Miten on mahdollista uhata työntekijöitä lomautuksilla, kun samaan aikaan HALLINTO-OSASTON TALOUSARVIOSSA 2016 on MILJOONAN EURON LISÄYS VUOTEEN 2015 VERRATTUNA? http://paatokset.kemijarvi.fi/kokous/20161518-8.HTM
Kaupunki on 5 miljoonaa miinuksella ja hallinto-osasto sänkkää miljoonan. Päättäjät ovat siunanneet tämän. Hallinto-osastolla ollaan hyväosaisia, täytyy sanoa. Johtajien määrähan kasvaa päättäjien luvalla.
Kaupunki on 5 miljoonaa miinuksella ja hallinto-osasto sänkkää miljoonan. Päättäjät ovat siunanneet tämän. Hallinto-osastolla ollaan hyväosaisia, täytyy sanoa. Johtajien määrähan kasvaa päättäjien luvalla.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ovatko päättäjät laput silmillä ? Heitä viedään kuin pässiä narussa.
sinne on siirretty väkeä muilta osastoilta, tollot taas tyhjää huutaa
Niin miksi siirretty ? Kohta pitää kait rakentaa kaupunkitalolle lisäsiipi et kaikki tulijat mahtuu ?
Loppuu sossun huijaus ja pimeät tulot Kemijärvelläkin, kun tarkastajia lisätään.
TÄÄLLÄ SUOMI PALSTALLA 24 KEMIJÄRVI ON ESITETTY RATKAISUKSI KOLMEN VALLAN KOKOUSTA; MIKSI SIIHEN EI TARTUTA!!!????!?!?!
Esitetty: kaikki valtuustot, lautakunnat ja johtaja virkamiehet ULOS! Voivat hakea töitä muista tehtävistä. Päätöksenteon hoitaa 3 hengen toimikunta. Tietenkin työntekijä virkamiehet ja työläiset säilyvät kaupungilla, ja ne virkailijat, jotka panevat päätöksen toimentoon! Siis johtajat kallispalkkaiset pois, samoin poliitikot, koska on HÄTÄTILA ja silloin täytyy tehosta toimintojakin!
3 hengen toimikunta hoitaa kaiken päätöksenteon edustaen kaupunkilaisia. Poliittiset riidat pois, kuten valtuuston kokous oli vain riitaa täynnä, oikeistoporvari Kokoomus puolueen rikkoessa valtuusto ryhmien sopimuksen. 3 hengen toimikunnassa puheenjohtaja olisi 1 kk kerrallaan ja vaihtuisi, aakkosjärjestyksessä! Toimikunta valitaan kansankokouksessa, ei vaaleissa, joissa politiikka ja suurituloiset vaikuttaa, mainosbudjeteillaansa!
3 hengen toimikuntaan tulee tiukat ehdot: 1. työläisten edustus 2. pien-yrittäjien edustus 3. kulttuurin edustus
Lisäksi tarvitaan myönteinen asenne Suomun kehitykseen, loppu myös syrjinnälle vaalipaneeleissa ja asiallinen käsittely valtuuston aloitteille, jos ne siirretään jonkun järjestön tehtäväksi! Samoin kielletään ehdottomasti demokraattisten tilaisuuksien häirintä "turvat tukoon" huuteluille ja IKUINEN PORTTIKILETO!
http://paatokset.kemijarvi.fi/kokous/20151479-3.HTM
Heikkihän se oli joka esitti että johtajien määrää ei lähdetä vähentämään ja sehän sopi enemmistölle valtuutetuista.
ÄLKÄÄ ARVOSTELKO MEIDÄN JOHTAJIA, JOTKA OVAT KANSAN PALVELIJOITA; HE TEKEVÄT UHRAUTUVAA TYÖTÄ HE OVAT HYVYYTTÄ EDUSTAVIA
KUINKA KUKAAN VOI VASTUSTAA NÄITÄ HYVYYDEN IHMISIÄ, HEIDÄN JOKAINEN SANA ON HYVYYTTÄ!!! ELÄKÖÖN KEMIJÄRVI
Jumala siunaa alaisia !
Esittelijä vie pässiä tai sauna on sama. Kumpaa veikkaatte?!!!hehe