Heinz sinappi tosi pahaa, vika vai ominaisuus?

makkarat_pilalle

Tuli vaihtelun vuoksi ostettua Heinz Original sinappia. Purkissa lukee isolla, että Uutuus.

Jo väriltään tuote on outo, kirkkaankeltainen. Sitä osasin kyllä odottaa jo pullon värin perusteella eikä se haittaa. Mutta se maku... hyi, yök, tämäkö muka syötäväksi tarkoitettua? En edes maista siinä sinappia, oikeastaan vain veden, suolan ja etikan.

En juuri koskaan heitä ruokaa pois, vaikka olisi vähän huonompaa omaan makuun, mutta nyt täytyy kai tehdä poikkeus. Vai olisiko tuossa erässä joku vika? Hyvin epätodennäköistä kai, mutta ei mahdotonta? Onko joku maistanut Heinz Original sinappia, että voisi vertailla mielipiteitä? Ravistin kyllä kunnolla, ettei ole siitä kiinni. Säilytetty jääkaapissa.

Monia sinappeja maistettuani on Kotisinappi edelleen suosikkini.

5

1181

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinappiapintaan

      Itse käytän vain Maillen Honey Dijon-sinappia, koska se sopii mun makuun.

    • TuomasAH

      Se on tyypiltään "american" keltaistasinappia. Eli suomalaiseen makuun p..kaa. Se on verrannollinen french's sinappiin. Kotisinapin voittanut on Hangö senap se sininen tuubi.

    • Tardex

      Erehdyin kokeilemaan samaa Heinzin sinappia. Onneksi ennen joulua, että ehtii vielä hakemaan toista sinappia pöytään. Sinappi on ihan karmean makuista, kirpeää kakanväristä etikkalientä. Täytyy oikein ihmetellä, että tällaista pskaa valmistetaan.

      • sinapintosirakastaja

        Keltainen sinappi on parasta. Suomen pöperö sopii parhaiten suomalaiseen makkaraan. Mutta leiville ja hampurilaisiin keltainen on parasta, joko heinz tai ranskalainen keltainen. Samoin kastikkeisiin, majoneesiin ym. Kuinkas ollakaan, heinzin sinappia ei enää löydä supermarketeista, lieneekö kaltaistenne mauttomien hlöiden takia, thanx alot!

        Mä olen sinappien rakastaja, mulla on aina min. 10 purkkia erilaisia sinappeja. Suomalainen sinappi yltää vain niin kauas, kuin yltää, ei sillä kuuhun mennä LOL Vaan ei hätä, colmanin jauheesta saa itse tehtyä juuri sitä keltsua, jota te niin inhoatte. Tämä mamma tekee itse naminsa.


      • Anonyymi
        sinapintosirakastaja kirjoitti:

        Keltainen sinappi on parasta. Suomen pöperö sopii parhaiten suomalaiseen makkaraan. Mutta leiville ja hampurilaisiin keltainen on parasta, joko heinz tai ranskalainen keltainen. Samoin kastikkeisiin, majoneesiin ym. Kuinkas ollakaan, heinzin sinappia ei enää löydä supermarketeista, lieneekö kaltaistenne mauttomien hlöiden takia, thanx alot!

        Mä olen sinappien rakastaja, mulla on aina min. 10 purkkia erilaisia sinappeja. Suomalainen sinappi yltää vain niin kauas, kuin yltää, ei sillä kuuhun mennä LOL Vaan ei hätä, colmanin jauheesta saa itse tehtyä juuri sitä keltsua, jota te niin inhoatte. Tämä mamma tekee itse naminsa.

        Minäkin olen ollut sinappien rakastaja, mutta en kun kaupan hyllyssä HTM purkki alkoi kopeloimaan, tuntui inhottavalle ja olen kiertänyt koko jengin kaukaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1324
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1221
    3. 64
      1210
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1195
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      913
    9. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      821
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      121
      570
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe