Miksi aina PILVISTÄ?

THTR

Mikä tässä suomessa on kun jatkuvasti taivas on pilvessä?
Juurikaan ei selkeitä päiviä ole aina pilviä vaan.

Mistä meitä rangaistaan?

12

2707

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pilvisyyteen suurin syy on kosteus ja sen sidonnaisuus lämpötilaan, Kylmään ilmamassaan ei mahdu niin paljoa kosteutta kuin lämpimään.
      Lounaistuuli (vallitseva tuuli)tulee etenkin syksy aikaan suhteellisen lämpimän atlantin ylitse ja olemattomasta lämpötilaerosta johtuen meren kosteutta nousee reilusti ilmamassaan. Tuhero keli on valmis. Jos meri on lämpimämpi kuin ilma on se jo suorastaan kuuro herkkää.
      Jos sattuisi sää selkenemään, lämpötila laskisi nopeasti, ilman maksimimäärä mahdollisuus sisältää kosteutta putoaa lämpötilan laskiessa. Puhutaan kastepisteestä. jossa lämpötilassa ilma jäähdytettynä on 100% kylläinen kosteudesta ja siitä lämpötilan pudotessa edelleen muodostuu sumupisaroita. Tiivistyminen sumuksi luovuttaa hieman lämpöä ja samalla sumu estää säteilyn pinnoilta, ilma jämähtää samaan lämpötilaan jopa päiviksi. Vain reilu tuuli tai kuivempi ilmamassa jota on yleensä ylempänä ja tuuli sekoittaisi sitä alempaan kerrokseen tai kuivempi ilma massa tulisi muualta kostean ilman tilalle.

      Siis ilma on tullessaan kosteaa tai kosteus kasvaa ilman kylmetessä.. siksi alku talvi on tosi pilvistä. Pohjoisvirtaus ja itävirtaukset on yleensä kuivempia ja talvella kylmiä.

    • Valoavaloa

      On se kyllä masentavaa tämä jatkuva pilvisyys ja harmaus. Syyspuolella sen vielä sietää, mutta näin keväällä sentään soisi auringon näkyvän.
      Ihan muutama aurinkoinen päivä ollut tänä keväänä. Huoh...

    • pilvipilvinen

      Ja aina vaan näyttää pahenevan.
      Nyt, vuonna 2017 oli kesäkin enimmäkseen pilvinen ja sateinen! Vain kolmisen viikkoa oli oikeasti kesäistä ja aurinkoista...huoh...
      Elokuunkin satoi lähes päivittäin - sen sai tuta, kun fillaroin töihin.

    • Leutoo

      Kun auringonpilkkuminimi osuu 65 leveysasteelle, silloin pohjois euroopassa on viileät kesät ja leudot talvet. Tämä ilmiö lisää myös pilvisyyttä. Kestääkö tämä minimi sitten 10 vai 50 vuotta, ei voi ennustaa...

      Aurinko on hyvin iso tekijä säämuutosten juurisyissä. Ollut aina ja tulee olemaan.

    • ilmapiirtä

      Politiikanpersoonia pakenee jo aurinkokin.

    • kuumax

      aurinko paistaa aina , sen lisääntynyt teho lämmittää maata niin paljon että alkaa vesistöt tuottamaan vesihöyriä kaiken aikaa , laitappa halogeeni ämpäriin jossa vettä , tuleeko kosteeta.........pitäisi saada aurinko pilveen. ei siis pilveä maan eteen.
      eli on kyse lisääntyneestä auringon tehosta joka lisääntyy vain auringon tullessa maata lähemmäs jos sen säteilyteho ei nouse., taitavat tykätä toisistaan kun noin suhde kuumottaa.

      • Haio95

        No ei oo noin. Aurinko on menossa lepotilaan. Se jäähdyttää pohjoista pallonpuoliskoa, johtuen maapallon kallistuskulmasta. Jäähtymisen seurauksena pilvet ajautuu Suomen leveyspiirille. Pohjoisnapahan on käytännössä pilvetön. Auringollahan on se 11 vuoden sykli huipun ja notkon välillä. 2011 taisi olla huippu, jolloin 2022 on notkon pohja, ja 2033 molemmin puolin nautitaan jälleen helteistä ja pilvettömästä taivaasta.


    • Anonyymi

      Oisko nää kemikaalivanat syynä asialle? Olen pohtinut, että missä näkyy oikeasti pilviä? semmosta harsoa ja sumua tuo tuntuu olevan. Liekkö luonnollista?

    • Anonyymi

      Veikkaan, että johtuu heikentyneestä Golf virrasta.

      • Anonyymi

        Luulen, että johtuu kylmästä tuulesta 🥶


    • Anonyymi

      En tiiä miks mutta kemikaalivanoista tää johtuu. Aamulla valosaa ja sitte käydään taas suihkimassa paskaa taivaalle ja loppu pv onki sitte harmaata ja kylmää..

    • Anonyymi

      Missä aurinko ?? kesä on mutta aurinkoa ei näy ????!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7169
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3801
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3370
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2532
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2282
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      2279
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2192
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2119
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1868
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1759
    Aihe