Miksi Stonehenge kasvaa kokoa?

Jos katsotaan vanhaa kuvaa Stonehengestä, niin kivikasan paadet vaikuttavat olevan vain vähän reilusti miehenkorkuisia:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5d/Stonehenge_with_farm_carts,_c._1885.jpg

Nykyään paadet vaikuttavat monta kertaa korkeammilta:
http://rack.2.mshcdn.com/media/ZgkyMDE0LzA5LzA1LzhmL09iYW1hU3RvbmVoLjRmZGM4LmpwZwpwCXRodW1iCTEyMDB4OTYwMD4/f199409c/bf0/Obama-Stonehenge-Pic.jpg

Onko kyse vain entisöinnistä vai olisiko kiviä jotenkin paranneltu matkailullisiin tarkoituksiin? Esimerkiksi niin, että syvyys maan sisään onkin alkuperäistä vähäisempi jalustarakenteiden ansiosta?

Idea kysymykseeni tästä tunnetusta arkeologisesta julkaisusta:
http://mvlehti.net/2015/12/17/nain-meita-huijataan-stonehenge-1900-luvulla-pystytetty-turistinahtavyys/

20

440

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuusilmi

      - Että meitä huijataan - ok , taas joutuu epäileen kaikkea.

    • metsäveli

      No nythä on siltappaa et Stonehenge restauroitiin jossain määrin
      ensikerran vuonna 1901, ja enemmän 1951-52.
      Ajalta ennen restaurointia löytyy valokuvia ja niitäkin aikaisempia piirroksia.
      Kannattaa googlata "stonehenge restoration" loitsulla, ja saa näkösälle
      kuvahaun linkin.
      Huijaus on asiasta erittäin kaukana, ja paljon tiedetään siitä miten muinaisilla
      menetelmillä saatiin kivi tolppien nokkaan.
      Ei ole mitenkään sensaatiomainen menetelmä kyseessä.
      Tuollaiset pitkät kivet toimivat itsessään vipuvartena ja keikuttamalla ja
      kiilakiviä alle naputtamalla kohoaa vaikka "baalbekin kivi"

    • Riippuu kuvakulmasta yms. valokuvauksen teknillisistä asioista.

      • Onhan tuokin totta, että kuvakulma on eri.
        Harvinaisen vähän vain on netissä vanhempia valokuvia, joissa olisi jokin mittatikku vertailuksi, siis vaikkapa seisova ihminen kuvassa. Tuo linkittämäni kärrykuva on parhaasta päästä.

        Lisäksi ilmeisestikin kaikista korkeimmat kivet olivat ennen korjauksia kaatuneina. Tai niistä ainakin saatiin korkeampia kuin jo pystyssä olevista.


      • valokuvassa

        Nuo vanhat mustavalkokuvat ovat sävyiltään niin huonoja että syvyysvaikutelma puuttuu, ja koska siitä tieltä on oikeasti alamäki sinne kiville päin niin etäisyys maata pitkin näyttää todellista lyhyemmältä.


    • liiketaloustutkija

      - englannissa on myös jotain mätää - minua kiinnostaa tietää kuin lähellä stonhengeä on jonku suvun ylläpitämä tuottosa hotelli ja kävijämäärä / vuosi ??- tuntus ,että kivet on vaihdettu 4x suurenpiin viime vuosisadalla.??

      Toinen kiinnostava seikka on se Dianan hauta, jota sen bissnesmies veljmies ylläpitää ja rakentanut myös hotellin aivan välittömään tuntumaan , jos joku tietää kävijämäärät / vuosi ,niin voi helposti laskea affäärien vuosituoton.

    • MaanKansalainen

      Se on kai pistetty uusiin puihin - tai noh uusiin kiviin - jo moneen kertaan. Alkuperäinen Stonehenge on pilattu. Turistilaumat ovat tehneet paikan kunnollisen arkeologisen tutkimisen mahdottomaksi. Sehän on ollut suosittu huvittelupaikka jo pitkään.

    • semmoistaseelämä

      Kyllä se StoneHedge on huijaus. Sillehän on päivitettykin versio Georgiassa l. Guidestone meille kaikille.

    • Simeoni_I

      Tässä nyt muutama pointti jos Lontoota ymmärtää. Valokuvauksen perusjuttuja, käytetty polttoväli, kuvausetäisyys, kuvakulma ym. Onnistuu ihan perusjärjestelmäkameralla. Mitä pitempi putki, sitä "tiiviimpi" kuva...

      https://www.youtube.com/watch?v=LkRKkcilho4

    • melko_varma

      Katselkaapa Kekkosen kallonmuotoa vuosien varrella, niin huomaatte miehen vaihtuneen tietyssä vaiheessa.

      • on_tää

        HYI sinnuu koiran leukaa. Vedit Jäniksen Vuoden tähän mukaan


    • valokuvassa

      Vanhassa kuvassa kivet ovat kaukana joten ne näyttävät pieniltä. Siinä hevosrattaiden ja kivien välissä maastossa on notkelma joka saa välimatkan näyttämään todellista lyhyemmältä.

      • valokuvassa

    • Linkittämässäni valokuvassa saattaa olla "kaikki" kohdallaan: se on otettu korkeahkolta, ehkä joltain tilapäiseltä rakennelmalta. Kärryt jotka kuvassa näkyvät ovat melko suuret, eivätkä miehetkään taida istua vaan seisoa. Polttovälistä ei ole tietoa, mutta voinemme uskoa senkin olevan "sopiva".

      Mikä kuitenkin harmittaa, niin se, ettei kukaan ole esittänyt vanhaa kuvaa, missä olisi kivi ja mies vierekkäin seisomassa ja kokonaan näkyvissä. Tämmöinen mittatikku ei kovin paljoa kärsisi edellä mainituista optisista seikoista. Oikea mittakeppi olisi tietenkin vielä parempi.

      • "Mikä kuitenkin harmittaa, niin se, ettei kukaan ole esittänyt vanhaa kuvaa, missä olisi kivi ja mies vierekkäin seisomassa ja kokonaan näkyvissä."

        Onko se nyt niin hirveä vaiva itse etsiä sellainen kuva? Hakukoneet tekevät sen aika helpoksi. Kun hain googlesta sanoilla "stonehenge old photos" sain tuloksiksi mm. seuraavat valokuvat, joissa kuvatut poseeraavat ihan kivien vieressä:
        Tässä 1880-luvulta:
        https://marketlavingtonmuseum.wordpress.com/2010/05/12/stonehenge-in-the-1880s/
        Tässä kuvasssa vuodelta 1867 istutaan kivien päällä:
        http://brian-mountainman.blogspot.fi/2011/11/altar-stone-1867.html
        Ja vielä kuva vuodelta 1896:
        https://mikepitts.files.wordpress.com/2012/06/1896-eh.jpg


      • Kiitos kuvalinkeistä. Itse en niitä löytänyt.


      • PersPerspirantti

        Kameran objektiivin polttoväli ei vaikuta kuvan perspektiiviin. Valo kulkee suoraan. Kuvausetäisyys määrää perspektiivin. Tietysti pitemmällä polttovälillä kuvattava esine näyttäytyy isompana samalta matkalta, mutta perspektiivi on sama ja suurennettuna lyhyemmällä putkella otettu kuva olisi samanlainen.


    • Suomen_druidit

      Stonehengen kivet ja ympäristö noudattaa suomalaista kasvu-ura ideologiaa.
      Kelttien vanhat druidit lienee samaa porukkaa kuin suomalaiset poliittiset päättäjät?

      Odinin pojat kiittävät suomalaisia druideja eli talouspolitiikan päättäjiä tästä loistavasta kasvu-ura ideologiasta.
      Ongelmat on pidettävä hyvässä kasvussa. Lopulta Suomen druideille käy samoin kuin kelttien druideille eli ne tuhoutuvat omassa viisaudessa ja jäljelle jää vain mahtavat kivirauniot.
      Se Eduskuntatalokin on nyt remontissa jotta nähdää tämän kasvu-ura ideologian mahtava raunioituminen kun remontti valmistuu joskus. Toinen mahtava raunio on tuo aina myöhässä oleva Olkiluoto-3. Ja uutta Hanhikiveä jo valmistellaan kasvu-uran monumentiksi.
      Olisiko jo aika ryhtyä valmistamaan uutta SSS-jättimonumenttia Helsinkiin joksikin turistirysäksi joita pohjoinen druidihistoria kiinnostaa?

    • minkätekivät

      Eikös kaikki Stonehengen kivet käyneet 1950 luvulla lappeellaan kun paikka restauroitiin? Vaikka kivet ovat vanhoja niin alkuperäinen on tuhottu ja rakennelmalla on ikää vain 60 vuotta.

    • Jo-vain

      Stonehenget on ratkastu jo ajat sitten. Mauri se Kolarista kävi net laittamassa. Sehän se on teheny monet muukkin jutut. Ei kait sole mikhän homma Maurille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2184
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      82
      1362
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      948
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      652
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      597
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      592
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      578
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      129
      488
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      484
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      447
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    Aihe