Paras joulukonvehti?

Tahmatassu_pöperö

Tässä joulun alla ajattelin tehdä pienen kyselyn siitä, mikä on mielestänne paras joulusuklaa/-konvehti?

Tämän mielestä Maraboun Paradis, Fazerin Mignon ja Budapest ovat parhaita, samoin Lidl:ssä myytävät belgialaiset konvehdit.

10

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joulutuleetaas

      Fazerin piparkakkujoulusuklaalevy - ei se missä on manteleita, rusinoita, karpaloita tms. vaan ruskea käärepaperi, jossa piparkakku-ukon kuvia ja suklaassa piparkakun muruja. NAM.

    • konvehdinystävä

      Maraboun paradis-rasiassa on monta erilaista konvehtia =). Ja osa onkin muuten tosi hyviä! Minusta paras on ehkä kuitenkin wiener nougat. Siitä huolimatta, että sen maku muuttui rasvan vaihdoksen myötä. Täytyy makustella vielä lisää ja tutkia asiaa. Wiener Nougat'n jälkeen tulee kyllä juuri tuo Paradis hyvänä kakkosena, tai ehkä samaisen valmistajan Symphony. Siinä on paljon vaaleita ja kermaisia tai toffeisia konvehteja.

    • Tietjä

      Brunbergin suklaakonvehti. Piste.

      • eienäämaistusamalta

        No tätähän minäkin suosittelen eli Brunbergin tryffeliä.

        Joskus aikoinaan Fasun wiener nougat olisi ollut myös hyvä, mutta menivät muuttamaan reseptiä ja näin ollen jää ostamatta.


    • Fillerr

      Paras joulukonvehti ei ainakaan ole sellainen, jossa lukee Fazer. Käyttävät nykyään shea-rasvaa kaakaovoin tilalla. Shea on halpa rasva käsivoiteiden raaka-aineeksi ja käsivoiteelta ne Fazerin tekeleet nykyisin maistuvatkin.

    • joppejuu110

      Budabest minun makuun paras. Brunberg toiseksi paras. ikävä todeta että Fazer laatu konvehdeissa on surkeampaa surkeampi.

    • X-82-X

      Maraboun Paradis on hyvä, ostin sitä äskettäin.

    • Tahmatassu__pöperö

      Ääh. Piti tuohon muiden muassa kirjoittaa, että Wiener nougat on hyvä, kirjoitin vahingossa Mignon..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      73
      3121
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2854
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2405
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2246
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2063
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1577
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe