Ja ohjaa myös evoluutiota.
Jumala on luonut kaiken
18
108
Vastaukset
- Selkeyttä
Mistä Jumala on tullut? Aina on täytynyt olla jotain. Luominen on olemassaolevan järjestämistä. Ajattelen, että ikuisessa olemassolossa on entekian vaikutuksesta kehittynyt täydellinen olento, joka on alkanut järjestää uuden maailman tai maailmoja.
Kausaalisessa ajattelussa pitää mennä aina edeltävään syyhyn ad absurdum. Toisaalta tiedämme, ettei suinkaan kosmoksen hienorakenne usein ole kausaalinen, vaan tapahtumat tapahtuvat ilman syytä, siis sattumalta.
Nämä ovat ainoat mahdollisuudet. Kumpikaan ratkaisu ei sovi aivoillemme, jotka ovat kehittyneet esi-isiemme ollessa metsästäjä-keräilijöitä. On vain hyväksyttävä, ettemme pysty edes ymmärtämään eräitä mahdollisuuksia, saati vahvistamaan, että joku niistä on tosi.- Selkeyttä
al-jabr kirjoitti:
Kausaalisessa ajattelussa pitää mennä aina edeltävään syyhyn ad absurdum. Toisaalta tiedämme, ettei suinkaan kosmoksen hienorakenne usein ole kausaalinen, vaan tapahtumat tapahtuvat ilman syytä, siis sattumalta.
Nämä ovat ainoat mahdollisuudet. Kumpikaan ratkaisu ei sovi aivoillemme, jotka ovat kehittyneet esi-isiemme ollessa metsästäjä-keräilijöitä. On vain hyväksyttävä, ettemme pysty edes ymmärtämään eräitä mahdollisuuksia, saati vahvistamaan, että joku niistä on tosi.Kausaalisuus on nähdäkseni peräisin entelekiasta. Se on ikuisesti ja luomattomasti oleva täydellisyyteen tähtäävä piirre olemassaolossa.
Tyhjästä ei synny mitään - ei edes Jumalaa. Koska aina on ollut jotain ja tähän olemassaoloon sisältyy luomattomana entelekia, täydellistymisakti, niin on johdonmukaista kysyä, mihin tuon aktin vaikutus on johtanut.
Tuo akti toimii koko ajan. Tästä on osoituksena Stanley Millerin tekemä yksinkertainen koe v. 1953. Hän todisti, että koeputkessa tiettyjä aineita käsittelemälllä sähköisesti ym. saatiin aikaan monimutkaisia aminohappoja, "biopolymeerejä", vaikka siihen asti luultiin, ettei sattuma voi niitä saada aikaan. Elämää ei syntynyt, mutta kylläkin sen edellytyksiä.
Puhutaan paljon evoluutiosta, mutta ei sen alkuperästä. Entelekia on sivuutettu.
- Omnipotenttiko
Miksi jumala olisi luonut kaltaisesi idiootin?
- evoluutiota_sekin
Uskovainen loi jumalan kusettaakseen kaltaisiaan.
- yksi_mieli_yksi_harha
Teitä evokkeja ohjaa apinajumala Hanuman. Darwinkin ymmärsi tämän ja asetti oman kaikaisen esi-isänsä, apinan, jälleensyntyneeksi jumalakseen.
Ja tätä hän piti tieteellisenä tosiasiana vaikka vedalais-hindulaiset tiesivät tämän jo paljon aikaisemmin.
Darwin kumppaneineen ei tuonut mitään uutta ajatusmallia, hän puki vain vanhan uskomuksen tieteelliseen asuun. Darwin oli siis yksi suuri takinkääntäjä.
Ja Darwinin "loositoverit" pitävät edelleen tästä uskomuksesta kiinni.
Näin he toteuttavat ajatusta "yksi usko, yksi mieli, yksi tiede". He eivät lahkoudu moniin ryhmäkuntiin niinkuin uskontojen uskovaiset. Apinajumala Hanuman on tuonut heille täyden yksimielisyyden (harhan).- poiuhpiuhiuh
Uskontoko on polttanut aivosi karrelle, vai oletko syntymähullu? Juttusi on niin päätöntä, ettei se ole enää edes vitsi. Uskonnollinen hulluus on valitettavan yleistä vielä 2000 luvullakin ja sinä näytät olevan sen suhteen oikea mallikappale.
- s.antanen
-mutta paljon turhaa työtä se on tehnyt, nuo tähret on ihan turhii
-ja luteet ja torakat
-ja sammakot - minähävitän
Jumala luo rikollisia, jota uskovaiset tukee.
- 352kl7
nykyajan natsit käyttävät uskontoa kilpenään
- jokuainaedellämuita
Aidot natsit parantaa ihmistä.
- pyytäkäätekin
Jumala antaa minulle aina rahaa että pärjään.
- ei_harhamielinen
Jumala ei tarvitse omiin toimiinsa evoluutiota. Jumala yhdistettynä evoluutioon on kaikista järjettömin ajatus.
Aitoon luomisajatukseen ei liity evoluutio.- väärä-palsta
Eikä luonnontieteisiin liity luominen. Olet väärällä palstalla julistamassa uskontoai.
- julistuksenne_väsyttää
väärä-palsta kirjoitti:
Eikä luonnontieteisiin liity luominen. Olet väärällä palstalla julistamassa uskontoai.
Evoluutio ei kuulu luonnontieteisiin. Evoluutio kuluu mielikuvituksen, pseudotieteen ja salatieteen palstoille.
Jokainen evolutionisti on apinajumala Hanumania salaa palveleva. Teillä on oma uskomuksenne jota julistatte lähes jokaisella palstalla. - Kreatinismi-idiotismi
Jaa, että evoluutiopalstan vatipää on eksynyt tännekin. Uskonnolla aivonsa mädättänyt koulupudokas, joka kehuu olevansa tutkija pelkällä peruskoulupohjalla. Ja sekin armosta läpi. Pöki sinä apinajumalaasi ahteerin, kun olet sitä jatkuvasti tiedepalstoille tarjoamassa. Kukaan nainenhan ei noin tyhmälle kuitenkaan anna. Jos ei sitten toinen samanlainen sisäsiittoisuuden tulos.
- nietzeläisdarwinisti
Jumala on luonut rikolliset uskovaiset jotka toiminnallaan johtavat maan kaaokseen.
- eugeniikkalääkäri
Uskovaisten evoluutio lisää rikollisten ja sairaiden määrää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702071
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371455Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634