Pyörähdys kateetin ympäri

Suorakulmainen kolmio, jonka kateetit ovat 6 ja 9 pyörähtää lyhyemmän kateettinsa ympäri. Laske näin muodostuvan kappaleen tilavuus ja pinta-ala
1261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eli pyörähtää 360° kateetin ympäri? Kai tämä sitten on "kappale". Merkitään kateetteja a ja b, a>b.

Tilavuus: 1/3 • 2πa • b = 2πab/3

Pinta-ala: π • a^2 π•a• sqrt(a^2 b^2) = πa(a sqrt(a^2 b^2)

Saat tehdä loput päättelyt itse. Kyllä, kartiohan se on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilmoittaja1234 kirjoitti:

Suorakulmainen kolmio, jonka kateetit ovat 6 ja 9 pyörähtää lyhyemmän kateettinsa ympäri. Laske näin muodostuvan kappaleen tilavuus ja pinta-ala

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu