Superfood kariesta korjaamaan?

Food_care

Sattui silmiin pari artikkelia ravinnosta jolla voi ehkäistä ja jopa jossakin määrin korjata kariesta. Lieneekö muitakin vastavia ja millaisiin tutkimuksiin perustuen ?

Mikä on tuo _entsyymeillä käsitelty kookosöljy_ , miten sen tunnistaa muista kookosöljyistä ja onko sitä laajalti saatavilla vai ovatko ne kaikki ko. kaltaisia?

Sitten toinen seikka, eli miten kokosöljyä tulisi käyttää hampaiden hyväksi, kuin suuvettä?

Kariesta potentiaalisti hoitavat ruokatarvikkeet luonnollisestikin hyvän suuhygienian ja hampaille vahigollisten tuotteiden käytön välttämisen lisäksi.

- ->

"Kookosöljyllä kariesta vastaan?"

"Tuoreen tutkimuksen mukaan kookosöljy taltuttaa hammasmätää aiheuttavien bakteerien kasvua ja sitä voitaisiin käyttää hampaiden hoidossa."

"Irlantilaistutkijat kertoivat Society for General Microbiology -konferenssissa, että entsyymeillä käsitelty kookosöljy pysäyttää streptokokki-bakteerin kasvun. Lisäksi se hyökkää suutulehdusta aiheuttavaa hiivaa vastaan."

- http://www.iltalehti.fi/terveys/2012090316034859_tr.shtml

- - >

Kakaonibsit puolestaan ovat kovia ja riskeeravat lohkaista heikompia paikattuja hampaita, ainakin tuote jollaista kokeilin (bio, sokeroimaton ja maustamaton, eli 'melko' vahva maultaan) .

Kakaojauho puolestaan on suoranaista puuteria, enkä ainakaan toistaiseksi ole löytänyt noiden kahden välille kompromissiä.

- ->

"4. Reiät voivat parantua itsestään"

"Bakteerien tuottama happo liottaa hammaskiilteestä mineraaleja, jolloin hampaan pinnalle syntyy reikä. Hampaat yrittävät palauttaa menetettyjä mineraaleja, joten tuota prosessia on hyvä tukea. Hyvä ruokavalio sekä hyvä hammashygienia ovat avainasemassa mineraalien palautumisessa, jolloin myös reikien alut saattavat korjaantua itsestään. Mineraalien palautuminen vauhdittuu kaakaonibsejä pureskelemalla."

- http://www.iltalehti.fi/terveys/2015051419686997_tr.shtml

Matcha puolestaan on itselleni entuudestaan aivan vieras tuote, enkä tiedä onko kyse markkinoinnista vain todellisuudesta ja missä määrin.

"A healthy mouth and healthy teeth: superfood Amanprana Matcha prevents caries"

- http://www.noble-house.tk/html/EN/Amanprana-Matcha-Superfood/Healthy-mouth-and-teeth-Matcha-prevents-caries.html

2

225

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljonhelpompaa

      Mitäpä jos ihan vain pesisit hampaat.

      • Food_care

        Miksi alat asiallisen, normaalin ja sivistyneen keskustelun sijaan piestä suutasi ohi lukien?

        Kesto-kariesta, mädätystä korvien välissä?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      905
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      97
      869
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      776
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      730
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      65
      602
    6. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      74
      597
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      594
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      559
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    Aihe