Ruokaohjeita väsymyksen voittamiseksi

sotired

Olen todella pulassa. Tarvitsen kipeästi neuvoja ruokavalion muutokseen, mutta koska olen niin uupunut, tiedon etsiminen on vaikeaa.

Tarve ruokavalion muutokseen on jatkuva väsymys. Suolisto huonossa kunnossa.
En syö sokeria juuri ollenkaan, gluteiinin ja suurimman osan maitotuotteista jättänyt pois. Lisäksi minulla on vaikea refluksi.

Tarvitsen ihan konkreettisia ohjeita, miten koostaa eri ateriat.

Tänään

aamupulaksi smoothie: 2 avocadoa, soijamaitoa, vähän sitruunamehua, luomukurkku.

Liotettua pellavarouhetta.

Lounaaksi quinoa kasviksisia (porkkana, kukkakaali, parsakaali, vähän sipulia), päälle runsaasti camelina-öljyä

Välipalaksi kourallinen manteleita.

Illalliseksi taas quinoa kasviksia cashew-pähkinöitä öljy

Iltapalaksi marjajugurtti tai marjarahka

Kroppa ei kestä hirveitä määriä proteiinia, en tiedä miksi. Eli sen vuoksi en voi noudattaa näitä broileri salaatti aterioita.

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkikäteen

      Juu, varmaan väsyttää, eikä ruoansulatus toimi jos ruokavalio tollainen. Rasva (myös öljy) närästää ja sitä näytät vetävän ihan huolella, kurkku tunnetusti närästää. Pähkinät sulaa aika huonosti: sekin lisää refluksia.
      Ala nyt hyvä ihminen syömään edes kalaa aluksi, keitettynä tai haudutettuna.
      Sitten alat lisätä mukaan kanaa ja muuta lihaa.
      Lisäksi kannattaa mennä ihan oikeasti lääkäriin (eikä vain arvailla) selvittämään mahdolliset keliakiat ym., myös siihen refluksiin löytyy "lääkkeet" sieltä.
      Omat "diagnoosit" kun on yleensä ihan sieltä...

    • sotired

      Lääkärissä on käyty, labrat otettu sekä tähystykset, ultra ja magneettikuvaus.

      Kalaa syön kahdesti viikossa.

      Ruuansulatus kyllä toimii heikosti, käytän Monizym entsyymeitä ja L-glutamiinia, jos auttaisi. Vatsa toimii kyllä, mutta ihan kuin jokin sisäelin ei toimisi kunnolla

      Mulla ei ole sellaista refluksia, että närästää kuten useimmilla. Kipu on palleatyrän kohdalla ja välilä ruokatorvi on tulehtunut. Kieli polttaa.

      Pahinta on kuitenkin tämä väsymys.

      Ruokailun jälkeen olo usein huonovointinen ja väsymys yleensä pahenee, vaikka vältän sokeria, gluteiinia ja laktoosia.

      Sokeriarvot on tarkistettu usein ja rasituskoe tehty.

      Labra-arvot aina hyviä, vaikea uskoa, että voi olla näin kipeä ja mitään ei missään näy.

    • mitäkroppakaipaa

      Kokeile syödä välillä ihan vain normaalia safkaa eli eineksiä jne... - ehkä kroppasi tarvitsee ne lisä-aineet voidakseen paremmin.

      Itse kyllä käyttäisin kauden vihanneksia eli tällä hetkellä juureksia ruoan perustana ja lisäisin niiden kera esim. riisiä ja tsikkeniä.

      Tee vaikka pehmeä perunamuussi (jauhoisia perunoita kypsäksi keitettynä, valuta vedet pois, survo hienoksi, kuumaa maitoa päälle sekoittaen, vähän voita, pippuria maun mukaan, suolaa, sekoittaen kuohkeaksi joko käsin tai koneella) ja jauhelihapihvi (jauheliha sormilla tasoitettuna tasaiseksi levyksi, vähän sinappia pinnalle, suolaa, peppaa, juustoraastetta, liha taittaen kaksinkerroin, sormin taputtaen yhteen, kuumalle pannulle paistaen noin 3 minsaa per puoli ja muussin oheen.

      Samalla valmistuu suomalainen ruskeakastike eli voita desi pannulle ja saman verran vehnäjauhoja, antaa ruskistua aina välillä sekoittaen, kun väri on lähellä tummaa suklaata niin lisää vettä tarpeen mukaan sekoittaen tasaiseksi, mausta peppalla ja suolalla maun mukaan, kaada muussin ja jauhelihapihvin päälle ja nauti.

    • kokeileedes

      Kroppa ei muka kestä proteiineja ja silti syöt qvinoaa, soijaa, pähkinöitä, avokadoa jne...jotka sisältävät paljonkin valkuaista - luulen yhä enemmän, että kyseessä on opittu käyttäytymismalli vailla todellisuus-pohjaa ja josta pääsee irti vain syömällä "normaalisti".

      Ota itseäsi niskasta kiinni ja häivytä masennuksesi taka-alalle ja unohda ns. "terveysruoat" - niistä ei näemmä ole kuin haittaa elimistöllesi kuten niin monille muillekin ja käytä kotimaisia kasviksia ja juureksia mahdollisimman paljon niin eiköhän kiinalaisen kaatopaikan "supperfuudin" vaikutus lopu pikkuhiljaa.

      On sinänsä hämmästyttävää miten ihmiset jatkavat sokeasti ruoka-valiota, joka on heille haitaksi vain koska joku hörhö jossain näin suosittelee ja maksavat vielä itsensä kipeiksi näistä tarkistamattomista "elintarvikkeista".

      Öljyistä vielä - yleensä avattuina ne säilyvät jääkaapissakin vain muutaman kuukauden, joten ne olisi syytä käyttää suht' nopeasti ennen härskiintymistä - jo pelkästään härskiintynyt rasva voi aiheuttaa osan ruoansulatuksesi oireista.

      • järkikäteen

        Just niin.
        Kait sillä lääkärillä on joku käsitys tai epäily siihen, mikä on vikana?
        "suolisto on huonossa kunnossa", "ruoansulatus toimii heikosti"...
        Refluksiinkin on hoitokeinoja, useitakin.
        Nämä kaikemaailman omien "ruokavalioiden" keksijät (vältä kaikkea normaalia ruokaa) ovat niin outoja. Mikään vaiva ei näytä kuitenkaan paranevan, vaikka kuinka vältetään normaalia ruokaa ja korvataan se kaikenmaailman lisäravinteilla ja ihmeruoilla (mielellään mahdollisimman kaukaa tuoduilla, kalliilla, "ruoankaltaisilla" tuotteilla).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3690
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1491
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1221
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe