Tiramisun ohje

Huomenna olisi tarkoitus kokeilla ensi kertaa tiramisun tekoa. Keksit ja mascarpone on ostettu. Nyt katselin ohjeita ja näyttää olevan kahden tyyppisiä: osassa lisätään valkuais- ja keltuaisvaahtoa ja osassa kermavaahtoa. Taitaa tuo munavaihtoehto olla lähempänä alkuperäistä. Ohjeissa mainittua viiniäkään minulla ei ole, mutta kaapista löytyy Vanha Tallinna likööriä. Sopisikohan se?
2343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tulee vähän myöhässä, mutta kerrottakoon silti.

Kananmuna-vaihtoehto on se perinteinen, mutta myös raskaampi. Itse teen kermavaahto-reseptin mukaan ja mielestäni se maistuu paremmalta.

Eli ainekset: puoli pakettia Vicenzovo Savoiardi-keksejä (12 kpl), 250 grammaa mascarponea (vihreä Castelli on hyvä valinta, sillä näissäkin on eroja), 2 dl kuohukermaa, tomusokeria, vanilja-uutetta (tai vaniljatangon siemenet, vaniljasokeria tms.), 1 dl vahvaa kahvia, Amaretto-likööriä (muukin viinas käy vaikka VanaTallinn-likööri), kaakaojauhetta.

Ensin keitä kahvi ja siirrä syrjään jäähtymään, lusikoi mascarpone kulhoon, sekoita se tasaiseksi ja joustavaksi, lisää tomusokeria ja vaniljaa makusi mukaan sekoittaen (aloita varovasti ja maista aina välillä - aina voi lisätä, mutta pois ei voi ottaa) tavoitteena kevyen makea massa (ei äitelä), kun maku on hyvä niin siirrä kulho syrjään ja vatkaa kerma vaahdoksi (valmista kun vispilää nostaen vaahto muodostaa teräviä harjanteita), lisää kermavaahto varovaisesti sekoittaen mascarponen sekaan kevyeksi, tasaiseksi massaksi, mausta kahvi liköörillä lisäten lusikallinen kerrallaan kunnes maku on mielestäsi hyvä (yleensä noin 1:1 kahvia ja likööriä).

Käytän tiramisuni kokoamiseen vuokaa, jonka pohjalle mahtuu 6 keksiä rinnakkain ja näin saan kaksi kerrosta eli vuoan pohjalle keksit, kostuta keksit valelemalla niiden päälle pari ruokalusikallista kahvi/likööri-seosta per keksi (älä kasta keksiä nesteeseen, sillä niin niistä tulee liian vettyneitä), lisää sopivan paksuinen kerros mascarpone-vaahtoa keksien päälle, tasoita ja lisää toinen kerros keksejä, kostuta kuten edellä ja lisää loput mascarpone-vaahdosta, tasoita vuoan reunojen tasalle, laita tuorekelmu päälle ja ehkä lisäksi myös folio, jos jääkaapissa on voimakkaan hajuisia ruokia, siirrä jääkaappiin tekeytymään vähintään 3-5 tunniksi (yleensä misu on parhaimmillaan dagen efter eli yön yli tekeydyttyään). Ylijääneen massan voi lusikoida naamaan ja nuolla kulhon, sillä on se niin hyvää.

Misun tekeydyttyä riittävän kauan niin leikkaa siitä palat lautaselle, sirottele kaakaojauhetta päälle ja nauti hyvän maitokahvin kera. Jos haluat niin voit lisätä kotimaisia marjoja (mansikkaa, vadelmia, mustikkaa jne...) sen vierelle.

Toivottavasti tuli hyvä misu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


misuherkuttelee kirjoitti:

Huomenna olisi tarkoitus kokeilla ensi kertaa tiramisun tekoa. Keksit ja mascarpone on ostettu. Nyt katselin ohjeita ja näyttää olevan kahden tyyppisiä: osassa lisätään valkuais- ja keltuaisvaahtoa ja osassa kermavaahtoa. Taitaa tuo munavaihtoehto olla lähempänä alkuperäistä. Ohjeissa mainittua viiniäkään minulla ei ole, mutta kaapista löytyy Vanha Tallinna likööriä. Sopisikohan se?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu