Mikä firma oli Iso Food?

apula

Muistelen, että joskus aikoinaan oli joku eines ja pikaruokia valmistava tai myyvä firma kuin Iso Food. En tiedä liittyikö mitenkään Iso -standardiin, mutta muistan hyvin ne pahviset ja muoviset laatikot, joissa luki Iso Food. Taisi jossain Kaurismäen elokuvassakin näkyä grillikioski Turussa, jonka katolla luki Iso Food Oy. Enää en jostain syystä ole tuota Iso Food -tuotemerkkiä nähnyt missään, ja lieköhän koko firmaa enää, tai onko muuttanut nimensä. Mikä ruokafirma oli siis tämä Iso Food, ja milloin tällainen oli toiminnassa?

3

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etteivaan

      Vai LSO (lso)?

    • Lihakoulu

      Sehän oli LSO eli Lounais-Suomen Osuusteurastamo, perustettu yli 100 vuotta sitten. Toimii nykyään HKScan Finland oy yhtiön nimellä joka kuuluu HKScan konserniin. Pääpaikka on edelleen Turku, tuo LSO FOOD nimi lakkautettiin 90 luvulla kun ostivat omistukseensa HK Ruokatalon ja Jolla nimellä tuoteet ovat nykyään.
      Tuotteita joita LSO valmisti ja on myynnissä edelleen, on mm. Popsi nakit, poprilli, herkkupaisti, ...

      • ei.kai.ruoka.Jolla

        Eikös Jolla ole matkapuhelinmerkki, ei ruokatuote?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3001
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1773
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1304
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe