Evomoraalin ja kristillisen etiikan eroavuus.

moraalinenoivallisuus

http://www.iltalehti.fi/viihde/2016021621126796_vi.shtml

Krissemoraalinen sanoo tytöstään että onpas sillä fiksulla tytölläni ihanat silmät.

Evomoraalinen sanoo että onpas tuolla jakorasiallani himoittava pee.


Eikös se näin ole. On se. Eikä siis ihme etteivät evokkien avosuhteet toimi.

9

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Jyrtttis

        Niin että eikös tuon videon katsomisen jälkeen tunnukin nuo hirttotuomiot ihan Mooseksen hyvältä, vai mitä?

        Vai sanooko evokki vielä että ehdollinen tuomio olisi riittänyt?


    • Anti-Jyri

      Niin, jyrkilliskristilliseen etiikkaan kuuluu summittainen loanheitto ja perusteeton pilkka. Kaunista.

      • Katsojainen

        Missä näit perusteetonta pilkaa? En minä vain huomannut.

        Ettei vaan alkanut ketuttamaan kun osui omaan nilkkaan, hehe.


    • Jyri, seisooko sulla kun hutsuttelet julkimoita?

      • iltisfani

        Eihän tuossa Martinaa hutsuteltu, vaan hän itse puhui monikossa poikaystävistään ja eikös tuo ole muka tunnettu salarakas-skandaalistaan joka teki hänestä evomoraalisten idolin?

        Ja onhan se selvää ettei tuollaista tyyppiä kestäisi Eskokaan.


    • kugug

      On se evokeille kova pala kun on ihan pakko sössiä elämänsä piloille joka elämänalueella vaikka vieressä on näkyviä esimerkkejä kelpo kristityistä jotka onnistuvat kaikessa tekemisessään.

    • Krissemoraalinen

      Vai sanooko krissemoraalinen pikemminkin mielessään: onpas pojalla nätit silmät, ja ennen kaikkea antava suu. Ehkä ainakin usein näin jos kyseessä on suuriääninen ja karismaattinen saarnamies.

      • Jyrtsismoi

        On se hassua että evomoraaliset jaksavat puolustaa elämäntapaansa vaikka kaikille on päivänselvää että ei siitä hyvää seuraa.

        Voisiko joku evokki sanoa että mistä tämä omituinen aivopiereskely johtuu?

        Ai että kukaan ei kehtaa sanoa sitä.
        No minäpä vastasn puolestanne.
        Se johtuu siitä että kun evokki jurrissa hsluaa köyriä naapurin evokkirouvaa niin hänhän köyrii koska älynlahjat eivät riitä harkitsemaan teon seurauksia, siis ensinnäkin naapurin mieheltä tulee turpasn ja sitten tulee sukupuolitauti ja ehkä parikin, sekä äpärä tai abortti sekä avioerot itselle ja naapurille ja äpäränruokkomaksuja ym. elatusmaksuja loppuiäksi sekä yksihuoltajaäitejä joita kukaan ei kukaan huoli jne.
        Niin että......


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11325
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3853
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      3019
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      120
      2380
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2045
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1761
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      1006
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      780
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      725
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe