Mielipide ruokavaliostani

needsomehelp

Moikka! Haluaisin kuulla mielipiteitä ruokavaliostani, mitä voisin parantaa.

Tänään...
Aamupala: 2 ruisleipää leikkeleillä ja kuppi kahvia
Lounas(salin jälkeen): 100 g raejuustoa, 100 g kanaa ja kasviksia. Juomana vishy.
Välipala: Kuppi valio plus maitokaakaota, vähän mansikoita ja riisikakku leikkeleellä
Iltapala: 130 gmaitorahkaa ja 100 g mustikoita.

Huomenna...
Aamupala: 3 riisikakkua leikkeleillä ja kuppi kahvia
Lounas: Opiskelupaikassani nakkistroganoffia vähän, salaattia ja puolikas peruna.
Välipala(salin jälkeen): skyr rahka
Iltaruoka: Eilistä kanaa 100g, raejuustoa 50g ja kasviksia 50g

4

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einiinkuintodellista

      Itseasiassa en näe mitään huonoa ruokavaliossasi kunhan se tekee sinut kylläiseksi.

      Tosin maininta puolikkaasta perunasta ja eilisestä tsikkenistä viittaa syömishäiriöön ja lopeta se alkuunsa - syö lautanen tyhjäksi kokonaisten pottujen kera ja voit paremmin.

    • kiljusieppo

      Lämmin ruoka? Proteiinia, rasvaa ja hiilareita tarvitsee jokainen. Suhdetta en tiedä, eikä oikein kiinnosta, mutta proteiinia pitäisi kai saada väh. 1,5g/kg. Läskille riittänee vähempikin. Kasviksia kannattaa lisätä (myös itseni) 500g kuuluu olevan suositus.
      Monipuolisesti kaikkea. Suolakin on elintärkeä, vaikka liiallisena tappava. Ilman kuulemma kooma ja kuolema. Rasvaa tarvitaan, ettei näkö lähde (suomalaisen sotavangin kertomaa). Hiilareista kai saa energiaa heti käyttöön.
      Ole mikään terapeutti, mutta sanoisin, ettei nirsoilla kannata. Kaikkea pitää maistaa ainakin, eikä ruoka saa olla yksipuoleista.

      • etsilleenjatolleen

        Proteiinisuositus on noin 1 gramma per elopainokilo eli 75 kiloiselle ihmiselle noin 75 grammaa päivässä. Lämmin ruoka ei ole mikään pakko tai vaatimus, mutta toki on miellyttävää saada syödä jotain lämmintä aina välillä.

        Totta on, että ravinnon tulisi olla mahdollisimman monipuolista eli kaikkea sekaisin ja mitään liioittelematta pitäen suolan, sokerin ja rasvan määrät järkevällä tasolla.


    • sdsfgfrt

      guuglaa vhh ruokavalio ja noudata sitä niin pärjää parhaiten .kokemusta on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      151
      13467
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9761
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8106
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6773
    6. 149
      6186
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3375
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      33
      1674
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1194
    Aihe