Japanilainen tiedemies havaitsi "ilmastoherkkyyttä" liioittellun
kertoimella 3.
http://notrickszone.com/2016/01/08/agw-theory-is-collapsed-japanese-scientist-finds-co2-climate-sensitivity-grandly-overstated-by-factor-of-three/#sthash.wrsDuFYe.dpbs
AGW teoria romahtanut
16
74
Vastaukset
- Jönas77
Ja lähteenä akuankka-sivusto. Niitähän piisaa.
Jos Jönas olisi avannut tuon aloittajan linkin, olisi jopa hän saattanut huomata, että jutun lähteenä oli käytetty prof. Kyoji Kimoton tieteellistä artikkelia
http://multi-science.atypon.com/doi/pdf/10.1260/0958-305X.26.6-7.1055
Jutusta kannattaa lukea ainakin sen tiivistelmä, jossa ilmastoherkkyyden arvoksi on mainittu 0.14-0.17K . Tämä vahvistaa kauniilla tavalla mm. Kauppisen aiemmat tutkimukset, joissa ilmastoherkkyys oli haarukoitu välille 0.14-0.22K.
http://butler.cc.tut.fi/~trantala/opetus/files/FS-1550.Fysiikan.seminaari/Fileita/KauppinenJ-IREPHY-21Nov13.pdf
(kaavat 22 ja 23)
- Sähköteurastaja
Jos olisit osannut lukea, olisit havainnut kyseessä olleen Energy & Enviroment eikä Aku Ankka, lähteet joista tunnet vain jälkimmäisen.
http://multi-science.atypon.com/doi/abs/10.1260/0958-305X.26.6-7.1055 - EelisPermanen
Denialistihörhöstä toki lähde on tieteellinen, jos se vaan on oman uskonnon mukainen. Sen sijaan monet tunnetut ja arvostetut tiedejulkaisut taas eivät voi olla tiedettä koska ne sotivat denialismin uskonkappaleita vastaan.
- voi_reppanaa
Tarkoitat tietenkin, että se on alarmistiuskonnon vastainen. Meillä muillahan tämä ei perustu mihinkään uskontoon, kuten alarmisteilla.
- EelisPermanen
Ei kun kyllä alkuperäinen tekstini oli ihan kohdillaan. Tavasit sen voi_reppanaa oikein. Lukeahan et vielä osaa.....
- Jönas77
Kyoji Kimoto on tunnettu denialisti ja hän on näitä juttujaan kirjoitellut jo monien vuosien ajan. Tieteellisiä vertaisarvioituja tutkimuksia hän ei ole kyennyt kirjoittamaan. Hän on tieteelliseltä arvoltaan täysi nolla.
- Tosipaljo
Ainahan voit koittaa osoittaa hänen laskelmansa vääräksi tuo louskutuksen sijaan.
Taitaa taas olla melkoisen hiljaista sitä odotellessa. - pakkasta_piisaa
Jahas, kaaoskoemonautti taas penäämässä vertaisarvioituja tutkimuksia muilta paitsi itseltään.
- Jönas77
Jos lähtisin kaikkia akuankka-sivustojen kirjoituksia kommentoimaan, kyllä siinä sarkaa piisaisi. PAREMPI KUN KESKUSTELEMME VAIN ARVOSTETUISSA TIEDELEHDISSÄ JULKAISTUISTA VERTAISARVIOIDUISTA TUTKIMUKSISTA. Siinä tulee sitten tämän palstan tieteellisyyskin huomioonotettua.
- Tosipaljo
Jönas77 kirjoitti:
Jos lähtisin kaikkia akuankka-sivustojen kirjoituksia kommentoimaan, kyllä siinä sarkaa piisaisi. PAREMPI KUN KESKUSTELEMME VAIN ARVOSTETUISSA TIEDELEHDISSÄ JULKAISTUISTA VERTAISARVIOIDUISTA TUTKIMUKSISTA. Siinä tulee sitten tämän palstan tieteellisyyskin huomioonotettua.
Seli seli. Ei sinulla ole kykyä kommentoida edes omaa hörhöilyäsi, saatikaan mitään tieteellistä asiaa.
Saisiko nyt perustelun, miksi kyseinen julkaisu ei olisi asvostettu tiedejulkaisu?
http://www.multi-science.co.uk/ee.htm - helppo_vastata
Tosipaljo kirjoitti:
Seli seli. Ei sinulla ole kykyä kommentoida edes omaa hörhöilyäsi, saatikaan mitään tieteellistä asiaa.
Saisiko nyt perustelun, miksi kyseinen julkaisu ei olisi asvostettu tiedejulkaisu?
http://www.multi-science.co.uk/ee.htmSiksi, että Jönas, alias kaaoskosmonautti, ei ymmärrä siitä hölkäsen pöläystä.
- löylyttäjä
Tosipaljo kirjoitti:
Seli seli. Ei sinulla ole kykyä kommentoida edes omaa hörhöilyäsi, saatikaan mitään tieteellistä asiaa.
Saisiko nyt perustelun, miksi kyseinen julkaisu ei olisi asvostettu tiedejulkaisu?
http://www.multi-science.co.uk/ee.htmKoska Jönas meni näköjään piiloon, niin sallittakoon löylyttäjän vastata tuohon Tosipaljon kysymykseen.
Mainittu julkaisu ei ole arvostettu tiedejulkaisu tietenkään sen vuoksi, että joku alarmisti jehu on niin sanonut ja koska se julkaisee myös muutakin tiedettä kuin pelkkää alarmistimoskaa.
- Voi_reppanaaa
Ohhoh sähköteurastaja. Tarkoitatko nyt sitä, että olet samaa mieltä tutkimuksen kanssa, että C02 on kasvihuonekaasu?
- EelisPermanen
Huomasikohan kukaan taaskaan, kun kirjoittelin toisten nimimerkeillä?
- voi_reppanaa
Tarkoittaako eelis nyt sitä, ettei itse tiennyt hiilidioksidin olevan kasvihuonekaasu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760