Hei!
Ajatuksia siitä millainen ihmisen luonnollinen ruokavalio tulisi olla? Faktaa on se, että sen tulisi sisältää riittävästi proteiinia ja rasvaa, mutta tarvitseeko ihminen hiilihydraatteja? Faktaa on myös se, että siitä tulisi saada noin 2000 kcal/vrk.
Ihmisen luonnollinen ruokavalio
14
162
Vastaukset
Jos tartun tuohon viimeiseen faktaasi, niin tarvitset 2000 kcal/vrk vain jos käytät myös sen verran. Kevyttä toimistotyötä tekevä sohvaperuna pärjää vähän vähemmälläkin. Ihminen on aina täydentänyt ruokavaliotaan myös kasvisruoalla, jos sitä on ollut saatavilla. Riittävä vitamiinien saanti pelkästä rasvasta ja proteiinista voi tuottaa vaikeuksia.
- Lodze
Lihastahan saa aika hyvin b-ryhmän vitamiineja ja rautaa ja jos otetaan mukaan myös rasvainen kala, d-vitamiiniakin saa yli saantisuositusten. C-vitamiinia liha ei tosiaan sisällä.
- Lodze
Omaksi lepoenergiankulutukseksi mitattiin taannoin 1825 kcal/vrk, enkä siis ole mikään järkyttävä järkäle (173/63/M). Isokokoisemmalla lihaksikkaammalla tämä olisi tietysti enemmän.
- kröhömhömmm
"C-vitamiinia liha ei tosiaan sisällä."
Itse asiassa sisältää, mm. sianliha 0,6mg / 100g.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pork No eipä siinä lihaa tarvitse syödä kuin reilu 12 kg päivässä, niin saa jo ravitsemussuositusten mukaisen määrän C-vitamiinia. Itse olen lihansyöjä, mutta liika on siinäkin liikaa.
- hmmphhmmmphh
agnoskepo kirjoitti:
No eipä siinä lihaa tarvitse syödä kuin reilu 12 kg päivässä, niin saa jo ravitsemussuositusten mukaisen määrän C-vitamiinia. Itse olen lihansyöjä, mutta liika on siinäkin liikaa.
Joo, mutta on väärin väittää että liha ei sisällä C-vitamiinia kun se sitä kuitenkin sisältää. Ymmärsit varmaan pointin...
hmmphhmmmphh kirjoitti:
Joo, mutta on väärin väittää että liha ei sisällä C-vitamiinia kun se sitä kuitenkin sisältää. Ymmärsit varmaan pointin...
Joo, ymmärsin kyllä :D
Törmäsin joskus väitteeseen, että kananmunassa on kaikki, mitä ihminen ravinnosta tarvitsee, paitsi että C vitamiinia siinä ei ole. Katsoin ensin Finelin listan kananhävittömän sisältämistä ravinto- ja hivenaineista. Sitten kahlasin listan siitä, millaisia määriä ihminen mitäkin ravinto- tai suojaravintoainetta tarvitsee. Ja aivan oikein, C-vitamiinia lukuunottamatta kaikkia löytyi. Päivittäisen tarpeen tyydyttäminen olisi kuitenkin vaatinut joidenkin ravintoaineiden osalta sen, että munia olisi pitänyt syödä useamman kymmenen kiloa päivässä. Olisikohan jotain ainetta (kolesterooli?) alkanut olla jo ihan haitaksi asti?
Ennen mainostettiin: "Syö muna päivässä. Ylihuomenna olet eunukki".
Hyi. Olipahan rumsti kirjoitettu. Anteeksi.- Lodze
kröhömhömmm kirjoitti:
"C-vitamiinia liha ei tosiaan sisällä."
Itse asiassa sisältää, mm. sianliha 0,6mg / 100g.
https://en.wikipedia.org/wiki/PorkMä haluaisin todella tietää missä se C-vitamiini siinä siassa lymyää? Tosiaan vaikka se C-vitamiinin tarve ei ole kuin 75 mg/vrk, niin en nyt lähtis sianlihaa siihen tarpeeseen syömään, kun appelsiinimehulasillisesta saa saman.
- Läskiä.Päähän
Lodze kirjoitti:
Mä haluaisin todella tietää missä se C-vitamiini siinä siassa lymyää? Tosiaan vaikka se C-vitamiinin tarve ei ole kuin 75 mg/vrk, niin en nyt lähtis sianlihaa siihen tarpeeseen syömään, kun appelsiinimehulasillisesta saa saman.
Niin, eiköhän se "lymyä" ihan lihan ja rasvakudoksen ym. solurakenteissa. Kun otetaan huomioon että;
"Useiden eläinten elimistössä L-askorbiinihappoa syntyy glukoosista, mutta tähän tarvittava entsyymi puuttuu ihmiseltä ja muilta kädellisiltä." ( https://fi.wikipedia.org/wiki/C-vitamiini )
- niin en oikein ymmärrä että miten ja mistä on muodostunut se sitkeä urbaanilegenda ja jota muistetaan toistaa, eli että liha ei sisältäisi C-vitamiinia. Onhan eri asia väittää että liha ei sisällä C-vitamiinia, kuin todeta että päivittäisannoksen saadakseen C-vitamiinia sisältävää lihaa olisi syötävä huomattavia määriä.
Ehkäpä geeniteknologian ja perinteisen suvunjalostuksen tehokkaalla yhdistelmällä olisi mahdollista kehittää erittäinkin C-vitamiinipitoinen potsi tai muu kädetön.
- ruokamyrkytys
Ravinto-oppeja kuunnellessa mieleen tulee: kaikki ruoka ja juoma on myrkkyä.
Me kaikki kuolemme jonakin päivänä. - Lodze
Aika vähän vastauksia tämä ketju kerää, mutta jatketaan silti ajatusleikkiä lisää. Jos maailmasta loppuisi polttoaine ja suomalaiset joutuisivat tulemaaan toimeen omillaan, mitä söisimme? Lihakarjaa täällä kasvaa jonkin verran ja maata voisi raivata viljelyalaksi, mutta mitä viljelisimme?
- ei-mahollista
Itse asiassa nykyään polttoainetta kyetään tekemään lähes mistä tahansa eloperäisestä. Polttoaine ei voi loppua, mutta kalliiksi se voi muuttua.
Omillaan ja ilman konevoimaa toimeen tuleva Suomi tuskin voisi ylläpitää edes viisimiljoonaista väestöä. Hevosvetoisilla vehkeillä ja luonnonlannoitteilla ei tehomaataloutta harrastettaisi. Häkäpöntöt olisi tietenkin yksi ratkaisu polttoaineen loppumiseen, mutta työvoimavaltaisuus lisääntyisi siinäkin, jos metsäkoneiden sijaan tulisi pokasaha.
Suomessa luontaisia olisivat käsittääkseni karjanhoito, perunan ja viljojen, kuten vehnän, kauran ja rukiin viljely eikä sitten paljoa muuta. Kotitarvekasvatus vihannesten osalta varmasti lisääntyisi. - kohta-eläkeukko
Ehkäpä siinä tilanteessa parhaiten pärjäisivät saamelaiset. Eihän se vaatisi kuin muutaman vuosikymmenen paluuta menneisyyteen ja monella kuusikymppisellä on vielä omakohtaisena muistona ajat, jolloin elettiin lähes luontaistaloudessa.
Lihaa saatiin poroista, kalaa järvestä ja marjat kerättiin visusti talteen metsistä. Pari kolme lehmää oli ja perunamaa, josta vuoden perunat ja juureksia ja vihanneksia kasvatettiin myös. Ostotavaraa elintarvikkeista oli lähinnä jauhot, suola, sokeri ja tupakka. Niihin rahat tuli poronlihaa myymällä.
Elintaso kyllä putoaisi nykynormeista aika lailla ja kova sopeutuminen siihen olisi. Mutta kyllä se varmaan pakon edessä onnistuisi.
- vanha-metsuri
Hiilihydraatteja tarvitaan, hyviä sellaisia.
Suomea on rakennettu puurolla ja ruisleivällä aikoinaan kun liha oli kortilla ja vihannekset/hedelmät satunnaisesti saatavilla. Yksipuolista ravinto silloin oli mutta nykyisin kun ko. ruokavalion täydentää kasviksilla ja vihanneksilla ja tuoreella lihalla olemme hyvin lähellä ihanne ruokavaliota.
Liikunta ja painontarkkailu toki kuuluu nykyiseen sohavaperuna-aikakauteen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1226598MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535654Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.764416NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun844296Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja924049Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 791235
- 3341227
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a51167Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978