- aamunsarastus alko täsmälleen 1000 vuotta sitten - venäjän kuningas Jaroslav lähti karjalan seuduille maanitteleen veronmaksajia ,mutta joutu suomalaisheimon vangiksi ,pantiin aitaukseen kirves kourassa ja siihen päästettiin karhu irti ,kuinka ollakkaan Jaroslav onnistui kaataan karhun.
ruotsin kuninkaalla olovilla oli naimaikäinen tyttö ingegärd ,jolla piisasi kosijoita ympäri pohjolaa oli juuri menossa norjaan , mutta kuuli ,että jaroslav oli kaatanu karhun ja tarjosi tyttärestä hyvän hinnan ,sinne se sitte joutu , - siitä avioliitosta kolme tytärtä naitettiin unkariin ,englantiin ja norjaan
Ruotsin, suomen ja venäjän
10
127
Vastaukset
- tämmöinen-tapaus
Jaroslav on siten myös ensimmäinen slaavilainen kunkku joka on selviytynyt muinaissuomalaisesta miehuuskokeesta jossa karhu herätettiin talvipesästään ja tapettiin keihäällä tai kirveellä.
- selvennys
ei ku aitauksessa
- kansatieteilijä
- olispa joku yliopistomies antamassa kommenttinsa myös ,-kiitos.
- palaeo
Ne yliopistojen dosentit ei ole nyky Suomessa oikein huudossa. Niistähän SSS jengi vitsailee alvariinsa. Kannattaa tyytyä maallikkotietämykseen. Esim. merkonomit ja sähköasentajat ne kilpaa pohtii mm. Ilmastotutkimusta, että pitäisi sitä pitäisi tehdä ja mihin tietoon luottaa. 'Tänään on kylmempää kuin eilen = ilmastomuutos (lämpeneminen ) on peruttu' (ks. Ilmastonmuutos-palsta)
- haegman2
Tällä plastalla ei palljon tiedemiehet kirjoittele. En kuulu heihin.
Olisi mielenkiintoista tietää kuitenkin lähde alkuperäiselle tekstille?
On varmaakin kirjoitettuun muotoon saatettu vasta sukupolvea myöhemmin? - olise
Aloittajan selvitys on epätarkka.
Suomalaisen heimon koe oli kaksiosainen:Piti etsiä maailman kaunein nainen ja rakastella hänen kanssaan.Toiseksi piti tappaa karhu paljain käsin.
Ei siis mitään nöösipoikien hommia.
Ensiksi Jaroslav ohjattiin karhun pesälle.Empimättä urhea slaavi syöksyi pesän oviaukosta,ja pitkän aikaa kuului käsikähmän melskettä,karhun murahtelua ja ähinää.
Lopulta verille purtu ja raavittu mies kömpi hiljaiseksi käyneestä pesästä,pyyhki hikeä ja kysyi:Mistäs mä löydän sen naisen,joka mun piti tappaa? - suutarittar
- Siis se jaroslavin karhu on vieläki venäjän tunnuksena ja kaksipäinen kotka on toinen - karhu oli kaiketi aitauksessa, jonne se jaroslav työnnettiin keihään kanssa.
'
googlaat vaan" jaroslav viisas" ,kyllä se sieltä löytyy ku bläträät- lätkäbläträäjä
Olisivat vaan tyytyneet siihen kaksipäiseen MUTANTTIKOTKAAN.
Jotenski se kuvaa nykyvenäläisyyttä parhaiten.
- melkeenvalehtelematosi
-vanha venäläinen sankari tarina ,jo tuolloin ortodoksit alkoivat verottaa karjalaisia ,niinku Stalin sanoi ,harvinaisen jukuripäätä kansaa ....- vain Martti Kitunen voi meidät pelastaa..
- masaliin
Toinen vaihtoehto, matti kurki, vanhan suomalaisen sankari tarinan mukaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551972
- 421604
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391188- 61103