Tiedeuskovaiset palvovat rahaa

mammonaton

Kaikki mikä jää ison rahan ulkopuolelle, on varsinkin Suomessa “tutkimatonta, uskomusta, puoskarointia” – vaikka ne olisivat osoittautuneet toimivaksi ja turvallisiksi hoidoksi jo tuhansia vuosia, tai ovat monissa EU maissakin hyväksyttyjä ja korvattaviakin hoitoja. Luontaishoito tai -tuote, vaikka olisi kuinka parantava, sitä ei voi patentoida, joten sen markkina arvo on vähäinen ja valmisteet keruineen työllistävät enemmän. – Ja kun vielä bisnes voittaa usein etiikan, niin tilanne on nykyinen.

“Tutkittujen lääkkeiden” hyödyistä ja haitoista puuttuu usein kuitenkin se tärkein: pitkä käytännön näyttö. Monet toimittajat ja tiedeihmiset puolustavat ja vannovat usein tätä “tutkittua” – vaikka väitetyn hyödyn sijasta tulee paljon myös haittoja. On tietysti luonnollista olettaa, että jos jokin muu hoitomuoto olisi patenttilääkettä parempi, niin se olisi lääkäreiden käytössä – asia ei ikävä kyllä mene lainkaan niin. Länsimainen lääketiede on ensisijaisesti bisnestä, ja paljolti myös Tiede niminen kultti, joka on monille modernimpi oppi vanhoille jumalopeille. – On sivistynyttä uskoa Tiede/ Tutkittu asioihin, vaikka ei oikeasti itse tiedä niiden kirjoittajista tai tutkimuksista yhtään mitään – jolloin oletettu oma tietämys perustuukin juuri siihen uskoon. Omien uskomusten johdosta on kiistelty ja sodittu maailman sivu.

Ote linkistä linkistä: http://www.jounijamsa.fi/

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tervekuinpukki

      On terve niin ei tarvitse maksaa mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. 77
      4869
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4789
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4208
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2619
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2521
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2166
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1800
    Aihe