Kaare

Kaare

Tietääkö joku mitä mahtaa tarkoittaa sana kaare? Voisi ajatella että sillä on jotain tekemistä kaari-sanan kanssa. Sana on osa sukunimeäni, olen kysynyt isältäni sanan merkitystä mutta hän ei sitä tiennyt. Isovanhempani varmaan olisivat osanneet kertoa, mutta heitäkään ei enää ole. Joten jos täällä joku tietää sanasta jotain niin kertokaa toki.

5

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asfdsa

      Erityisesti sukunimissä nuo sanat voivat olla vain väännöksiä esimerkiksi ruotsista.

      • Aloittaja

        Kyseinen sukunimi on peräisin 40-luvulta, jolloin isovanhempani vaihtoivat aiemman nimensä tähän, ja se vanhakin oli aivan suomalainen, he olivat kotoisin Karjalasta.


    • kukka

      soita kielitoimistoon (numeroa en tiedä, mutta joatain sen varmaan löydät), sieltä saat todennäköisesti vastauksen. eräskin nainen kun oli menossa naimisiin, tarkisti kielitoimistosta ensin tulevan miehensä sukunimen merkityksen, ettei se ihan mitään hirviää tarkoittaisi:) sen perusteella sitten päätti, ottaako saman nimen itselleen vai ei.

    • Sukunimien alkuperästä on tietoja mm. kirjassa Mikkonen & Paikkala: "Sukunimet", joka on julkaistu myös osana "Joka kodin suurta nimikirjaa".

      Tavallisin Kaare-alkuinen sukunimi lienee "Kaarela", ja em. kirjan mukaan ainakin osassa nimiä on kantana skandinaavinen henkilönnimi - ruotsalaisissa riimukivissä esiintyvät nimet "Kåra" ja "Kaarison".

      Mahdollista on myös, että Kaare- on vain kaari-sanan muoto; tämän sanan vartalohan on "kaare-" (esim. kaaren, kaarella, kaarena), ja perusmuodon loppu-i johtuu sananloppuisesta äänteenmuutoksesta i > e. (Vrt. Niemelä (niemi), Korpela (korpi) jne.) "Kaarela" voisi johtua jostakin kaarevasta maastonmuodosta, jonka mukaan on nimetty talo, ja talonnimestä on sitten tullut sukunimi.

      • Topias

        >Mahdollista on myös, että Kaare- on vain kaari-
        >sanan muoto; tämän sanan vartalohan on "kaare-"

        Kuulostaa järkevältä. Silloinhan tuota nimeä tulisi poikkeuksellisesti taivuttaa Kaare, Kaaren,Kaarea, Kaareja(?)

        Tuo vartalon -e ei ole äänneopillisesti samanlainen kuin sanaloppuinen -e, johon kuuluu useimmiten jäännöslopuke, mikä puolestaan aiheuttaa erilaisen taivutuksen: Kaare, Kaareen, Kaaretta, Kaareita...

        --


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      66
      3982
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      15
      2087
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      6
      1857
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1204
    5. 27
      1199
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      9
      875
    7. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      70
      818
    8. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      40
      774
    9. Tuntuu että sulla on uusi ihastus

      Toivottavasti vain harhailen.
      Ikävä
      38
      680
    10. Peuran liikenne ajovaloissa

      Haittaako se jos bussit on romuja ja käyttökiellossa? https://www.ilkkapohjalainen.fi/avi-loysi-kahdeksan-puutetta-kaup
      Ähtäri
      24
      664
    Aihe