ravintolaan onjuhlavieraille katettu 8 pyöreää kuuden hengen pöytää. aviopuolisoille arvotaan paikat pöytiin. Millä tod.näköisyydellä he pääsevät istumaan
a. vierekkäin v.0,043
b. samaan pöytään v.0,11
c. eri pöytiin v.0,89
a. vierekkäin v.0,043
b. samaan pöytään v.0,11
c. eri pöytiin v.0,89
Vastaukset 8
Vanhimmat
a) Raflassa on 48 paikkaa, ukko saa yhden niistä tn 1, sen jälkeen akalle jää 2 mahdollista vieruspaikkaa 47:stä.
b) Ukko saa yhden tn1, sen jälkeen akalle jää 5 mahdollisuutta 47:stä joutua samaan pöytään
c) 1 miinus edellinen tn (tai 42/47)
kiiitti paljo
tarkista tuo toisessa ketjussa oleva kysymyksesi 6 numeroisesta luvusta.
Se vastaus näyttäisi olevan 5-numeroiselle, koska 1-(0.9^5)=0.41
Siinä ajatellaan, että luku ei ole kuin jokeripelinumero, jolloin nolla-alkuinen ei ole 6-numeroinen. Vähän temppuilun oloista :)
Ei se ole temppuilua sillä siinä puhutaan luonnollisista luvuista. Esim. 012345 on kuusinumeroinen luku mutta sitä vastaava luonnollinen luku on viisinumeroinen.
Heh...no joo. Matikka -nimisessä aineessa koulussa "kuuluu asiaan" tottua tämän kaltaiseen, tavallaan viisasteluun, millä ei ole juurikaan tekoa varsinaisen asian (tässä tod.näköisyyden kertolaskuperiaate) oppimisen kannalta. Eli yksi lysti, kerrotaanko viis vai kuus kertaa, kunhan on kartalla siitä, mitä laskee.
Voidaan ajatella että siinä on tarkoitus muistuttaa mikä on luonnollinen luku, mikä kuuluu myös matematiikkaan.
No nii, jatketaanpa tätä puolihumoristista juttua: kun hommat olennaisuuksia myöten alkavat olla hanskassa (koulutasollakin), nippelis nappelis kohtien ei pitäisi enää aiheuttaa suurempia päänsärkyjä :)