Sinilevän hyötykäyttö

valtio-orja

Sinilevä ei ole kyllin rasvapitoista kelvatakseen biopolttoaineeksi.

Sinilevästä on saatu aikaan etanolia laboratorio-olosuhteissa.

Levällä ei ehkä ole parasta polttoarvoa, mutta levissä on paljon ravinteita.

Levässä on paljon typpeä (N), fosforia (P), rikkiä (S), rautaa (Fe) ja seleeniä (Se), eli juuri niitä kivennäisaineita, joita pelloilta on valunut sadevesien mukana vesistöihin ja saanut aikaan valtavat leväkukinnat varsinkin kesän kuumimpina aikoina.

Kun levämassa kuivatetaan ja poltetaan pienellä liekillä tuhkaksi, saadaan halvalla valmistettua pohja lannoitteelle, joka on kivennäisrikas juuri niiden kivennäisaineiden suhteen, joita synteettisesti ja kalliisti tehtaissa valmistetaan myytäväksi viljelijöille.

Sinilevän tuhka ei enää sisällä aineita, jotka estävät tai haittaavat kasvien kasvua.

Lisäämällä tällä tavalla valmistettuun lannoitepohjaan vielä ne puuttuvat kivennäis- ja hivenaineet, joita kasvit tarvitsevat optimaalista kasvua varten, saadaan helposti ja halvalla kasveille hyvää lannoitetta.

Hyvän tästä lannoitteesta tekee vielä sekin, että orgaanisesta mikrolevästä valmistettu tuhka on parempi kasvualusta kasveille kuin puhtaasti synteettisistä aineista valmistettu lannoite.

6

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyödyntää-pitäisi

      Peltojen ja turpeen otossa syntyvät ravinteikkaat valumavedet voisivat myös olla sinilevän kasvualustana. Siitä suodatettu levämassa antaisi monenlaisia hyödyntämismahdollisuuksia.
      Polttaminen ei minun mielestä ole välttämätön lannoitteeksi käytettäessä. Sinilevän myrkyt häviävät vuoden sisällä massasta , näin uskoisin.

    • kierris

      Olenkin miettinyt olisiko leväongelma kerrassaan kompostoitavissa. Vaikka sitten vaivalloisesti. Tässä tuli uutta tietoa asiaan, kiitoksia. Toki leväongelma johtuu muista ongelmista, jolloin pulmana onkin itse sairaus eikä vain oireet, taasen.

    • vaihtoehtoja_löytyy

      Sinilevä voisi olla hyödynnettävissä myös eläinten rehuna, mutta silloin täytyisi kasvattaa myrkyttömiä levälajeja ja levän (oikeastaan yhteyttävän syanobakteerin massan) keräys ja säilöntä olisi ratkaistava .
      Kannattavuus on kuitenkin prosessin perusedellytys vaikka tässä tapauksessa ympäristöhaittojen vähentäminen tulisi myös huomioida.

    • varoittava.esimerkki

      Eipä ole oljissa eikä koivupuussa rasvapitoja. Siitä huolimatta ne kelpaavat poltettaviksi energiantuotannossa.

      Eiköhän levien suurin ongelma ole vesipitoisuus.

    • riesasta-rahaksi

      Uskoisin että tulevaisuudessa sinilevää käytetään samaan tapaan kuin puuraaka-ainetta.
      Ennen massapuu keitettiin selluksi ja sivutuotteet dumpattiin maailmanmarkkinoille puoli-ilmaiseksi.Nykyisin massapuu hyödynnetään huomattavasti monipuolisemmin ja se juuri tekee tuotannon kannattavaksi.
      Sinilevää voidaan hyödyntää myös saman tapaan monikäyttö raaka-aineena tulevaisuudessa. Kemianteollisuus, lääketeollisuus, rehuteollisuus, energiateollisuus saavat osansa ja se osa jota ei voida muuten hyödyntää voidaan käyttää vaikkapa maanparannusaineena.

      • luontopuhtaaksi

        Kannattava kerääminen on sinilevän hyödyntämisen pullonkaula.
        Nykyisin kerätään muovijätettä merestä ohjaamalla meressä kelluva jätepuru pitkillä puomiaidoilla keräys kuljettimeen ja siitä säiliöön. Merivirta itsessään huolehtii kuljettamisesta.
        Samaa tekniikka kannattaisi kokeilla sinilevän keruuseen Itämerellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8288
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      96
      3984
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3862
    4. 55
      3343
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      41
      2680
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1834
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      358
      1765
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      43
      1731
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1631
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1481
    Aihe