Hyvä Kittilä !
Ei mikään ihme, että VM on huolissaa asioista. Eihän tällaista farssia voi kukaan todeksi uskoa ! ____________________________________________________________________________
Viimehetken uutisia Lapin Radiosta:
http://yle.fi/uutiset/valtiovarainministerio_puuttui_kittilan_tilanteeseen/8711607
Kittilän vt. kunnanjohtaja Kyösti Tornberg kertoo, että valtionvarainministeriö on ollut hiljattain yhteydessä häneen kunnan hallinnollisista ongelmista. Ministeriö on kysynyt, ovatko Kittilän päättäjät arvioineet riittävästi asemaansa ja tarvittaessa pidättäytyneet tehtävistään.
Ministeriö on kiinnittänyt huomiota myös esteellisyyssäännösten noudattamiseen Kittilässä. Tornbergin mukaan ministeriö kysyy lisäksi, onko päätöksenteon puolueettomuus ja uskottavuus kärsinyt Kittilässä ja onko päätöksentekokyky ylipäätään edelleen olemassa.
Vt. kunnanjohtaja on vieraillut ministeriössä sen pyynnöstä ja vierailulla on keskusteltu Kittilän kunnan päätöksenteon ongelmista. Keskusteluissa tuli esiin myös vaihtoehto, että ylitsekäymättömissä ongelmatilanteissa ministeriöllä tai jollakin muulla taholla olisi mahdollisuus puuttua tilanteeseen. Tämä vaatisi kunnallisen lainsäädännön muuttamista.
Valtiovarainministeriö odottaa Kittilän kunnalta kirjallista vastausta esitettämiinsä kysymyksiin 10. maaliskuuta mennessä. Kittilän kunnanhallitus antaa vastaukset esitettyihin kysymyksiin kokouksessaan 8. maaliskuuta. Silloin esitetään myös toimenpiteitä, joilla kunnan päätöksentekokykyä aiotaan vahvistaa.
Hallinto-oikeus on kumonnut Kittilän kunnanvaltuuston päätöksen irtisanoa kunnanjohtaja Anna Mäkelä. Kunnanvaltuusto päätti maanantaina perustaa toimikunnan käsittelemään Mäkelän potkuihin liittyviä asioita. Valtuusto ei hyväksynyt hallinto-oikeuden kantaa potkuihin, vaan päätti valittaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Valtiovarainministeriö puuttui Kittilän tilanteese
Lapppilainen
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616