Jumala on luonut kaiken

Siinä.on.totuus

Ja ohjaa myös evoluutiota.

18

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selkeyttä

      Mistä Jumala on tullut? Aina on täytynyt olla jotain. Luominen on olemassaolevan järjestämistä. Ajattelen, että ikuisessa olemassolossa on entekian vaikutuksesta kehittynyt täydellinen olento, joka on alkanut järjestää uuden maailman tai maailmoja.

      • Kausaalisessa ajattelussa pitää mennä aina edeltävään syyhyn ad absurdum. Toisaalta tiedämme, ettei suinkaan kosmoksen hienorakenne usein ole kausaalinen, vaan tapahtumat tapahtuvat ilman syytä, siis sattumalta.

        Nämä ovat ainoat mahdollisuudet. Kumpikaan ratkaisu ei sovi aivoillemme, jotka ovat kehittyneet esi-isiemme ollessa metsästäjä-keräilijöitä. On vain hyväksyttävä, ettemme pysty edes ymmärtämään eräitä mahdollisuuksia, saati vahvistamaan, että joku niistä on tosi.


      • Selkeyttä
        al-jabr kirjoitti:

        Kausaalisessa ajattelussa pitää mennä aina edeltävään syyhyn ad absurdum. Toisaalta tiedämme, ettei suinkaan kosmoksen hienorakenne usein ole kausaalinen, vaan tapahtumat tapahtuvat ilman syytä, siis sattumalta.

        Nämä ovat ainoat mahdollisuudet. Kumpikaan ratkaisu ei sovi aivoillemme, jotka ovat kehittyneet esi-isiemme ollessa metsästäjä-keräilijöitä. On vain hyväksyttävä, ettemme pysty edes ymmärtämään eräitä mahdollisuuksia, saati vahvistamaan, että joku niistä on tosi.

        Kausaalisuus on nähdäkseni peräisin entelekiasta. Se on ikuisesti ja luomattomasti oleva täydellisyyteen tähtäävä piirre olemassaolossa.

        Tyhjästä ei synny mitään - ei edes Jumalaa. Koska aina on ollut jotain ja tähän olemassaoloon sisältyy luomattomana entelekia, täydellistymisakti, niin on johdonmukaista kysyä, mihin tuon aktin vaikutus on johtanut.

        Tuo akti toimii koko ajan. Tästä on osoituksena Stanley Millerin tekemä yksinkertainen koe v. 1953. Hän todisti, että koeputkessa tiettyjä aineita käsittelemälllä sähköisesti ym. saatiin aikaan monimutkaisia aminohappoja, "biopolymeerejä", vaikka siihen asti luultiin, ettei sattuma voi niitä saada aikaan. Elämää ei syntynyt, mutta kylläkin sen edellytyksiä.

        Puhutaan paljon evoluutiosta, mutta ei sen alkuperästä. Entelekia on sivuutettu.


    • Omnipotenttiko

      Miksi jumala olisi luonut kaltaisesi idiootin?

    • evoluutiota_sekin

      Uskovainen loi jumalan kusettaakseen kaltaisiaan.

    • yksi_mieli_yksi_harha

      Teitä evokkeja ohjaa apinajumala Hanuman. Darwinkin ymmärsi tämän ja asetti oman kaikaisen esi-isänsä, apinan, jälleensyntyneeksi jumalakseen.
      Ja tätä hän piti tieteellisenä tosiasiana vaikka vedalais-hindulaiset tiesivät tämän jo paljon aikaisemmin.
      Darwin kumppaneineen ei tuonut mitään uutta ajatusmallia, hän puki vain vanhan uskomuksen tieteelliseen asuun. Darwin oli siis yksi suuri takinkääntäjä.
      Ja Darwinin "loositoverit" pitävät edelleen tästä uskomuksesta kiinni.

      Näin he toteuttavat ajatusta "yksi usko, yksi mieli, yksi tiede". He eivät lahkoudu moniin ryhmäkuntiin niinkuin uskontojen uskovaiset. Apinajumala Hanuman on tuonut heille täyden yksimielisyyden (harhan).

      • poiuhpiuhiuh

        Uskontoko on polttanut aivosi karrelle, vai oletko syntymähullu? Juttusi on niin päätöntä, ettei se ole enää edes vitsi. Uskonnollinen hulluus on valitettavan yleistä vielä 2000 luvullakin ja sinä näytät olevan sen suhteen oikea mallikappale.


    • s.antanen

      -mutta paljon turhaa työtä se on tehnyt, nuo tähret on ihan turhii
      -ja luteet ja torakat
      -ja sammakot

    • minähävitän

      Jumala luo rikollisia, jota uskovaiset tukee.

      • 352kl7

        nykyajan natsit käyttävät uskontoa kilpenään


      • jokuainaedellämuita

        Aidot natsit parantaa ihmistä.


    • pyytäkäätekin

      Jumala antaa minulle aina rahaa että pärjään.

    • ei_harhamielinen

      Jumala ei tarvitse omiin toimiinsa evoluutiota. Jumala yhdistettynä evoluutioon on kaikista järjettömin ajatus.
      Aitoon luomisajatukseen ei liity evoluutio.

      • väärä-palsta

        Eikä luonnontieteisiin liity luominen. Olet väärällä palstalla julistamassa uskontoai.


      • julistuksenne_väsyttää
        väärä-palsta kirjoitti:

        Eikä luonnontieteisiin liity luominen. Olet väärällä palstalla julistamassa uskontoai.

        Evoluutio ei kuulu luonnontieteisiin. Evoluutio kuluu mielikuvituksen, pseudotieteen ja salatieteen palstoille.
        Jokainen evolutionisti on apinajumala Hanumania salaa palveleva. Teillä on oma uskomuksenne jota julistatte lähes jokaisella palstalla.


      • Kreatinismi-idiotismi

        Jaa, että evoluutiopalstan vatipää on eksynyt tännekin. Uskonnolla aivonsa mädättänyt koulupudokas, joka kehuu olevansa tutkija pelkällä peruskoulupohjalla. Ja sekin armosta läpi. Pöki sinä apinajumalaasi ahteerin, kun olet sitä jatkuvasti tiedepalstoille tarjoamassa. Kukaan nainenhan ei noin tyhmälle kuitenkaan anna. Jos ei sitten toinen samanlainen sisäsiittoisuuden tulos.


    • nietzeläisdarwinisti

      Jumala on luonut rikolliset uskovaiset jotka toiminnallaan johtavat maan kaaokseen.

    • eugeniikkalääkäri

      Uskovaisten evoluutio lisää rikollisten ja sairaiden määrää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1646
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1551
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      271
      1288
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1262
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      877
    6. 66
      854
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      843
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      831
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      791
    Aihe