Kaukoputket

Onko tähtikaukoputkiin olemassa "okulaareja" joiden avulla voi kaukoputken läpi katsoa molemmin silmin, silloin kuva olisi miellyttävämpi koska yhdellä silmällä tihrustelu on kuin olisi yksisilmäinen.
8132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

On. Kuukleta esim. celestron stereo binocular viewer tai celestron binoviewer tai binoviewer tai binocular viewer for telescope.

Äänestä

Saako tuollaisen stereo binokularin sovitettua esim. ursassa myytävään 102 sky?? mikä lie laukoputkeen?

Äänestä

Enpä oikein tiedä onko tuosta vastaavaa hyötyä.

Yhden objektiivin kautta kuva kuitenkin tulee.

Vastaavan suorituskyvyn omaava kiikari kuin Skymax 102 on sitten jo törkeän kallis.

Kaukoputken omistaja kuitenkin kaipailee erilaisia okulaareja ja hankipa niitä aina kaksi kappaletta, hintoihin tulee.

Äänestä

Saattaa stereovaikutelma jäädä tähtiä tuijottaessa varsin vaisuksi, jos ei pääse käyttämään maapallon eri puolilla sijaitsevia teleskooppeja stereona. Ja siihen harvoilla taitaa olla mahdollisuus.

Äänestä

Tuota kaipaamaasi laitetta näkyy olevan suomalaisessa Villenkellossa http://www.villenkello.fi/shop/kauppa2/products.php?&action=show&id=1387&show=all Tuotteesta sanotaan että sopii erinomaisesti linssi ja maksutov malleihin. Yksistäänhän sillä ei näe mitään vaan siihen laitetaan aina kaksi samanlaista okulaaria ja se taas laitetaan siihen kaukoputkessa olevaan "kulmakappaleeseen" (johon normaalisti laitettaisiin okulaari), joka kääntää kaukoputkesta tulevan valon 90 astetta sivulle jotta katseluasento on mukavampi.

Villenkellossa on myynnissä samoja kaukoputkia kuin Ursassa mutta halvemmalla, esim. Sky-Watcher Skymax-102 on 275,00 € ja Ursassa jäsenille 380,00 € ja muille 422,00 €. (http://www.villenkello.fi/shop/kauppa2/)

Tuosta putkesta en löytänyt Youtubesta hyvää videota mutta hiukan järeämmästä Sky-Watcher Skymax-127-putkesta löytyi https://www.youtube.com/watch?v=K88FLMCy6nE Maksaa Villenkellossa 495,00 € ja Ursassa jäsenille 638,00 € ja muille 709,00 €. Tähän putkeen saa lisävarusteena seurantamoottorin jolloin kohde pysyy näkökentässä kun moottori päällä. Ensin tosin jalustan tuntiakseli pitää säätää maan akselin suuntaiseksi eli pohjantähteä kohti.

PS. Kannattaa vilkaista tuota sivustoa http://foorumi.avaruus.fi/index.php

Äänestä
  • Jep, tuolle laitteelle ja tuplaokulaareille tulee hintaa saman verran kuin kaukoputkelle, ja siltikään ei voiteta kuin hieman parempi katselumukavuus, joka sekin on aika pitkälle tottumiskysymys.

    Ennemmin kannattaa raha laittaa järeämpään putkeen.

    Jos yhdellä silmällä katsominen on vaikeaa, osta apteekista silmälappu.

    Ainahan voi tietysti ostaa järeän kiikarin, jos kahdella silmällä katsominen
    on olennaista, vaikka tämän:
    http://www.villenkello.fi/shop/kauppa2/products.php?&action=show&id=1365&show=all

    En ole yhdestäkään autostani tosin maksanut noin paljoa...

    Äänestä


Koukuttavaa.
Ei luulisi, mutta kyllä tuo vain näyttää tekevän ihmeitä vaikkapa kuun katseluun. Pääkoppa jotenkin osaa soveltaa paremmin kahdella silmällä katsotun kuvan, kuin sillä yhdellä silmällä okulaarista tihrutetuun. Itse näen heikompia tähtisumuja binolla, kuin yhdellä okulaarilla.
Ja mitä tulee siihen kolmiulotteiseen vaikutelmaan. Ei näköjään tarvita kuin yksi silmäpari etäisyyttä.
Mutta sitten se kulmapeili ennen binovieweriä on tärkee. Muovinen jossa on ala-arvoinen peili pilaa koko jutun. Bino painaa puoli kiloa. Eli pitäisi sijoittaa sitten metalliseen kulmapeiliin toista sataa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stereonäkö kirjoitti:

Onko tähtikaukoputkiin olemassa "okulaareja" joiden avulla voi kaukoputken läpi katsoa molemmin silmin, silloin kuva olisi miellyttävämpi koska yhdellä silmällä tihrustelu on kuin olisi yksisilmäinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu