kuinka monta ihmistä
mikä on maapallon kestokyky
15
166
Vastaukset
- 5gh54
Ihmiskunta käyttää energiaa noin 0.1 promillea tänne auringosta tulevasta energiasta.
Kyllä tänne mahtuu, kun materiaalit pannaan kunnolla kierrätykseen ja energia otetaan tuosta auringon energiasta.- 54r76
Nii'in. Se karkaa lämpösäteilynä avaruuteen.
- hytrof76tr
Aurinkopaneeli muuttaa maahan ja ilmakehään tulevasta säteilyenergiasta noin 15 % sähköenergiaksi. Kun tämä sähkö käytetään joko suoraan tai akun kautta, niin lopulta sekin muuttuu lämmöksi. Ja lämpö säteilee avaruuteen. Mutta tuosta välivaiheen sähköstä on kuitenkin iloa ihmiselle monin eri tavoin.
- 532t65
Kaikki ihmisen käyttämä energia, fissioydinenergiaa lukuun ottamatta, on auringosta peräisin, myös fossiilienergia.
Auringon energia on ydinfuusiosta syntyvää energiaa. - 3463y7
532t65 kirjoitti:
Kaikki ihmisen käyttämä energia, fissioydinenergiaa lukuun ottamatta, on auringosta peräisin, myös fossiilienergia.
Auringon energia on ydinfuusiosta syntyvää energiaa.Pieni poikkeus on geoterminen energia. Mapallon ytimen tuottama lämpö on sekin kuitenkin radioaktiivisen hajoamisen synnyttämää ydinenergiaa.
1950-l. arveltiin että nykyinen määrä ihmisä on maapallolle liikaa, niinkuin onkin.
- tulijoita.piisaa
Noista ajoista väkiluku on 3-kertaistunut ja tuplaantuu nykyvauhdilla seuraavien 50 vuoden kuluessa.
tulijoita.piisaa kirjoitti:
Noista ajoista väkiluku on 3-kertaistunut ja tuplaantuu nykyvauhdilla seuraavien 50 vuoden kuluessa.
On tai ei ole. 1970-luvulta on kyllä tuplaantunut.
- skinnybob
eikö taudit käytä valtavaa ihmismäärää hyväkseen
- 54g34b
Laulussa sanotaan, että "ihmisiä on kuin muurahaisia". Kumminkin painolla mitattuna muurahaisia on jotain 10-kertainen määrä. Jos näin on, niin tuollaiset 100 miljardia ihmistä, jotta päästäisiin murkkujen kanssa tasoihin.
Nykyisellä väestönkasvuvauhdilla tuohon päästään 200 vuodessa. - resurssienhallinta
- miten se nyt olikaan ,tämä väestömäärä käyttää vuoden resurssit jo syyskuuhun mennessä loppuun ,että väestöä on noin neljännes liikaa jo.
- pidot.pilaantuu
Jenkkityylinen ravintotalous merkitsee sitä, että jokaista syötyä kaloria kohti kuluu 10 kaloria energiaa.
Jos koko maailman nykyinen väkimäärä ruokittaisiin tuolla tavalla, niin siihen tarvittaisiin koko nykyinen öljynkulutus, noin 85 miljoonaa tynnyriä päivässä.
Fossiilipolttoaineiden käyttö on mahdollistanut nykyisen väestöräjähdyksen. Öljy ja kaasu loppuvat jo 50 vuoden luluessa ja hiilikin vuosisadan kuluessa. Tulevien 50 vuoden kuluessa väkimäärä taas tuplaantuu. Uusiutuvalla eli aurinkoenergian eri muodoilla pärjääminen on melkoinen haste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899