On tämä maailma mennyt tuola Saamelaiskäräjäjillä aivan lohjonta hommaksi. Nyt yritethän lahjoa koko Eduskunta , lahjottamalla kirja koko eduskunnalle. Mikä rikos taas. Ministeri Henriksson viime hallituksessa lahjothin porola ja koruila ja ties millä. Nyt tämmönen tapaus. Eikö tuota lahjontahommaa saaha loppumhan, varmasti vielä veronmaksajien rahoila tehty mutta lahjonta on pahempi rikos. Eduskunta ei Saamelaiskäräjien mukhan tiiä heistä tarpheksi. Tuola perustela vosi jokainen Suomen ihminen alkaa vaatimhan etuja. Kansa toivoo kyllä että tämä lahjonta loppuisi ja heti. Toivottavsti eduskunta ei ota kirjoja vasthan. Suomen kansan toivomus.
Taas lahjontaa eduskunnan jäsenille ILO-169 :sta
lahjontaalahjontaa
9102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kirjat saapi heittää kaivosta alas ja paskoo 1000 kiloa päälle. Selvä lahjonta yritys. Maailman kirjan on menny sekasin. Kuka net maksoi ? Eikö ole tähelisemphän rahhaa laittaa kun tuomoshen hullutuksen. Voi herranen aika tätä menoa. Tuskin eduskunta niitä vasthan ottaa, lissää riitelemistä tullee .
Kamalaa, jos joku kansanedustaja lukee kirjan! Ei sovi demokratiaan ollenkaan! Edustajien tulee tietää enemmistön eli suomalaisten asiat. Mitä se ketään haittaa, jos vähemmistöstä levitellään väärää tietoa. Valta voittaa aina tiedon.
Tässä ei ole kyse demokratiasta . On kyse Saamelaiskärjien ILO-169 yleissopimuksesta jolla he haluavat polkea ihmisoikeuksia. Siitä tässä koko asiasta on kyse .Ollut jo vuositolkula sama ihmisoikeuksien polkeminen ja ihmisten tappaminen omista juurista. Sen tietää jo oravaki puussa. Läpinäkyvää ja tiedostettua johdonmukaista toimintaa. Tuhotut saamelaiset eivät koskaan hyväksi ILO-169 sopimuksen allekirjoittamisra ja niitä saamelaisia on enemmän kun Saamelaiskäräjien puuskassa, omat suvut ja väärtit siellä keskenään yrittävät heittää yli laidan suuren osan saamelaisia mutta sehän ei käy .
Buhahahbbuuhaabbaahaabuhahuhahuhaaaaabuhahuhahabuhubuuu saamelaiskäräjien viimeisin turhake , niilä riittää niitä buhaahhuhuaaahubahhaaa eikö ne ossaa ees hävetä mithän,koko Lapin maine mennee niitten kanssa, äsken linnanjuhlat tussipäät huhuhuhuhuhuh
Ei voi olla totta hehhheheeehehehheee. Ittekkö oikein kirjottanhet. Sielä on varmahan sitä sammaa jolla hakevat joka paikasta säälipistheitä. Heitä on haukuttu alistettu valtio vei maat naapuri porot vesiki loppu koulussa haukuthin sukulaisia naurethin ja muuta samaa paskoo mitä on tässä maailmassa jokaisele tapahtunut. Mieki sanon että voi hyvä tavaton ja haiseva silli
Miksi net eivät kirjota jo sitä oikeata teosta .Sitä Tarujen ILO-169.
Mielisairaitten hullukirja.
Saapi se ainaki riitaa Lapin asukaithen kesken koko ILO-169 jankutus jos ei muuta. Valtiovalta kun olisi nyt viimein viisas ja laittais sen viimisen pisthen tuole ILO niin ihmiset pikku hiljaa unohtais koko asian ja rauha palaisi kunthin ja kylhin. Alettais kehittämhän kuntia sen sijhan että tuon kans tapelhan vuosi tolkula kun houkat. Vois jopa sen päivän sitten laittaa Lapinkansan rauhan liputuspäiväksi.
Miten saamelaisilla on Suomessa huonommin kuin muilla kansalaisilla. Ei mitenkään. Sama koskee kaikkia pohjoismaiden saamelaisia. Heillä on kaikki samat oikeudet kuin muillakin mutta muilla ei ole samoja oikeuksia kuin saamelaisilla. Saamelaisille on keksitty omia oikeuksia ja oma parlamentti., saame diggi. Tämän lisäksi he rakentavat Suomeen omaa valtiota aivan kuin maissa joista meille nyt pakolaisia tulee. Erona vain että sotaa käydään meillä sanoin, uhkailuin, eripuraisuutta, katkeruutta jne... loitsuen.
Suomessa ei koskaan tule hyväksyä mitään ILOa. Koko peli pitäisi panna poikki. Suomalaisena en halua enkä ala maksamaan tätä saamelaishömppää vaikka oma poikani onkin vähän saamen sukua. Järjissään olevaa sellaista mikä on harvinaisuutta täällä.