Ruotsin, suomen ja venäjän

historian

- aamunsarastus alko täsmälleen 1000 vuotta sitten - venäjän kuningas Jaroslav lähti karjalan seuduille maanitteleen veronmaksajia ,mutta joutu suomalaisheimon vangiksi ,pantiin aitaukseen kirves kourassa ja siihen päästettiin karhu irti ,kuinka ollakkaan Jaroslav onnistui kaataan karhun.

ruotsin kuninkaalla olovilla oli naimaikäinen tyttö ingegärd ,jolla piisasi kosijoita ympäri pohjolaa oli juuri menossa norjaan , mutta kuuli ,että jaroslav oli kaatanu karhun ja tarjosi tyttärestä hyvän hinnan ,sinne se sitte joutu , - siitä avioliitosta kolme tytärtä naitettiin unkariin ,englantiin ja norjaan

10

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämmöinen-tapaus

      Jaroslav on siten myös ensimmäinen slaavilainen kunkku joka on selviytynyt muinaissuomalaisesta miehuuskokeesta jossa karhu herätettiin talvipesästään ja tapettiin keihäällä tai kirveellä.

    • selvennys

      ei ku aitauksessa

    • kansatieteilijä

      - olispa joku yliopistomies antamassa kommenttinsa myös ,-kiitos.

      • palaeo

        Ne yliopistojen dosentit ei ole nyky Suomessa oikein huudossa. Niistähän SSS jengi vitsailee alvariinsa. Kannattaa tyytyä maallikkotietämykseen. Esim. merkonomit ja sähköasentajat ne kilpaa pohtii mm. Ilmastotutkimusta, että pitäisi sitä pitäisi tehdä ja mihin tietoon luottaa. 'Tänään on kylmempää kuin eilen = ilmastomuutos (lämpeneminen ) on peruttu' (ks. Ilmastonmuutos-palsta)


    • haegman2

      Tällä plastalla ei palljon tiedemiehet kirjoittele. En kuulu heihin.
      Olisi mielenkiintoista tietää kuitenkin lähde alkuperäiselle tekstille?
      On varmaakin kirjoitettuun muotoon saatettu vasta sukupolvea myöhemmin?

    • olise

      Aloittajan selvitys on epätarkka.
      Suomalaisen heimon koe oli kaksiosainen:Piti etsiä maailman kaunein nainen ja rakastella hänen kanssaan.Toiseksi piti tappaa karhu paljain käsin.
      Ei siis mitään nöösipoikien hommia.
      Ensiksi Jaroslav ohjattiin karhun pesälle.Empimättä urhea slaavi syöksyi pesän oviaukosta,ja pitkän aikaa kuului käsikähmän melskettä,karhun murahtelua ja ähinää.
      Lopulta verille purtu ja raavittu mies kömpi hiljaiseksi käyneestä pesästä,pyyhki hikeä ja kysyi:Mistäs mä löydän sen naisen,joka mun piti tappaa?

    • suutarittar

      - Siis se jaroslavin karhu on vieläki venäjän tunnuksena ja kaksipäinen kotka on toinen - karhu oli kaiketi aitauksessa, jonne se jaroslav työnnettiin keihään kanssa.
      '
      googlaat vaan" jaroslav viisas" ,kyllä se sieltä löytyy ku bläträät

      • lätkäbläträäjä

        Olisivat vaan tyytyneet siihen kaksipäiseen MUTANTTIKOTKAAN.
        Jotenski se kuvaa nykyvenäläisyyttä parhaiten.


    • melkeenvalehtelematosi

      -vanha venäläinen sankari tarina ,jo tuolloin ortodoksit alkoivat verottaa karjalaisia ,niinku Stalin sanoi ,harvinaisen jukuripäätä kansaa ....- vain Martti Kitunen voi meidät pelastaa..

    • masaliin

      Toinen vaihtoehto, matti kurki, vanhan suomalaisen sankari tarinan mukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      728
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    6. 35
      587
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe