Muistutan vaan, koska palstalla on vielläkin tietämättömiä ja ymmärtämättömiä ihmisiä.
Ilmasto lämpenee kiihtyvää vauhtia!!!
hohhoijaaaa
1957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Lämpenee kyllä, mutta ei kiihtyvää vauhtia. Päin vastoin, lämpenemisvauhti hidastuu mitä enemmän on jo lämmennyt.
Kyllä se lämpenemisvauhti vaan kiihtyy koko ajan, ihan tuosta valehtelustasi riippumatta.
On hyvä muistaa, että aurinko on se, joka lämmittää. Sen teho on hyvin vakaa. Muutokset ovat vain luokkaa 1W/m2, kun maan isoympyrälle tuleva teho on 1362 W/m2. Tästä 30 % heijastuu takaisin ja 70 % jää lämmittämään ilmakehää ja mata.
Telluksen lämpötilan nousu johtuu siitä, että CO2 ja muut kasvihuonekaasut, kuten vesihöyry, vähentävät lämpösäteilyn karkaamista avaruuteen. Muutosvaikutusta sanotaan säteilypakotteeksi. Tämän häiriön vaikutus kompensoituu pitkän päälle sillä, että lämpötila hieman nousee, jolloin lämpimämpi pallo säteilee enemmän ja saavutetaan taas tasapaino tulevan ja lähtevän säteilytehon suhteen.
Uudessa tasapainossa lämpeneminen sitten loppuu. Mitä lähemmäksi tasapainoa lämpeneminen on edennyt, sitä hitaammaksi lämpenemisnopeus muuttuu, koska ero tasapainotilaan koko ajan vähenee.
Lisäksi CO2 vaikutus kyllästyy. Mitä enemmän sitä jo on ilmakehässä, sitä pienemmäksi saman lisäyksen aiheuttama säteilypakote käy.
CO2:n lämmitysvaikutus ei kyllästy vielä pitkään aikaan, vaikka kuinka valehtelisit.
Hiilidioksidi viilentää ilmastoa kuten muutkin kasvihuonekaasut.
Tämänhän kaikki sivistyneet jo tietävätkin.
Miksi häiriköit tätä palstaa loputtomasti tuolla idioottimaisella valehtelullasi?
Maapallolla on itsesäätelyjärjestelmä. Tosin se tapahtuu hitaasti mutta kuitenkin havaittavasti. Maapallo olisi jo kuollut lukuisten tulivuorenpurkausten jälkeen. Hetken oli kylmää mutta maapallo on korjannut "virheet" Tämä ilmastokeskustelu on hyvin yksipuolista ja monet faktat halutaan unohtaa. Niistä ei haluta puhua.
Etelänavalla jääpeite sulaa mutta toisella puolella se lisääntyy. Tieto NASA.
Siltä vahvasti näyttää.
Historiassa CO2-pitoisuus on noussut aina lämpötilan perässä muutaman sadan vuoden viiveellä. Lämpötila ei ole kuitenkaan "karannut". Aina se on ennen pitkää lähtenyt taas laskuun jonkin muun syyn ajamana, eikä CO2-pitoisuuden nousu ole aiheuttanut mitään karkaamista.
Liitukaudella CO2-pitoisuus oli jopa yli 10-kertainen nykyiseen nähden, sanovat.
Mannerjäätiköt sulavat parhaillaan molemmilla pallonpuoliskoilla, ihan tuosta valehtelustasi riippumatta. Ja merenpinta nousee siksi kiihtyvällä vauhdilla.
Ei sula eikä nouse, vaikka jatkatkin inttämistäsi.
Sekä pohjoisesta (Grönlanti), että Etelästä (Antarktika) julkaisiin juuri tutkimuksia, joiden mukaan jään määrä niillä alueilla lisääntyy, ei vähene. Pohjoisen jäämeren jään määrällä, joka sekin lisääntyy, ei ole vaikutusta merenpinnan tasoon.
Merenpinta ei nouse kiihtyvästi, vaan samalla nopeudella jota se on noussut toistasataa vuotta.
Kerropas pakkomielteinen kylmenemisreppana, miksi merenpinta nousee koko ajan kiihtyvällä vauhdilla? Mistä se lisääntyvä vesi on peräisin?
http://sealevel.colorado.edu/
Negatiivista lämpenemistä sanotaan viilenemiseksi.
Ei liitukaudella ollut tiettävästi kylmää. Lämintä oli ja kasvit rehottivat, kun ravintoa (CO2) oli runsaasti.
koko lämpeneminen on paska puhetta jolla tehdään rutkasti rahaa
Nykyinen ihmisen aiheuttama ilmaston kiihtyvä lämpeneminen on todennäköisesti pahin ihmiskuntaa uhkaava ongelma, ihan tuosta valehtelustasi riippumatta.
Ei ole.
En näe fossiilisten polttoaineiden kulutuksen vähentämisessä olevan haittaakaan. Ainakin ihmisen osuus muutokseen silloin pienenee.
ja sitten ne eivät osaa erottaa tiede-keskustelua ilmasto-keskustelusta vaan kirjoittavat maahan muutosta TÄNNE
Ilmastiksekustelu on yhdyssana ilman väliviivaa, samoin tiedeksekustelu. Myös maahanmuutto on yhdyssana.