Voiko omassa syntymäpäivässä olla häpeämistä?
Oma syntymäpäivä
NNMY
652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meinasin vastata tähän, mutta koska tämä on minulle herkkä aihe, en taidakaan vastata. Mainittakoon kuitenkin, että tilannetta kannattaa tarkastella siitä näkökulmasta, mikä kulloinkin sattuu tulemaan mieleen.
Kirjoitan tähän loppuun vielä yhden mielisitaateistani:
Ottaen huomioon oman tilanteensa, voi vain todeta, että syntymäpäivä rauhoittaa laajentuvia markkinoita ja uusia induktiivisia tuotantomenetelmiä.
Ja mitäs häpeämistä siinä voisi olla?
Kukaan meistä ei ole tilannut omaa syntymäänsä, saati sitten voinut vaikuttaa sen ajankohtaan. Mutta ollaan iloisia, että se päivä koitti, ja juhlistetaan päivää kukin itselle sopivalla tavalla.
Kaikki eivät välttämättä ole niin isevarmoja, että pystyisivät suhtautumaan päivään ilman häpeilyä. Vuosien täyttäminen kun ei ole mikään ihan mitätön juttu. Sen sijaan olen samaa mieltä, että kaikki juhlikoon päivää tavallaan. Liittyyhän siihen oma hohdokkuus.
Kysyjän viime synttärit ... no, sattuuhan sitä välillä itse kullekin.
Jaaaaa, että kyse olikin siitä. Taisi olla ikimuistoinen. No eiköhän sille joku kaunis päivä osaa jo nauraa.
Syntymässä ei ole mitään häpeämistä. Kuolinpäivässä voisi jo olla häpeämisen aihetta jos mitään ei ole elämässä saanut aikaan.
Voisi kysyä: miten olet käyttänyt ne elämsi päivät? Ei kai vaan turhuuteen? Oletko ollut toisille pelkkä riesa?