Mitäs tähän sanotte

Aamulla pari kuppia kahvia. Päivällä käyn ruokalassa syömässä lounaan jossa kalaa, broileria ja kaalikääryle sekä vihanneksia. Sit kahville. Illalla napostellaan skyrriä ja korppuja maidon kaa jos tekee mieli. Joka toinen päivä em. lounas ja joka toinen päivä raejuustoa ja ananasmurskaa ja salaatti annos.
Tällain on menty infarktista lähtien.
2178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Syömishäiriö.

Äänestä
  • Sammaa mieltä - syö mieluummin "normaalisti" vähentäen suolaa, rasvaa, sokeria ja kahvia.

    Paljon kotimaisia kasviksia ja juureksia, kokojyvätuotteita ja vähän protskuja sekaan eli fisua, tsikkeniä tai JOPA punaista lihaa kohtuudella.

    Syö kun on nälkä äläkä stressaa ruokailu-ajoista - näin nautit elämästä enemmän eikä pumppusikaan tykkää huonoa kunhan pyrit välttämään huonoja raaka-aineita.

    Kaiken ruoan voi valmistaa joko huonosti tai hyvin - ihan riippuen raaka-aineista ja niiden käytöstä.

    Itse olen nykyään hyvin kriittinen suolan suhteen ja maistan useimmissa ruoissa liian suolan - teen esim. makkara-kastikkeen niin, että paistan makkara-viipaleet ruskeiksi ja annan niiden muhia ruskeassa kastikkeessa vähintään tunnin lisäämättä suolaa tai maustelientä ja silloinkin pelkästään makkaroista irtoava suola tekee yleensä kastikkeesta tönkkösuolattua - niin paljon suolaa niissäkin on.

    Pahaa tekee myös asuinkumppanin tapa laittaa voita maksamakkaran alle eli siis mitä häh - kyseessähän on jo rasvapläjäys ja muka vielä lisää rasvaa sen alle - noin muutenkin kun teet ns. voileipiä niin jätä voi pois - leikkeleiden ja juuston rasva riittää hyvin ja makukin on parempi.

    Jos makuja haluat niin käytä sipulia, valkosipulia, chiliä, inkivääriä, yrttejä joko tuoreina tai kuivattuina - esim. pasta-kastikkeeseen riittää hyvin italialainen "pyhä kolminaisuus" pohjalle eli sipuli, porkkana, selleri, mukaan vähän valkosipulia ja chiliä, peppaa ja hitunen suolaa, kun edellämainitut ovat kuullottuneet niin purkki hyvää domskua sekaan ja antaa hautua puolisen tuntia ja se on siinä -ehkä vähän lisää yrttejä ja hunajaa ihan riippuen tomaattien mausta ja hapokkuudesta.

    Kun minulla on "pikkunälkä" niin ylensä syön pari siivua hapankorppua mustaleimaisen juustoviipaleiden kera - toki tiedän, että juustossa on paljon suolaa ja rasvaa, mutta mustaleimaisen voi korvata vaikka raejuustolla tai muulla tuorejuustolla eikä maku paljon kärsi.

    Toki myöhemmin illalla korvaan liian juuston käytön syömällä kotimaisia fibluja tai ulkomaisia luomu-hedelmiä - joskus vain kuorin muutaman luomu-porkkanan tai siivutan valkokaalia palan ja järsin ne yöaikaiseen nälkään. En vain voi nukkua tyhjällä vatsalla, joten kevyt, tuore särvin sopii yöaikaan hyvin eikä kauhian epäterveellistä voi olla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


etmtäh kirjoitti:

Aamulla pari kuppia kahvia. Päivällä käyn ruokalassa syömässä lounaan jossa kalaa, broileria ja kaalikääryle sekä vihanneksia. Sit kahville. Illalla napostellaan skyrriä ja korppuja maidon kaa jos tekee mieli. Joka toinen päivä em. lounas ja joka toinen päivä raejuustoa ja ananasmurskaa ja salaatti annos.
Tällain on menty infarktista lähtien.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu