Ihmiset syö eläimiä, koska ovat niitä korkeammalla tasolla.
Eläimet syö joskus ihmisiä, koska ovat meitä alemmalla tasolla.
Eläimet syö joskus ihmisiä, koska ovat meitä alemmalla tasolla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ihminen on ainut laji, joka pilaa ympäristön ja koko ekosysteemin. Ei kovin älykästä.
Kasvitkin ovat eläviä olentoja. Ne reagoivat ympäristönsä muutoksiin, kommunikoivat mm. hajuilla, kasvavat ja kuolevat aikanaan.
En siis ymmärrä sitä, miten se on sen oikeampaa syödä kasviksia kuin eläimiäkään.
Yhtä eläviä olentoja kaikki.
Miten "pilaa" ?
Ihminen ei suinkaan ole ensimmäinen eliö joka vaikuttaa ympäristöönsä ja itseasiassa ihmistä enempi on ympäristöön vaikuttanut tyystin muut lajit.
Maailmassa ei olisi luonnostaan esimerkiksi happea kaasumaisena, vaan se on bakteerien tuottamaa.
Kaikki eliöt vaikuttavat ympäristöönsä, joka on luonnollista.
Ihmisen täytyy silti tottakai pitää huolta luonnosta. Pelkästään itsekkäistä syistä, eli oman elinympäristönsä säilyttämiseksi.
Vaikka maailmaan tulisi ydinsota ja kaikki ihmiset katoaisivat maapallolta, elämä täältä ei katoaisi. Elämä maapallolla on kokenut jo paljon suurempiakin mullistuksia kuin mitä ihminen pystyy saamaan aikaiseksi, ja selvinnyt siitä.
Ihminen syö nykyisin eläimiä lähes puhtaasti itsekkäistä syistä, koska sillä ei enään ole länsimaissa mitään tekemistä hengissä selviytymisen kanssa.
Ihminen syö lihaa koska tarviaa proteiinia ja valkuaista. Ja koska on sekasyöjä. Muut hörhöt voi kaivaa maakuopan ja painua sinne talveksi syömään toukkia ja juuria. Ei pilaannu ekosysteemi eikä olla itsekkäitä . Netti sitten pois sieltä maakuopasta, samoin sähkö ja vesi. Pääsee helpommmin allahin tykö.
Tottakai ihmiset syövät lihaakin, koska haluavat pysyä terveinä. Liikunta on hyväksi kaikille, mutta kaikki eivät liiku muutoin kuin autolla.
Jälleen tietämättömän puhetta. Tutustuhan hieman erilasiin proteiininlähteisiin niin voisit ehkä kirjoittaa jotain hieman tasokkaampaa.
Ei ole tarvetta eikä halua liittyä vegaanilahkoon, niihin sekopäihin.
Pitääkin tässä tehdä täytetyjä ohukaisia pulled pork.
Laittaa siihen myös kasvissuikaletta ja runsaasti juustoraastetta.
Kenenkähän typeryksen keksimä sanahirviö on proteiininLÄHDE, vissiin jonkun vekkaanin.
Meillä on lähteitä metsässä.
Voishan sitä tietty mennä kahvilaan ja pyytää yksi kofeiininlähde ja hillihydraatti-kalsium-a vitamiinilähde-c-vitamiinilähteellä.
Siis juustosämpyläkahvit.
Eipä sitä tarvitsekkaan vegaaniksi ryhtyäkkään, jotta voi hieman kouluttaa itseään.
Minä kun luulen että minut on koulutettu ruuanlaittoon ennen kun sinä oot syntynytkään. Sitä aina luulee muna olevansa viisaampi kun kana.
Parhaimpina päivinä pitkässä ruoanlaittohistoriassa on mennyt lähes 400 sapuskaa
päivään.
Paljonkos sinulla ?
Saat aivan rauhassa luulla sellaista. Osoitatpahan tässä vain enemmän tarvetta lisäkoulutukselle, kun kerta oikein ruoka-alalla työskentelevänä et ole tietoinen muista proteiininlähteistä kuin lihoista.
En tullut tänne kilpailemaan, että kuinka paljon olen tehnyt elämässäni sitä tai tätä.
Et esittänyt mitään järkevää argumenttia muuta kuin vastakeskustelijan henkilöön käymistä.
Kerrohan niitä proteiinilähteitä sitten. Sinulla väitteen esittäjänä on todistustaakka.
Itse tiedän erääksi hyväksi lähteeksi hyönteiset.
Mutta historiallisista syistä syön ennemmin lihaa. Maku, ja tottumukset painaa vaakakupissa.
Väestön määrää maapallolla ei pitäisi kasvattaa niin kestämättömäksi, ettei elintilaa elää mukavasti riitä kaikille.
Ja tottakai ihminen toimii itsekkäistä syistä, niin toimii luonnossa myös eläimet ja kasvit.
Myös luonnon suojelu on mielestäni itsekästä toimintaa. Halutaan säästää elinymäpristöä joko omista syistä ja itselle, tai omille jälkeläisille, tai oman yhteisön/lajin jälkeläisille. Tai halutaan estää toisia tekemästä jotakin, koska omasta mielestä pitäisi tehdä jotain muuta.
Luonnonsuojelu toki on hyvinkin kannatettavaa toimintaa. Luonnosta, sen monimuotoisuudesta, ja puhtaasta elinympäristöstä kannattaa pitää kiinni. :)
Niin, kun syömme kasviksia, niin kasvisten kasvaattamiseenkin täytyy käyttää lannoitteita. Muutenhan kasvikset eivät kasva. Vesistöt saastuvat ja ihmiset pääästävät metaanikaasuja.
"Ihminen syö lihaa koska tarviaa proteiinia ja valkuaista." Tarkka lainaus hei_do:n ensimmäisestä kommentista, josta käy ilmi väite siitä, että kasvikunnantuotteista ei saisi proteiinia.
Listaan nyt kuitenkin muutaman hyvän proteiininlähteen. Herneet, pähkinät, pavut(eritoten härkäpapu), linssit, kikherneet, parsakaali ja muut vihreät vihannekset ja seitan.
Historialliset syyt ovat melko huterat. Voisit varmaan samantien historiallisista syistä luopua internetistä ja painella takaisin luolaan?
Paitsi, että ihminen ymmärtää syyn ja seurakset toisin kuin muut eläimet ja kasvit. Ihmisellä on myös empatiakyky jollaista muilla elävillä olennoilla ei ole.
Itse suojelen luontoa lähinnäkin sen takia, että mahdollisimman moni eläinlaji jatkaisi olemassaoloansa vielä, kun ne ovat ekosysteemin kannalta tärkeitä ja olennaisia. Sama pätee eliölajeihin. Esim. merissä esiintyvään kasviplanktoniin.
http://yle.fi/uutiset/ilmastonmuutokselle_loytyi_entista_pelottavampi_seuraus__voi_tuhota_suuren_osan_maapallon_elamaa/8496082
Suojelen luontoa myös sen takia, että myös vähempiälyisten ihmisten jälkeläiset voisivat elää vielä hyvässä ilmastossa.
Kuulostanpa minä itsekeskeiselle ja itsekkäälle, kun haluan muille hyvän tulevaisuuden.
No itsekeskeinen ja muka kaikkitietävä kaikkiin asioihin sekaantuvan pikku paskiainen ootkin.
Luulet että kun oot ite hihhuli hörhö niin kaikkien muiden pitäsi seurata sun
jalanjälkiä.
Teitä omassa vankilassanne olevia muka-tietäjiä vois viedä jonnekkin siperiaan
syömään sieltä ruohonjuuria.
Mihinkä minä muka olen sekaantunut? Kasvissyöjänä keskusteluun kasvisruokapalstalla?
En luule, että muiden pitäisi seurata minun jalanjäljissäni. Se ei sopisi ideologiaani. Kukin on yksilö ja tekee kuten lystää. Tietäen seuraukset tietenkin.