Ruokaohjeita väsymyksen voittamiseksi

sotired

Olen todella pulassa. Tarvitsen kipeästi neuvoja ruokavalion muutokseen, mutta koska olen niin uupunut, tiedon etsiminen on vaikeaa.

Tarve ruokavalion muutokseen on jatkuva väsymys. Suolisto huonossa kunnossa.
En syö sokeria juuri ollenkaan, gluteiinin ja suurimman osan maitotuotteista jättänyt pois. Lisäksi minulla on vaikea refluksi.

Tarvitsen ihan konkreettisia ohjeita, miten koostaa eri ateriat.

Tänään

aamupulaksi smoothie: 2 avocadoa, soijamaitoa, vähän sitruunamehua, luomukurkku.

Liotettua pellavarouhetta.

Lounaaksi quinoa kasviksisia (porkkana, kukkakaali, parsakaali, vähän sipulia), päälle runsaasti camelina-öljyä

Välipalaksi kourallinen manteleita.

Illalliseksi taas quinoa kasviksia cashew-pähkinöitä öljy

Iltapalaksi marjajugurtti tai marjarahka

Kroppa ei kestä hirveitä määriä proteiinia, en tiedä miksi. Eli sen vuoksi en voi noudattaa näitä broileri salaatti aterioita.

5

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkikäteen

      Juu, varmaan väsyttää, eikä ruoansulatus toimi jos ruokavalio tollainen. Rasva (myös öljy) närästää ja sitä näytät vetävän ihan huolella, kurkku tunnetusti närästää. Pähkinät sulaa aika huonosti: sekin lisää refluksia.
      Ala nyt hyvä ihminen syömään edes kalaa aluksi, keitettynä tai haudutettuna.
      Sitten alat lisätä mukaan kanaa ja muuta lihaa.
      Lisäksi kannattaa mennä ihan oikeasti lääkäriin (eikä vain arvailla) selvittämään mahdolliset keliakiat ym., myös siihen refluksiin löytyy "lääkkeet" sieltä.
      Omat "diagnoosit" kun on yleensä ihan sieltä...

    • sotired

      Lääkärissä on käyty, labrat otettu sekä tähystykset, ultra ja magneettikuvaus.

      Kalaa syön kahdesti viikossa.

      Ruuansulatus kyllä toimii heikosti, käytän Monizym entsyymeitä ja L-glutamiinia, jos auttaisi. Vatsa toimii kyllä, mutta ihan kuin jokin sisäelin ei toimisi kunnolla

      Mulla ei ole sellaista refluksia, että närästää kuten useimmilla. Kipu on palleatyrän kohdalla ja välilä ruokatorvi on tulehtunut. Kieli polttaa.

      Pahinta on kuitenkin tämä väsymys.

      Ruokailun jälkeen olo usein huonovointinen ja väsymys yleensä pahenee, vaikka vältän sokeria, gluteiinia ja laktoosia.

      Sokeriarvot on tarkistettu usein ja rasituskoe tehty.

      Labra-arvot aina hyviä, vaikea uskoa, että voi olla näin kipeä ja mitään ei missään näy.

    • mitäkroppakaipaa

      Kokeile syödä välillä ihan vain normaalia safkaa eli eineksiä jne... - ehkä kroppasi tarvitsee ne lisä-aineet voidakseen paremmin.

      Itse kyllä käyttäisin kauden vihanneksia eli tällä hetkellä juureksia ruoan perustana ja lisäisin niiden kera esim. riisiä ja tsikkeniä.

      Tee vaikka pehmeä perunamuussi (jauhoisia perunoita kypsäksi keitettynä, valuta vedet pois, survo hienoksi, kuumaa maitoa päälle sekoittaen, vähän voita, pippuria maun mukaan, suolaa, sekoittaen kuohkeaksi joko käsin tai koneella) ja jauhelihapihvi (jauheliha sormilla tasoitettuna tasaiseksi levyksi, vähän sinappia pinnalle, suolaa, peppaa, juustoraastetta, liha taittaen kaksinkerroin, sormin taputtaen yhteen, kuumalle pannulle paistaen noin 3 minsaa per puoli ja muussin oheen.

      Samalla valmistuu suomalainen ruskeakastike eli voita desi pannulle ja saman verran vehnäjauhoja, antaa ruskistua aina välillä sekoittaen, kun väri on lähellä tummaa suklaata niin lisää vettä tarpeen mukaan sekoittaen tasaiseksi, mausta peppalla ja suolalla maun mukaan, kaada muussin ja jauhelihapihvin päälle ja nauti.

    • kokeileedes

      Kroppa ei muka kestä proteiineja ja silti syöt qvinoaa, soijaa, pähkinöitä, avokadoa jne...jotka sisältävät paljonkin valkuaista - luulen yhä enemmän, että kyseessä on opittu käyttäytymismalli vailla todellisuus-pohjaa ja josta pääsee irti vain syömällä "normaalisti".

      Ota itseäsi niskasta kiinni ja häivytä masennuksesi taka-alalle ja unohda ns. "terveysruoat" - niistä ei näemmä ole kuin haittaa elimistöllesi kuten niin monille muillekin ja käytä kotimaisia kasviksia ja juureksia mahdollisimman paljon niin eiköhän kiinalaisen kaatopaikan "supperfuudin" vaikutus lopu pikkuhiljaa.

      On sinänsä hämmästyttävää miten ihmiset jatkavat sokeasti ruoka-valiota, joka on heille haitaksi vain koska joku hörhö jossain näin suosittelee ja maksavat vielä itsensä kipeiksi näistä tarkistamattomista "elintarvikkeista".

      Öljyistä vielä - yleensä avattuina ne säilyvät jääkaapissakin vain muutaman kuukauden, joten ne olisi syytä käyttää suht' nopeasti ennen härskiintymistä - jo pelkästään härskiintynyt rasva voi aiheuttaa osan ruoansulatuksesi oireista.

      • järkikäteen

        Just niin.
        Kait sillä lääkärillä on joku käsitys tai epäily siihen, mikä on vikana?
        "suolisto on huonossa kunnossa", "ruoansulatus toimii heikosti"...
        Refluksiinkin on hoitokeinoja, useitakin.
        Nämä kaikemaailman omien "ruokavalioiden" keksijät (vältä kaikkea normaalia ruokaa) ovat niin outoja. Mikään vaiva ei näytä kuitenkaan paranevan, vaikka kuinka vältetään normaalia ruokaa ja korvataan se kaikenmaailman lisäravinteilla ja ihmeruoilla (mielellään mahdollisimman kaukaa tuoduilla, kalliilla, "ruoankaltaisilla" tuotteilla).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      4034
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      44
      2751
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      42
      2725
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2453
    5. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2445
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      314
      2283
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1989
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1662
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe