Vinkkejä maksapateen tekoon?

Kokkinoviisi

Olen nyt pari kertaa kokeillut ranskalaisen maksapateen tekoa tällä reseptillä -> http://www.maku.fi/reseptit/ranskalainen-maksapatee mutta ainakaan omaan makuuni tuo ei istu ollenkaan :( Tosin en kyllä ole maksaruokien ystävä ollut koskaan. Jostain olen nyt silti saanut päähän, että kelvollisen maksapateen teko olisi opeteltava. Olisiko teillä, arvoisat palstalaiset, vinkkejä?

Ensimmäinen vaivalla väkertämäni patee lensi muutaman maistiaisen jälkeen roskiin (kokeilin tehdä sen naudan maksasta - never again), toinen kokeilu reseptin mukaisesti broilerin maksasta meni juuri jääkaappiin jähmettymään. Ei tuo ihan niin huonolta vaikuttanut kuin ensimmäinen, mutta tuskinpa tuotakaan silti vieraille kehtaisi tarjota. Elän kovasti toivossa että olisi kylmänä ja yön yli tekeytyneenä parempaa, mutta saa nähdä.

Tein ihan ohjeen mukaan, suolaa vain laitoin tähän tuoreimpaan versioon hiukan ohjetta enempi ja tosiaan tämä jälkimmäinen broilerin maksasta. Voiko olla että makuaisti ei vaan näin aikuisuuden kynnykselläkään välttämättä sopeudu tämän kaltaisiin kulinaarisiin kokemuksiin vai voisiko tuota ohjetta jostain kohtaa parannella oleellisesti?

Kiitokset jo etukäteen :)

2

197

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KokkiEvp

      Käytithän ANJOVISTA etkä ravintolafileitä? Näillä on ratkaiseva ero! Lisäksi laittaisin hyppysellinen sokeria pyöristämään makua - ja suola ehdottomasti MERISUOLAA, sillä jodi- tmv suola antaa kitkerän maun. Muutenhan reseptiikka on mielestäni ihan ok.

    • Kokkinoviisi

      Kiitos vastanneille! Käytin "oikeita" anjoviksia. Suolan kokeilen vaihtaa seuraavalla kerralla tuohon merisuolaan ja kokeilenpa tuota sokeria myös. Kaiken kaikkiaan tuotos maistui yön yli jääkaapissa levänneenä jo huomattavasti paremmalta, joten voi olla että tulee kokkailtua tuota jatkossakin. :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1079
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      502
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      453
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      45
      422
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe