Oravat paisti

Pihka

Muistan lapsena miten sotien jälkeen syötiin uunissa pellillä paistettuja nyljettyjä oravia. Lihan maku oli niin pihkainen ettei se lapselle maistunut hyvältä. Oliko kysymyksessä jonkinlainen hätäruoka pettuleipään verraten. En muista sitä olleeen kotonani tarjolla kuin kerran.
Mikäpä siinä. Lihaa se on sekin. Syödäänhän kiinalaisessa keittiössä myös koiria.Sika on parhain jouluruoka. Pääskysenpesäkeitto. Mjam, mjam!!! Varmaan hyvää jos vain ei tiedä mistä liha on peräisin. (Anteeksi enhän vienyt tällä vuodatuksellani kenenkään ruokahalua.

7

4780

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syöä

      Pari vuotta sitten kun asuin vielä muualla, niin siellä erään kerrostalon pihalla kiinalaiset kesällä juoksivat muovipussin kanssa oravien perässä. Pihkainen maku kuulostaa hyvältä. Paljonko oli syötävää lihaa yhdessä oravassa?

      • onhan

        mm. perussa erityisherrkua friteerattu marsu. Sopisikohan sama oravaankin? ts. pääsisiköhän siitä pihkan mausta eroon jos upottaisi elikon rasvakeittimeen?


    • orava mies

      nyt ei oravia kannata ampua nahan takia.sillä ei saa mitään tukkivat vain pajatsot,mutta liha on hyvää keitetään nyljetty orava ilman suolia,keittämisen jälkeen nypitään liat luista luut käy koiralle makupaloiksi,lihat pannaan panulle paistetaan runsaassa voissa.lisätään suola ja kermaa on valmis.keitä perunat parempaa ruokaa ei ole olemassakaan.

    • kurresta pupuseen
    • korpikulinaristi

      Huokeassa punaviinissä yön yli liottamalla saa maun 'sivistyneemmäksi'.
      Paistetaan pannulla kevyesti. Kääräistaan folioon,tilkka oliiviöljyä,suolaa ja jotain maustetta.annetaan olla uunissa 150 astetta 30 min. Kyytipojaksi pullo huurteista ja perunaa. Sama ohje käy myös rastaalle.

    • Anonyymi

      kissahan syö oravia.. Kaipa se siitä on hyvää ja egolokista lihaa...
      Jamppa

    • Anonyymi

      Meillä oli lapsena kaneja, harmi kun en muista mnakua, mutta liha oli tummaa kypsänä. Olisi työttömillekin maalla hyvä kasvatettavaksi, mutta miten niitä raaskisi tappaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      926
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe