Menettelikö Markku Harju (SDP) Lapin Liiton hallituksessa vastoin kaupungin virallista kantaa uudessa allasasiassa ? Voiko näin menetellä ? Jos ei voi niin mitä siitä seuraa ?
Uusi Vuotos ja kaupungin kanta
vuotoskenraalit
3780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
penkille
Asia pitäisi kaupunkinhallituksessa käsitellä...Koska kaupunkin virallinen kanta on siellä myös muodostettu. Kävelikö Harju kylmästi hallituksen yli ? Eiks Harju oo tarkastuslautakunnan puheenjohtaja joka valvoo sitä et toimielinten päätöksiä noudatetaan ? Raskautettavaa ???
Kuumalammen kävelypolku, hmm.
Työpaikkoja tarvitaan myös kestävää sähköä! Tuulihärvelit huuhaata ja verorahojen sänkkäystä. Tiihonenkin voi jatkossakin poltella ulkovaloja, vaikka ulkona ei ketään.
Ei Tiihonen kuulu tähän asiaan. Nyt on kysymys demari M.Harjun tekemisistä. Herra se on hänelläkin eli kaupunkinhallitus .
Tiihonen Koti-Lapissa mainitsi M.Harjun. Demaruus on toinen juttu.
Eikö ois saanu mainita ?
http://paatokset.kemijarvi.fi/kokous/20151480-6-2.PDF
Siinä on kaupunginhallitus,joka hommasi pakolaisia kemijärvelle!
Kusessa ollaan,mutta vuotos pitää rakentaa!
Onko Tiihonen pudonnut jostakin?
http://tuulivahinko.fi/
Blondi istui tuulimyllyn alla....kylläpä täälä tuulee :D
Pakkasella se pyörii sähköllä.
Juuri siitä Tiihonen puhui, että Hrju äänesti vastoin kaupungin päätöksiä
Silloinko neuvokset on liikkeellä, niin muut vaijetkoon.
Junttilako köö
Saa nähä uskaltaako kaupunkihallitus ottaa asian käsittelyyn ? Nyt mitataan hallituksen porukka. Jos joku "tavallinen" valtuutettu ei siis neuvos tasoinen olisi menetelly vastaavasti niin hyvin koppavasti hallitus olisi heti puuttunut asiaan. Nyt nähään miten eesimerkiksi Kauko Jaakkola ja Tarja Perälä menettelevät. He nyt kuitenkin uskaltavat yleensä tarttua asioihin..Hyvin mielenkiintoista seurata. Kaupunkihallituksen puheeenjohtaja Lea Soppelan jos kenenkään pitäs ny tarttua hoitamaan asiaa. Se kuuluu puheenjohtajan rooliin jos mikä .
Koirat räksyttää vaan karavaani kulkee.
http://www.ts.fi/uutiset/talous/840636/Tuulivoimatuista vilppiepailyja
Näin ne tuulivoimayhtiöt rahastaa!
Vuotos rakennettava!
Ennuste päälaelleen
Ilmatieteen laitoksen meteorologin perjantaisten kommenttien mukaan keskipitkä ennuste on muuttunut kahdessa viikossa talviseksi ja kääntänyt siis täysin kelkkansa.
– Vielä viikko sitten tehdyssä ennusteessa kahdelle viimeiselle viikolle oli luvassa tavanomaista lauhempaa säätä. Keskipitkä ennuste on muuttunut kahdessa viikossa talviseksi ja kääntänyt siis täysin kelkkansa. Myös USA:n (NOAA) kuukausiennuste on muuttunut tyystin tammikuun osalta, sillä kuukauden keskilämpötila on uuden ennusteen mukaan Pohjois-Euroopassa tavanomaista alempi, Lapissa jopa selvästi tavanomaista alempi, kun vielä kaksi viikkoa sitten tehdyssä ennusteessa luvassa oli Pohjois-Eurooppaan huomattavasti tavanomaista leudompaa.
Nurmikumpukin vastustaa Vuotosta, kuten muutkin laajat kansalaisjoukot yli puoluerajojen, tiettävästi myös Harjula Oili vastustaa. Pienpuolueissakin puolustetaan vesiemme puhtautta.
Ilmankos ovat pienpuoluita.
Ehkä pienet puolueet nousevat vielä?
Muutos 2011 puolue on uudenlainen puolue, siinä olet itse puolue.
KTP taas on vallankumouksellinen marksilais-leniniläinen puolue.
Molemmat ovat saaneet useita ääniä myös Kemijärvellä. Ei siis vain, että "oma ääni"! Siis huonommonkin vois mennä vaalit, tietenkin paremminkin kyllä jaa!
Panetteko minut mielipiteen vuoksi syrjään, - kun olen sitä mieltä, -että ei Vuotos-allasta, - tai Kemin haara-allasta, - tai ylipäätä enää Lappiin altaita tarvita.
- Ei niitä tule enää lisää rakentaa.
-Työtä en vastusta, - vaan en pidä järkevänä vain muokata Lapista reservaattia Euroopan riisto talousalueeksi, - josta pumppaavat vain raaka- ja energia varantoja, raiskaten luontoa, - maita ja vesiä, ilmaa jne - yms. - joten STOP TUOLLE AJATTELULLE, - JA TUHOAJAMIEEHT SYRJÄÄN...
Nurmikumpu, Kaarlo - Kemijärvi
Tottakai Vuotos pitää rakentaa. On se hyvä, että on joukossa järkeviäkin, kuten Harju, jotka rohkenee olla noita käkättäjiä vastaan.
Eihä sen havillisempaa aluetta maailmassa ole, allas alueeksi, kuin vuotosjokivarsi, no ehkä Saharassa.
Nurmikumpu ja muut suuret joukot, pitää nyt panna sivuun näistä miesten hommista. Tiihonenhan, nyt tiijetään!
Ei oo kysymys siitä rakennetaanko Vuotos vai ei .Vaan siitä et millä mantaatilla Harju äänesti Lapin Liiton hallituksessa. Kaupungin kantaa vastaan hän äänesti ja se ei menettele..Hän edusti kaupunkia siellä. Tiihonen puhuu asiaa.
Paikalla vakituista asutusta
Padonpurkajat kartoittavat paraikaa toista väylän kohtaa, jolta purkaa jääpatoa.
Toistaiseksi ei ole tietoa, että yksikään talo olisi veden alla. Padon kohdalla on koteja, joissa eletään vakituisesti.
– Asutuksen liepeillä ollaan. Seurataan tilannetta ja toimitaan niin, ettei se joudu vaaraan.
– Tässä kohdalla nuorisoseurantalolla jää ulottuu seinään asti, mutta rakennus seisoo tolppien nokassa. Siinäkään eristeet eivät ole vaarassa.
Ei mitään niin uhkaavaa, ettei jotain hyvääkin. Nuorison riemuksi vettä on nyt metsässä asti
Tiihosen asiantuntemus vesistörakentamiseen perustunee siihen, mitä hän on kohdannut praktiikassaan, naisten gynekologisia vaivoja. Muu on kateutta, kun Tiihosten maat ovat jäämässä Vuotoksen rannalle.
Kuka sielä enään mitään omistaa myöneet mökkinsä ja maansa.
Tähän nostan esiin esimerkkinä N - V_ ä ja sitten joulukuun 30 päivä 1922 Neuvostolitossa, - ensin VKP (b), - ja sitten NKP(b) herra Trotski, -puolueen vaikutusvaltaisessa asemassaan, - ja hän teki omavaltaisia päätöksiä, - ohi virallisten puoluepäätösten, ja harjoitti omia sooloilujaan, - mm ensimmäisen maailmansodan rauhanneuvotteluissa, -Saksan kanssa, - ja sitten talonpoikain pienten kerrosten pakkokollektivisoinnilla, - ohi Stalinin johtaman puolueen enemistön päätöksiä, - ja ohi Leninin osuustoimintaohjelmaa.., -joita Stalinin johdolla puolue noudatti.
Trotski oli puolueessa ns. äkkijyrkkä vasemistolainen... - TS: Trotski oli työväenluokan ja puolueen vastainen - vasemisto - opportunisti, ajaen sosialismin vastaista, puoluevastaista omaa linjaansa, pikkuporvarillista linjaa, - jossa teki ratkaisuja, - mitkä erikoisesti vaikeuttivat sosialismin rakentamista NL: a.
Harjun tapaus on vastaavanlaista sooloilua, - ohi kaupungin johdon virallista päätöstä... Näin olen käsittänyt... -Tuli vain pahasti yhtäläisyyttä herra Trotskin harjoittaman virallisten päätösten vastaisena harjoittavan politiikan kanssa?... - MIKSI? t
Lisäämpä tähän tämänkin lainauksen markusjanssonilta
"Tämä selittää sen, miksi nämä kulttuurimarxistit (puolueesta riippumatta) kannattavat keskenään täysin ristiriitaisia asioita, kuten vaikkapa seuraavia:
Kasvihuonekaasupäästöt on saatava alas - mutta ydinvoimaa ei saa rakentaa.
Metsät on suojeltava - mutta puut poltettava energiaksi.
Saaristomaisema on turvattava sähkölinjoilta - mutta täytettävä tuulivoimaloilla."
Ja lisäksi vielä jänkärääseikköjä on suojeltava - mutta tunturit on täytettävä tuulivoimaloilla
Iijoen valtavaa jääpatoa ei pystytä purkamaan ihmisvoimin.
Pudasjärvellä joudutaan jännittämään hyydetulvan kehittymistä.
Iijokeen on Pudasjärven kohdalle muodostunut valtava jääpato. Jäämassa on 500 metriä pitkä ja 200–300 metriä leveä.
Pohjois-Pohjanmaan elykeskus tiedotti äsken, että padon purkutyöt on päätetty lopettaa, koska ne eivät tuota toivottua tulosta.
"Valtavan jääpadon purkamiseen ei tepsi kaivinkone eikä edes räjäytyksestä olisi liioin apua."
Uutta hyydettä muodostuu jatkuvasti. Jääpato sijaitsee Pudasjärven kaupungin Kurenkosken kohdalla.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2007/08/20/vuotoksen-allashankkeen-vaiheita feer
Iijokeen kasaantuneen valtavan jääpadon luoma tulvauhka ei ole sunnuntain aikana voimistunut. Tilannetta on yhä syytä seurata silti tarkkaan, sillä pakkasen kiristyminen tai lumisateet voivat helposti kasvattaa jokeen muodostunutta jääahtaumaa ja ehkä nostaa jokiveden asuintaloille.
Tilannetta Pudasjärven Kurenkoskella on seurannut Oulun ely-keskuksen vesistöyksikön päällikkö Timo Yrjänä. Sunnuntaina hän kertoi jääpadon olevan selvästi aiempaa arviota pidempi, vähintäänkin kilometrin mittainen.
Olisko se Vuotos Kurenkosken yläpuolella oleva allas ?
Kemijärven allasta voisi nostaa parilla metrillä niin Rollo säästyy vuosituhannen Saulin-tulvalta joita se entinen skdl:n omanedunvalvontapäällikkö ennustelee.
Kemppalaiset voisivat asua semmoisten tolppatalojen varassa niin kuin jossain Borneossa alkuasukkaat tekevät.
Se olisi myös verraton turistinähtävyys.
Kemijärven haueillakin olisi tilaa uida selkä suorana.
Kuka sen altaan haluaa? Kunnat täällä vastustavat, monet kansalaisjärjestöt vastustavat, jopa pienpuolueiden tunnetut edustajat Harjula ja Nurmikumpu vastustavat!
RAKENTAKAA ITSE ALTAANNE OMILLE MAILLENNE EI PILAAMAAN VESISTÖÄ
Sovitaan niin, että omille maille saa rakentaa. Kemijokiyhtiöllä taitaa olla omistuksessa jo lähes koko allas alue. Muutaman m3 aloja on tiihosilla.
Miten ne määräalat sitten kierretään? Tehdäänkö joku muuri, että vesi ei pääse sinne? Mikä on vaikutus Suomun alueen tulevaisuuteen, luonnon matkailun keskuksena, jos hukutetaan Itä-Lappia? Ei Suomua hukuteta tietenkään, mutta lähialueita? Tehdään mieluummin tuulivoimaloita vaikka Mäntyvaaraan tuomaan energiaa!? Tonkopuron kylän mahdollisuus myös hyödyntämättä, monikossakin!
Joopa joo mut ei se vesi makaa siellä jokiyhtiön altaassa. Se juoksutetaan rapoineen mm.Kemijärveen ..Haitat kemppaan ja koko jokivarteen mut hyödyt muille. Näinhän se mennee.
Kollajan allas hyväksi kalastukselle
Pudasjärven kaupunki päätti, että Kollajan tekoallas voidaan rakentaa. Päätös aiheutti sen että Suomen vapaa-ajankalastajat veti perhouistelun MM-kisat pois Pudasjärveltä.
Tämä saattoi olla onni kyseiselle joelle.
Vapaa-ajankalastajat ottivat selvän poliittisen kannan Kollaja-hankkeeseen. He eivät voineet järjestää MM-kisoja kyseisellä joella, mutta heti perään Taivalkoskella he ovat järjestämässä SM-kisat samaisella joella.