen. Samoin kastikkeisiin, majoneesiin ym. Kuinkas ollakaan, heinzin sinappia ei enää löydä supermarketeista, lieneekö kaltaistenne mauttomien hlöiden takia, thanx alot!
Mä olen sinappien rakastaja, mulla on aina min. 10 purkkia erilaisia sinappeja. Suomalainen sinappi yltää vain niin kauas, kuin yltää, ei sillä kuuhun mennä LOL Vaan ei hätä, colmanin jauheesta saa itse tehtyä juuri sitä keltsua, jota te niin inhoatte. Tämä mamma tekee itse naminsa.Minäkin olen ollut sinappien rakastaja, mutta en kun kaupan hyllyssä HTM purkki alkoi kopeloimaan, tuntui inhottavalle ja olen kiertänyt koko jengin kaukaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial81656Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1241642Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2451162Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.186996- 128919
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2866- 10845
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48833Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827